KMK ÚJ KÖNYVEK Katt a képre!!!

2019. május 22., szerda

Rainbow Rowell - Szív küldi


A Scolar kiadó jóvoltából nemrég megjelent a Fangirl és az Eleanor ​és Park írónőjének legújabb regénye, Szív küldi címmel. A történet középpontjában Lincoln van, aki kettesben él az édesanyjával és szócsatákat vív jóval monogámabb nővérével. A férfi munkája az, hogy internetbiztonságisként egy lapkiadó dolgozóinak az e-mailjeit olvassa minden éjszaka, vagyis azokat, amik valami csúnya vagy tiltott szót tartalmazva a megjelölt e-mailek között landolnak. Lincoln eléggé unja a munkáját, ám élvezettel olvassa Beth Fremont és Jennifer Scribner-Snyder levelezését. A két szabadszájú nő humorosan, önirónikusan és vidáman ír egymásnak mindennap, és pontosan tudják, hogy valaki olvassa a leveleiket. Mire Lincoln észbe kap, beleszeret Bethbe…
Tartsatok bloggereinkkel, és tudjátok meg, hogy ők mit gondolnak a regényről. A turné végén pedig a kiadó jóvoltából kisorsolunk köztetek 3 példányt a Szív küldi c. regényből!

Scolar Kiadó, 2019
328 oldal
Fordította: Gebula Judit
Goodreads: 3,92
Besorolás: romantikus, realista

Beth Fremont és Jennifer Scribner-Snyder tisztában van vele, hogy valaki olvassa az e-mailjeiket. Ez ugyanis a szabály a lapkiadónál, ahol dolgoznak. Ám a lányok nem tudják komolyan venni a dolgot. Vicces, szabadszájú leveleikben részletesen megbeszélik a magánéletüket. 
Lincoln O'Neill nem is érti, hogy került ide, ebbe az állásba, ahol az a dolga, hogy mások e-mailjeit olvasgassa. Amikor jelentkezett internetbiztonságisnak, egészen másra számított. 
Amikor Lincoln elkezdi olvasni Beth és Jennifer levelezését, tudja, hogy figyelmeztetnie kellene őket. De nem teszi, annyira elvarázsolják a lányok történetei. Mire rájön, hogy beleszeretett Bethbe, már túl késő lenne bemutatkozni…


Az írónőtől már olvastam két könyvet is, az egyik jobban, a másik kevésbé tetszett, így kíváncsian vágtam bele ebbe a könyvbe, hogy ez vajon melyik oldalt fogja erősíteni. Nyugodtan kijelenthetem, hogy a pozitív oldalt erősítette:), egyszerűen szeretem az írónő stílusát, ahogy a mindennapokba olyan romantikát tud csempészni, hogy az embernek mosolyt csal az arcára.

Ez a történet is olyan, ami akármelyikünkkel megtörténhetne. Adva vagyon két kolléganő, Beth és Jennifer, akik a munka mellett emailben beszélik meg az ügyes bajos dolgaikat, de ez, ahogy rengeteg munkahelyen - tiltott dolog. Erre alkalmaznak egy külön embert, hogy figyelje, a dolgozók nem osztanak-e meg céges titkokat, illetve nem foglalkoznak-e mással, mint a munkával. Ez az ember pedig Lincoln, aki a huszas évei közepén még az édesanyjával lakik és épp próbálgatná a szárnyait. A munkájából kifolyólag kezdi el a lányok levelezését olvasni és akaratlanul is ott ragad és kezdi megkedvelni az egyik lányt Bethet. Lépni azonban nem mer, hiszen egyrészt ez olyan "kukkolós" dolognak tűnik, hogy olvassa a leveleiket, másrészt pedig pont a levelekből derül ki, hogy a lánynak barátja is van.


Forrás: pinterest
Igazából nem is tudom, hogy melyik szereplő volt nagyobb kedvencem. A két lány vagy Lincoln?
A lányok levelezése humoros volt, életszerű, annak minden bújával és bajával együtt. Jennifer boldog párkapcsolatban él, de van egy kis bökkenő, a párja gyereket szeretne, a rokonok és ismerősök is ezt várják el tőlük, ő pedig még nem érzi úgy, hogy készen állna rá. Ez pedig elég nagy konfliktust eredményez.
Beth viszont szeretné szorosabbra fűzni a kapcsolatát a szexi gitárosával, de a srácnak tökéletes minden, ahogy van, esze ágában sincs feladni a "szabad" életét és nem óhajt nősülni. Ez pedig Bethet frusztrálja nagyon.
És persze itt van Lincoln, aki viszont még mindig otthon él. Túlvan egy szakításon és azóta nem igazán tudott új kapcsolatot teremteni. Hétvégenként a haverjaival szerepjátékozik (akik már szinte mind családos emberek), de haza mindig az édesanyjához megy. Érzi valahol, hogy ez így nem helyes, saját lakás kellene neki, saját élet és egy barátnő, de nehezen szánja rá magát bármelyikre is.

Eleinte nem nagyon kötött le a két lány beszélgetése, talán azért, mert nem ismertem őket, nem éreztem közel magamhoz egyiket sem. Lincoln talán egy fokkal érdekesebb volt, hiszen az ő életébe már az elejétől kezdve beleláttunk, láttuk a lakását, az életkörülményeit, a barátait, a hobbiját, így őt könnyű volt megkedvelni és kifejezetten érdekelt a sorsa. Ő nagyon hasonló sok mai fiatalhoz, akik a "mamahotelben" élnek még akár a 30-s éveik elején is, hiszen kényelmes, olcsó, nincsenek pluszkiadásaik, az anyuci főz, mos rájuk, élnek, mint a hal a vízben. Lincoln is ilyen volt, de egy idő után rájött, hogy ennyi idősen már el kellene kezdeni a saját életét és ehhez mérten próbált változtatni is. 
Aztán a lányok levelezése egyre sűrűbb lett, egyre több dolgot osztottak meg az életükből és onnantól már engem is érdekelt mind a kettőjük sorsa. Persze Beth volt a főszereplő, de mind a kettőjük élete mai problémákat boncolgat. Az egyik lány ugyebár kapcsolatban él, de még nem kész a gyerekvállalásra és ezt se a párja, se a családja nem fogadja el. Tartson ki az elvei mellett és akkor szüljön gyereket, amikor ő akar? Akár azon az áron is, hogy a párja elhidegül tőle és a családja meg konkrétan idiótának tartja? Vagy szüljön egy gyereket, amit nem szeretne - remélve, hogy előjön az anyai ösztöne és szeretni fogja a picit és akkor mindenki boldog lesz? Hogy ő az lesz-e az már más kérdés...
Vagy ott van Beth.. Ő is párkapcsolatban él, de ott meg a párja nagyon laza ilyen téren. Oké, nem csalja meg, "hűséges" a lányhoz, de nem akar semmi komolyat, se családot, se házasságot, neki így minden tökéletes. Beth viszont - ahogy a lányok nagy többsége - tovább szeretne lépni a kapcsolatban. Vajon érdemes várni? Hátha megváltozik a srác döntése? Vajon meddig érdemes várni? Vagy hagyja ott úgy is a fiút, hogy egyébként minden más klappol a kapcsolatukban? 
Nehéz dolgok ezek...

Persze nemcsak ilyen szomorú dolgokról esik szó, hiszen a lányoknak tündéri humoruk van, a legrosszabb dolgokat is képesek humorral elütni. Egy idő után már úgy vártam a levelezéseiket, mint maga Lincoln. 
A szerelmi szál pedig lassú.. nagyon lassú, még annál is lassabb. Beth és Jennifer kinéznek egy cuki pasit a cégnél, de nem tudják, hogy Lincoln az. Lincolnak viszont lassan leesik, hogy róla van szó, de ő meg nem mer lépni... Jáj, mi lesz ebből? :) Nagyon szurkoltam, hogy érjenek már össze a szálak, hiszen a két főhősünk nagyon megérdemelné egymást:).

Összességében egy humoros, kedves, néhol azért szomorkás romantikus történetet olvashattam, amit elsősorban lányoknak ajánlok (vagy nagyon romantikus lelkületű fiúknak). Ők biztosan megtalálják azt a tartalmat, ami ezt a könyvet jóvá teszi. Rainbow Rowell rajongóknak pedig kötelező:).

Borító: Egyszerű, igazodik az írónő többi könyvének borítójához. Nekem picit már túl egyszerű

Kedvenc karakter: Beth, Jennifer, Lincoln, Doris

Szárnyalás: a lányok levelezése

Mélyrepülés: -

Érzelmi mérce: romantikus, vicces, néhol azért szomorkás

Értékelés: 

Ha megtetszett, ITT megveheted!

Nyereményjáték:
Rainbow Rowell nevét szerencsére elég sokan ismerik hazánkban, így arra gondoltunk, hogy egy könnyű feladatot kaptok tőlünk, ami az írónő által írt karakterekhez kapcsolódik! Minden állomáson találtok egy regényszereplőt, és az a feladatotok, hogy megtaláljátok a párját. A rafflecopterbe írjátok be, hogy melyik állomásokon voltak az azonos illusztrátor által megalkotott párok (Pl.: 3. állomás + 6. állomás vagy Blog neve1 + Blog neve2), ám mivel valaki pár nélkül marad, be kell írnotok annak a KARAKTERNEK a nevét, aki hoppon maradt a megfelelő rubrikába.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)





A blogturné további állomásai:
Május 08 - Sorok között
Május 10 - Angelika blogja
Május 12 - Deszy könyvajánlója
Május 16 - Könyvvilág
Május 18 - Hagyjatok! Olvasok!
Május 20 - Könyv és más
Május 22 - Kelly és Lupi olvas

2019. május 21., kedd

Nate Blakeslee: Az amerikai farkas - extra állomás


Yellowstone Nemzeti Park és farkasok. Ugye a legtöbbünknek ez a két kifejezés összekapcsolódik? Pedig ez nem mindig volt így. A farkasok léte mindig is késélen táncolt és ez így van egészen a mai napig. Nate Blakeslee Az amerikai farkas című könyvében megismerti velünk a Nemzeti Parkban élt leghíresebb farkasokat, a falkákat és azt a küzdelmet, amit nap mint nap vívtak és vívnak is, hogy ezek a gyönyörű ragadozók ne tűnjenek el örökre.
Tartsatok a Blogturné Klub három bloggerével, ismerjétek meg Null-Hatos és a társai történetét és ha játszotok, egy példányt megnyerhettek a könyvből!

Könyvmolyképző, 2018
328 oldal
Fordította: Császár László
Goodreads: 4,39
Besorolás: természetvédelem

A ​New York Times Book Review szerkesztőinek ajánlásával.
Magával ragadó történet Null-Hatos, a Yellowstone ünnepelt farkasának felemelkedéséről és uralkodásáról, valamint mindazokról, akik szerették és félték őt.
Mielőtt az ember vált a Föld urává, a farkasok uralkodtak. Ezek a fenséges teremtmények, melyek egykor Észak-Amerika minden részét meghódították, a kegyetlen vadászat következtében az 1920-as években szinte teljesen kipusztultak az Egyesült Államok területén. A természetvédők azonban az elmúlt évtizedekben visszatelepítették a farkast a Sziklás-hegységbe, szenvedélyes vitát robbantva ki, melynek tétje a Nyugat lelke.
Nate Blakeslee egy regényíró részletességével meséli el az egyik farkas, a legendás Null-Hatos történetét. A karizmatikus alfanőstény születésének évéről (2006) kapta a nevét. A szokatlanul erős, szürke bundás, szeme körül halvány ovális foltot viselő nőstény nyájas és könyörületes vezető, vad harcos és gondoskodó anya. A farkasmegfigyelők mind rajonganak érte, de különösen Rick McIntyre, az elismert természettudós kerül közel hozzá. A farkas amolyan ünnepelt sztárrá válik, és az egész világon lesznek követői.
Azonban miközben kölykeit neveli és a falkáját védelmezi, Null-Hatost minden oldalról veszély fenyegeti: vadászok, akik a farkasokkal versengenek a vapitikért; az állattartók, akiknek a haszonállatait veszélyeztetik a farkasok és akik jelentős politikai súllyal bírnak; valamint a Yellowstone más farkasai, akik meg akarják kaparintani a megdöbbentően szép Lamar-völgy feletti irányítást.
Ezek az erők csapnak össze újra és újra Az amerikai farkas című regényben, ebben a magával ragadó és generációkon átívelő hőstörténetben, mely tele van kemény küzdelemmel és hatalmas diadalokkal. A farkasokon keresztül bemutatja az amerikai Nyugaton zajló kulturális harcot, amit a fokozatosan eltűnő életmódjukhoz ragaszkodó vadászok és farmerek vívnak azokkal szemben, akik szeretnék helyreállítani az ország egyik legikonikusabb vidékét.


Blogturné extra
Ez a könyv csodálatos farkasokról szól, de én személy szerint hiányoltam belőle a képeket, hiszen a farkasmegfigyelők által rengeteg mennyiségű kép készült a "főhőseinkről". Így rávetettem magam az internetre és összeszedtem nektek jó pár képet a könyvben szereplő farkasokról és emberekről. Hát íme:


Null-Hatos





Null-Hatos és a párja a 755-s hím

Null-Hatos és a béta hím, 754-s hím

Az idős 755-s hím

Lamar falka

Druid falka



A 21-s hím, az Druid falka híres alfája


Rick McIntyre

Farkasmegfigyelés


A fotók forrásai:

Nyereményjáték:
A könyv farkasokról szól, így mi is próbára tesszük a tudásotokat róluk. A négy állomáson, négy alfajt mutatunk nektek be, a Ti feladatotok pedig, hogy felismerjétek őket és a rafflecopter megfelelő mezőjébe beírjátok az alfaj nevét.

Ne feledjétek, a beírt válaszokon már nem áll módunkban javítani. A nyerteseket e-mailben értesítjük. Kérjük, hogy levelünkre 72 órán belül válaszoljatok, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk! A kiadó csak magyarországi címre postáz.


Észak-Spanyolországban élő kistermetű alfaj. A latin neve (signatus) jelöltet jelent, amit a pofáján lévő fehér foltról illetve a mellsó lábain és a farkán lévő fekete foltokról kapta.


a Rafflecopter giveaway

A blogturné további állomásai:
Május 15 - Kelly & Lupi olvas
Május 19 - Könyv és más
Május 21 - Kelly &Lupi olvas - extra állomás

2019. május 20., hétfő

Szép Zsolt: Kárpát walzer



Szép Zsolt bemutatkozó regénye, a Kárpár Walzer az Osztrák-Magyar Monarchiába kalauzol el bennünket, de nem épp a megszokott módon! Egy erényes nevelőnő életveszélyes kalandjain keresztül ismerkedünk meg a korabeli Budapest sötét oldalával, és egy titokzatos renddel, akik mágia és varázslat segítségével védik meg az világot a gonosz eljövetelétől. Tartsatok velünk ebben az elképesztő kalandban és nyerjétek meg a könyv egy példányát a kiadó felajánlásából!

Kalliopé Kiadó, 2018
651 oldal
Besorolás: történelmi fikció, fantasy, kalandregény

Osztrák-Magyar ​Monarchia, Budapest, 1873 ősze.
Körmöczi Zsuzsanna, a nevelőnő enged egy baráti kérésnek, hogy egy rejtélyes metronómot eljuttasson Fiumébe. Távoli rokonait kísérve nekivág a veszélytelennek tűnő útnak az Adriai-tengerhez, azonban már a vasúti szerelvényen lecsap rá a földöntúli iszonyat, és a puszta életéért kénytelen küzdeni. A metronóm ingája gyorsulni kezd az elszabadult gőzvonaton, és lassan már nem is maga a tárgy, hanem a világ sorsa a tét. 
A veszélyek során nem csak ellenségekre, barátokra is lel, például egy titokzatos magyar nemesre, a Garabonciásra. A férfi ott van mindenütt, hogy pokoli keringőbe küldje a szükség szülte hétköznapi hősöket, és egy ősi rend tagjait a Kárpátok lába alatt. A könyv lapjain megelevenednek többek között a magyar hiedelemvilág lakói, a tündérek birodalma, és más földöntúli teremtmények. 

Utazunk térben és időben is, hőseink eljutnak a Monarchia jó néhány szegletébe. Látjuk a fővárost, a tengerparti ékszerdobozt, Fiumét, de érintjük Pressburgot, Pécs környékét, vagy éppen a kicsiny Duna-Varsányt. 
Az egyik oldalon a hősiesség és nemesség, a másikon a Gonosz lakozik, aki időtlenül szemlélődik, és csak azt lesi, mikor vét lépést a táncban az óvatlan nevelőnő – hogy ő aztán lecsaphasson a világra. 
A Kárpát walzer világa nem történelemórák anyagául íródott – helyette felnőtt mesét sző, és ezzel egyedülálló világot teremt. Történetének fonala sokszor metszi a valóságot, néha azzal együtt is fut, gyakran azonban messzire eltávolodik attól.
A könyv a saga első kötete, amely a hőseivel együtt táncba viszi az olvasót is.

Akik ismernek, tudják, hogy a magyar történelemből ez a korszak az, ami a legkevésbé vonz, valahogy sosem érdekelt az 1800-s évek vége, 1900-s évek eleje. Akkor miért is kezdtem bele ebbe a regénybe? A fülszövege annyira megfogott, hogy úgy döntöttem, ha törik, ha szakad, de belekezdek. Akkor még kis naívan nem gondoltam, hogy mibe is vágom a fejszémet! Aki nekikezd, az készüljön rá fel, hogy a könyv több, mint 650 oldal, az oldalak egyes sortávolsággal írottak, hatalmas mennyiségű olvasnivaló vár minden bátor jelentkezőre! De meg kell, hogy nyugtassak mindenkit, a könyv letehetetlen, ha belekezdesz, akkor nem fogod tudni letenni.

Körmöczi Zsuzsanna
A történet főszereplője a vidéki nemeskisasszony, Körmöczi Zsuzsanna, aki miután elárvult, rokonaihoz kerül és ott teljesít nevelőnői és házvezetői feladatokat. Az élete békés mederben folyik, egészen addig, ameddig egy idős jóbarátja rá nem bíz egy metronómot, hogy juttassa el Fiuméba egy titokzatos férfinek. A lány eleinte hezitál, messze áll tőle mindennemű titkos feladat elvégzése, de végül a régi ismerettségük és barátságuk miatt elvállalja a feladatot. És innentől indul a kaland! De még milyen! Zsuzsanna egyik hajmeresztő helyzetből kerül a másikba, hol hús-vér emberek próbálják eltenni láb alól, hol pedig valami gonosz, sötét természetfeletti hatalom tör az életére. A szorult helyzetében, a titokzatos férfi, a metronóm címzettje siet a segítségére, aki megdöbbentő történetet mesél el neki...

A regény nagyon összetett. Időről időre kapunk egy-egy újabb élettörténetet, amelyek eleinte különállónak tűnnek, bár el kell ismerjem, hogy mintha apró novellákat olvasnék, mind tökéletes, izgalmas, érdekes, abbahagyhatatlan. Lassan derül csak ki, hogy a főszereplők - akikből egyébként nincs kevés - innen is gratulálok az írónak, hogy ennyi karaktert ennyire jól tudott "mozgatni" -bevezetői ezek a rövidebb-hosszabb fejezetek. Imádtam, ahogy megismertük a nemesek világát, hétköznapjaikat, betekintést kaptunk, hogyan is udvarol egy úriember egy fiatal hölgynek és a hölgyek ezt hogyan viszonozhatták. Részt vettünk tragikus párbajban, táncmulatságokon, bálokon. Jártunk a szegények között, láthattuk a küzdelmeiket, ahogyan a napi betevőiket próbálják megszerezni. Voltunk Budapesten, illetve akkor még csak Budán és Pesten, "láthattuk" az épülő hídakat és körutakat, luxusvonaton elutazhattunk Fiuméba (amihez egy picike érdekesség - épp egy hete jártam én is ott és sok dolog, amit az író felsorolt, ismerős volt, mert láttam én is ezeket, így még közelebb került hozzám a regény:).
Ezekkel a kitekintésekkel és külön fejezetekkel egy olyan képet festett le az író, hogy sikeresen megszerettette velem ezt a korszakot, sőt szeretnék minél többet megtudni róla. 

Körülbelül a könyv felétől összeállnak a szálak, minden apróságnak, minden mondatnak jelentősége van, amelyeket régebben olvastunk. Innentől azonban kezd egyre komorabb lenni a történet, bár addig is történtek tragédiák, veszítettünk el szereplőket, de valahogy az írónak ezt sikerült tovább mélyítenie. Szép Zsolt nem félt a szereplőket megritkítani, akár a főszereplőt is olyan helyzetbe hozni, amelyre még mai szemmel nézve is elborzadva tekintenénk. Erőszak, gyilkosság, emberrablás - volt itt minden, amit csak el tudunk képzelni. 

És persze meg kell említenem a természetfeletti szálat is. Én azt mondom, hogy ez a regény a természetfeletti szál nélkül is teljesen jól megáll a lábán. Az emberi gyarlóság, gonoszság, a naivítás és jóhiszeműség anélkül is egy kalandregényt tud kreálni, hogy belevennénk különleges lényeket. Ám ebben az esetben ez a szál egy picit még hozzátett, az amúgy sem unalmas történethez. Tündérek, boszorkány, lúdvérc, szukubbusz, élőhalottak, volt itt minden. Ahogy Körmöczi kisasszony, úgy én is eleinte csak pislogtam és próbáltam felvenni a fonalat, hogy mi is történik itt a háttérben, de egy idő után teljesen "megszokottá vált" és szurkoltam a hőseinknek a nyomozáshoz.

Ami nagyon tetszett, hogy a regény minden során, minden párbeszédén látszódott, hogy mekkora kutatómunkát végzett az író, hogy az adott korszak beszédstílusát, társaság etikettjét minél tökéletesebben átadja nekünk, de mindezt úgy, hogy a mai világban is teljesen érthető és olvasható legyen az egész.
A szereplők mindegyike élettel teli, néha még a mellékszereplők is kaptak majdnem teljes történetet, attól függően, hogy mennyi szerepük volt a fő szálban. Nehéz bárkit is csak feketének vagy fehérnek beskatulyázni, főleg, hogy még a gonosz szereplőknél is kaptunk olyan háttértörténetet, amelyből kiderült, hogy milyen családi tragédia révén lett azzá, aki megkeserítette a főhőseink életét.

És a regény vége? Kapunk egy lezárást - volt amelyiket szálat én is megkönnyeztem, de maradt jócskán megválaszolatlan kérdés és olyan szereplő is, akiről nem tudtunk semmi megnyugtatót. Szóval a folytatásra a lehetőség adott, de szerencsére nem körömlerágós verzióban. 

Összességében egy különleges, izgalmas, természetfeletti szállal megspékelt kalandregényt olvastam a Monarchia idejéből, aminek minden sorát imádtam! És kinek ajánlom? Mindenképpen 16 éven felettieknek, hiszen az akkori kornak is megvoltak a saját borzalmai, amiből az író szemezgetett bőven. Nem kötném meg, hogy fiúknak vagy lányoknak, hiszen a kaland mindenkinek izgalmas lehet, szerelmi szál van benne (de nem ez a mérvadó), így a fiúk sem fogják feladni az első 10 oldal után.

Borító: Tetszik, nem rossz, de lehetne egy picit figyelemfelkeltőbb, ez a regény megérdemli!

Kedvenc karakter: Körmöczi Zsuzsanna, Kiss-Zombory Arnót, Iwo Wieslav, Réd-Allmáry Bernadett, Szadloncay-Szomolán Antónia

Szárnyalás: a történet, megannyi sors, megannyi történet és ahogy végül összekapcsolódik mind!

Mélyrepülés: ami Zsuzsannával történt...

Érzelmi mérce: egy ekkora történetben? Volt itt minden, szerelem, árulás, gyász, érzelmek teljes garmadája vonult fel

Értékelés: 

Ha megtetszett, ITT megrendelheted!

Nyereményjáték:
A Kárpár Walzerben nem csak a mágia, de megtörtént események, létező helyszínek is fontos szerepet kaptak. Ezúttal a regényben szereplő fontos budapesti helyszíneket kell kitalálnotok és beírni a Rafflecopter megfelelő rubrikájába.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

1866 végén Zsigmondy Vilmos bányamérnök, a hazai artézi vizek és gyógyforrások kiváló kutatója a nyugati partnál artézi kút fúrásába kezdett. 1867 májusában csaknem 1200 méter mélységből 43 fokos gyógyvíz tört fel. Erre a kútra alapozva született meg a hely fürdőszigetté fejlesztésének terve. József főherceg Ybl Miklóssal az egész szigetre kiterjedő tervet készíttetett, ebből 1873-ra elkészült a gyógyfürdő, két vendéglő, több villa, a Kisszálló, a gépház és a neoreneszánsz Nagyszálló.


A blogturné további állomásai:
Május 20 - Kelly és Lupi olvas
Május 22 - Könyv és más

2019. május 15., szerda

Nate Blakeslee: Az amerikai farkas


Yellowstone Nemzeti Park és farkasok. Ugye a legtöbbünknek ez a két kifejezés összekapcsolódik? Pedig ez nem mindig volt így. A farkasok léte mindig is késélen táncolt és ez így van egészen a mai napig. Nate Blakeslee Az amerikai farkas című könyvében megismerti velünk a Nemzeti Parkban élt leghíresebb farkasokat, a falkákat és azt a küzdelmet, amit nap mint nap vívtak és vívnak is, hogy ezek a gyönyörű ragadozók ne tűnjenek el örökre.
Tartsatok a Blogturné Klub három bloggerével, ismerjétek meg Null-Hatos és a társai történetét és ha játszotok, egy példányt megnyerhettek a könyvből!

Könyvmolyképző, 2018
328 oldal
Fordította: Császár László
Goodreads: 4,39
Besorolás: természetvédelem

A ​New York Times Book Review szerkesztőinek ajánlásával.
Magával ragadó történet Null-Hatos, a Yellowstone ünnepelt farkasának felemelkedéséről és uralkodásáról, valamint mindazokról, akik szerették és félték őt.
Mielőtt az ember vált a Föld urává, a farkasok uralkodtak. Ezek a fenséges teremtmények, melyek egykor Észak-Amerika minden részét meghódították, a kegyetlen vadászat következtében az 1920-as években szinte teljesen kipusztultak az Egyesült Államok területén. A természetvédők azonban az elmúlt évtizedekben visszatelepítették a farkast a Sziklás-hegységbe, szenvedélyes vitát robbantva ki, melynek tétje a Nyugat lelke.
Nate Blakeslee egy regényíró részletességével meséli el az egyik farkas, a legendás Null-Hatos történetét. A karizmatikus alfanőstény születésének évéről (2006) kapta a nevét. A szokatlanul erős, szürke bundás, szeme körül halvány ovális foltot viselő nőstény nyájas és könyörületes vezető, vad harcos és gondoskodó anya. A farkasmegfigyelők mind rajonganak érte, de különösen Rick McIntyre, az elismert természettudós kerül közel hozzá. A farkas amolyan ünnepelt sztárrá válik, és az egész világon lesznek követői.
Azonban miközben kölykeit neveli és a falkáját védelmezi, Null-Hatost minden oldalról veszély fenyegeti: vadászok, akik a farkasokkal versengenek a vapitikért; az állattartók, akiknek a haszonállatait veszélyeztetik a farkasok és akik jelentős politikai súllyal bírnak; valamint a Yellowstone más farkasai, akik meg akarják kaparintani a megdöbbentően szép Lamar-völgy feletti irányítást.
Ezek az erők csapnak össze újra és újra Az amerikai farkas című regényben, ebben a magával ragadó és generációkon átívelő hőstörténetben, mely tele van kemény küzdelemmel és hatalmas diadalokkal. A farkasokon keresztül bemutatja az amerikai Nyugaton zajló kulturális harcot, amit a fokozatosan eltűnő életmódjukhoz ragaszkodó vadászok és farmerek vívnak azokkal szemben, akik szeretnék helyreállítani az ország egyik legikonikusabb vidékét.


Farkasok.. Akik ismernek tudják, hogy mennyire odavagyok értük. Volt szerencsém élőben is kapcsolatba kerülni velük, de sajnos csak fogságban. Életem nagy álma, hogy a vadonban is láthassam őket, hallhassam a gyönyörű hangjukat. Egyelőre ez (még) csak álom, de nem adtam fel!
Ez a könyv pedig..... úgy elbújt a sok KMK könyv között, hogy először észre se vettem. Egy ismerősöm ajnározta és reklámozta a Facebookon és akkor került csak a szemem elé. Akkor döntöttem el, hogy ennek a könyvnek kell hírverés, kell egy kis reklám, hogy minél több emberhez eljusson a farkasok kálváriája, még akkor is, ha több ezer kilométerre élnek tőlünk - bár hasonló könyvet szerintem az európai helyzetről is lehetne írni...

A farkasok helyzete sosem volt könnyű, hiszen az emberek évszázadok óta rettegnek tőlük és írtják, ahol csak lehet. Az USA-ban is ez történt, hiszen az 1920-s évek végére a farkasok szinte teljesen eltűntek, de ez nem azzal a következménnyel járt, mint amit az emberek szerettek volna. A ragadozók hiányában a növényevők elszaporodtak, mivel nem szelektálták őket a farkasok, így túlnépesedtek, betegségek kezdték tizedelni őket. A növényeket lelegelték, a természetes növénytakaró eltűnt, így megindult az erózió. Az emberek pedig ekkor döbbentek rá arra, hogy mi is lett a következménye a farkasok kiírtásának.
Így megindult az újratelepítésük, de persze ez nem járt minden balhé nélkül. Az állattenyésztők tiltakoztak, a vadászok is, így végül az újonnan érkezettek a nemzeti parkok területén kaptak védettséget, de azon kívül vadászhatóak lettek. A farkasoknak viszont nem lehet megmondani, hogy eddig mehetnek, tovább nem, így a konfliktus elkerülhetetlen lett.

A könyv ezt a puskaporos időszakot öleli fel, jó néhány karizmatikus farkas és ember bemutatásával. Két részletben ismerhetjük meg ezt az időszakot, egyrészt a farkasok bemutatásával, másrészt pedig a különböző politikai útvesztők, csatározások és viták világával.

Az előbbi részt imádtam. Azt hittem, hogy már (szinte) mindent tudok a farkasokról, hiszen falom a róluk szóló könyveket, nézem a dokumentumfilmeket, de ez a könyv még mindig tudott újat mutatni nekem. A főhősünk Rick különleges helyzetben lehetett, hiszen napi rendszerességgel figyelhette meg a falkák életét. Az pedig néha izgalmasabb volt, mint egy átlagos Trónok harca rész:), hisz itt is klánok , családok harcoltak a napi túlélésért, szakadtak szét, kerültek újra össze. Óriási szerelmeknek lehetett szemtanúja (igen, tudom, hogy állatokról beszélünk:), ellenséges klánok támadásának, akik nem kímélve se kölyköt, se felnőttet, képesek voltak mindenkit kiírtani. Ennek a saganak pedig előbb 21 és 42 és általuk a Druid falka, majd később Null-Hatos és a párja 755 és rajtuk keresztül pedig a Lamar falka lett a főszereplője. Nem tudom melyik falkát és melyik alfa-párt szerettem jobban - talán Null-Hatosékat, hiszen a könyv nagy része róluk szólt. 

Null-Hatos
A másik fele pedig maga a politikai csatározás volt. Ez volt a "nemszeretem" része a könyvnek, de legyűrtem, hiszen nemcsak a varázslatos Yellowstone létezett, hanem a velük szembenálló kormányzati szervek, vadászok és állattenyésztők is. Rengeteg vitának, harcnak, támadásnak lehettünk szemtanúi, láthattuk, hogy az évszázados beidegződést mennyire embert próbáló feladat az emberekből kiírtani. "Csak a döglött farkas a jó farkas" volt a mottója a legtöbbjüknek. Persze Rick nagyon sokat tett azért, hogy minél több emberrel megismertesse a farkasokat, hogy belelássanak a mindennapjaikba és látható legyen, hogy ezek a csodálatos ragadozók többek, mint egyszerű "ölőgépek". Én hiszem, hogy hatalmas része volt neki abban, hogy manapság a farkasok lassacskán elfogadottak lettek, hogy az új generáció már nem úgy nő fel, hogy mindenáron ki kell írtani őket. 
A két rész alkotott végülis egy egészet, mind a két felet érdemes volt megismerni, sőt én külön megköszöntem, hogy annak a bizonyos vadásznak is megismertük a szemszögét és bár elfogadni sosem fogom, amit tett, megértettem az indítékait is.

Ami picit fura lesz az olvasóknak, nekem is kellett egy kis idő, mire ráállt a szemem, hogy a farkasok nagy része nem kapott nevet, csupán számokat - attól függően, hogy melyik évben született, hányadik megfigyelt állat volt és így tovább. Ez így első körben egy picit érzéketlennek tűnik, de én ezt is elfogadom, hiszen sok farkasról beszélünk és így talán egyszerűbb volt jegyzeteket készíteni róluk és talán sikerült picit személytelenebbnek is maradni - ami azért szerintem nem volt egyszerű a megfigyelőknek sem, ez jó párszor kiderült a könyv folyamán. Hiszen mindegyik farkasnak külön személyisége volt és a napi megfigyelések során szépen lassan egyre közelebb kerültek mindenkihez. 
A történet főhőse ugye Null-Hatos, ahogy az író is megjegyzi egy interjújában, "egy különlegesen erős vezető egyéniség, egy olyan vadász, akiből generációként csak egy születik." Képes volt arra, hogy nőstény farkas lévén egyedül levadásszon egy vapitit (amit normál esetben csak egy falka tud leteríteni), arra, hogy jó vezetőként helyes döntéseket hozzon, megvédje a kölykeit és a falkáját. Ha arról volt szó, kemény harcos volt, de bizonyíték van rá, hogy több esetben is megkegyelmezett az ellenséges falkatagoknak, holott megölhette volna őket.
Őt megismerve nem volt nehéz elhinni, hogy az ember egyre inkább kötődött hozzájuk, hiszen  a  mindennapos megfigyelések révén szinte falkatagnak érezhettük magunkat. Együtt izgultunk a sikeres vadászatért, hogy az ellenséges falkák vagy a medvék ne találják meg a kotorékot a kölykökkel és persze azért is, hogy maradjanak a nemzeti park területén, hiszen annak határát túllépve a halál várt rájuk....
Null-Hatos akaratán kívül is összehozta a farkasmegfigyelőket, rengeteg jó fotótémát adva az embereknek és talán népszerűséget is hozott a többi farkasnak is. Sokat megadnék azért, ha ezt a különleges nőstényfarkast a saját szememmel is láthattam volna! 

A történet vége pedig? Őszinte leszek, én megkönnyeztem, de annak viszont örültem, hogy úgy látszik elindult valami, egy kis fejlődés, ami talán kikövezi a többi farkas útját ahhoz, hogy élhessék a saját életüket szabadon, minél kevesebb korlát közé szorítva.

Összességében nagyon imádtam ezt a könyvet, amit mindenkinek ajánlok, hogy olvasson el. A farkasimádóknak kötelező, akik pedig nem ismerik őket, esetleg tartanak tőlük, nem kedvelik ezeket a csodálatos ragadozókat, azokat pedig kérem, hogy szánjanak rá egy kis időt és ismerjék meg közelebbről is őket. Ez a könyv nagyon sokat segít a megértésükben, hiszen Nate Blakeslee, Rick és a sok farkasmegfigyelő jegyzetei alapján tökéletesen mutatta be a farkasok mindennapjait, a küzdelmeiket, az örömeiket, a veszteségeiket és a könyv végére érve szerintem mindenki egyet fog velem érteni abban, hogy igenis van létjogosultságuk a Földön ezeknek sokak által félreértett ragadozóknak.
Én pedig feltettem a Yellowstone Nemzeti Parkot és a farkasmegfigyelést is az egyre hosszabb  bakancslistámra, egyszer el kell oda jutnom és látnom kell az ott élő farkasokat élőben is!

Borító: Nem rossz, de számomra nem túl figyelemfelkeltő. Pedig a könyvet minél több embernek kellene olvasnia...

Kedvenc karakter: A farkasok, a farkasok és a farkasok.. Na jó, és Rick McIntyre :)

Szárnyalás: a farkasokról szóló részek és persze Rick odaadó munkája!

Mélyrepülés: az emberek egy részének a hozzáállása a farkasokhoz...

Értékelés: 


Ha megtetszett, ITT megveheted!

Nyereményjáték:
A könyv farkasokról szól, így mi is próbára tesszük a tudásotokat róluk. A négy állomáson, négy alfajt mutatunk nektek be, a Ti feladatotok pedig, hogy felismerjétek őket és a rafflecopter megfelelő mezőjébe beírjátok az alfaj nevét.

Ne feledjétek, a beírt válaszokon már nem áll módunkban javítani. A nyerteseket e-mailben értesítjük. Kérjük, hogy levelünkre 72 órán belül válaszoljatok, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk! A kiadó csak magyarországi címre postáz.

A kanadai szigetvilágban található ez a farkas alfaj. Rövidebb lába és kerekebb füle van, mint a többi alfajnak, így alkalmazkodnak az élőhelyükön lévő extrém hideghez. A falkaösztöne is erősebb, hiszen ezen az éghajlaton egy magányos farkas nem kifejezetten marad életben.



A blogturné további állomásai:
Május 15 - Kelly & Lupi olvas
Május 19 - Könyv és más

2019. május 12., vasárnap

Renée Ahdieh: Rózsa & Tőr (The Wrath & the Dawn #2)

Ventus Libro Kiadó 2017.
384 oldal
Fordította: Robin Edina
Goodreads: 4,15
Besorolás: YA, retelling, fantasy

Természetfölötti elemekkel átszőtt mese Az Ezeregyéjszaka meséinek világából. Tragédia, gyilkosság, átok, hűség, árulás és szerelem egy márványpalotában.
A háború szélére sodródó országban Sahrazád kénytelen volt elszakadni szeretett férjétől, Kálidtól, Koraszán mindenható kalifájától. Csatlakozik a Kálid ellenségeinek táborában menedéket lelő családjához és Tarikhoz, gyermekkori szerelméhez. Tarik egy olyan sereg élére áll, amely Kálid hatalmának megdöntésére tör. Sahrazád tulajdonképpen fogoly – kétségbeesetten vergődik szerettei iránti hűségének béklyóiban. Nem hajlandó azonban senki bábjaként élni.
Míg édesapja, Dzsahandár folytatja veszedelmes játékát a varázslatos erőkkel, amelyeket még maga sem ismer, Sahrazád igyekszik felfedezni a saját lényében szunnyadó mágikus hatalmat. Egy ócska szőnyeg és egy indulatos, ám felettébb bölcs fiatalember segítségével mindent megtesz, hogy megtörje az átok erejét, és újra együtt lehessen élete igaz szerelmével.

Eléggé megvárakoztattam magam ezzel a regénnyel, talán azért, mert biztos voltam benne, hogy igazi csemege, és mintegy jutalomként olvashatom majd egy nehezebb időszakomban. Most jött el az idő, hogy vigasztaljam magam egy jó olvasmánnyal, és természetesen nem is kellett csalódnom.

Ugyanúgy elbűvölt a mesés keleti hangulat, mint az első részben, a szerző minden egyes mondatát élvezettel olvastam, és próbáltam lassan olvasni, hogy minél tovább tartson. Valahogy azt éreztem, hogy a szerző imádta írni ezt a duológiát, és persze minden író szereti a művét, de mégis az jött le a lapokról, hogy ez egy különösen kedves történet a számára, és én élvezettel hagytam, hogy belém szivárogjon.

Sahrazád minden vágya, hogy megtalálja a megoldást Kálid átkának megtöréséhez, hiszen csak így lehetnek majd újra együtt. Ehhez azonban mágikus segítségre lesz szüksége, egy varázsló segítségét kell kérnie, akihez nem könnyű eljutnia. De mire is jó a varázsszőnyeg? Amikor sikerül Múszához repülnie a Tűz templomához, megismerkedik Artánnal, aki varázslók leszármazottja, és bizonyos feltételek mellett hajlandó segíteni neki. Ugyanakkor folyik a hatalmi harc, hogy megdöntsék a kalifa hatalmát, gyűlik a sereg, és a háború elkerülhetetlennek látszik.

Tulajdonképpen azt a romantikus hangulatot vártam a folytatásban, ami jellemezte az első részt, de ennél sokkal izgalmasabbat kaptam, még több mágiát és varázslatot, még több intrikát és hatalmi harcot, és újabb karakterek bevonásával szövevényesebb kapcsolatokat. De maga a cselekmény is gyorsabb ütemű, csak időnként vesz vissza a lendületből a szerző, hogy kicsit emészthesse az olvasó a sok fordulatot.

Nagyon tetszettek az új karakterek, Sahrazád húga, Irza rögtön az elején bekapcsolódik a történetbe és egészen friss hangot hoz, 15 éves, most ébredeznek az érzelmei és van egy érdekes tulajdonsága, nem tud hazudni. Na ez egészen érdekes szituációkat hoz, van ami vicces, de többnyire nehezen evickél át ezeken a helyzeten. Most ismerhettem meg jobban Tarikot is, aki a felesleges harmadik szerepében elég rapszodikusan viselkedik. Persze, hogy dühös, de számomra meglepően jól elfogadja egy idő után, hogy Sazi szíve végérvényesen Kálidé. Tarik legjobb barátja, Rahim is közel kerül az olvasó szívéhez, na meg Irzáéhoz, ami egy nagyon cuki szerelem kialakulását eredményezi. Deszpina okozott még hatalmas meglepetést, fel és le ugrált a megítélésem vele kapcsolatban, egyáltalán a felbukkanásán és a későbbi szerepén.
A főszereplők fényesen ragyogtak, semmi kétség, Sazi királynőnek termett, rengeteget fejlődött, pedig az elején is erős volt és kitartó, mégis sokat hozzá tudott adni a jelleméhez a történet folytatása. Kálidot imádtam, minden megmozdulása okos és erős uralkodót mutat, aki nagyon is érzelmes és a leghatározottabban bánja a korábbi tetteit, de mint tudjuk nem volt választása, legalábbis ezt hitte. Nagyon nehéz út várt rá, és borzalmak is szegélyezték ezt az utat, de végigjárta. Megváltozik az iránta való megítélés, amint mások is tudomást szereznek a titkáról. A legjobbat akarja a népének és a birodalmának, ezért mindent megtesz és nagyon jól kombinál, pedig sok a kockáztat. Arról már nem is beszélek, mennyire jó volt olvasni a szerelmükről. Minden pasinak tudnia kellett a végére, hogy Sazira még csak ránézni sem lehet ártó szándékkal, mert Kálid kinyírja azt a merész illetőt. Engem cseppfolyóssá olvaszt az ilyen szerelem, imádtam.
A vége hoz rosszat is, de a jó végül felülkerekedik ezen és szerintem mások is hozzám hasonlóan elégedetten csukják be a könyvet. Az biztos, hogy nekem kiemelkedően remek élményt nyújtott ez a sorozat, imádom a mesés-mágikus hangulatát, amit a szerző különleges tehetséggel írt meg, szívvel lélekkel. A polcom ékköve ez a duológia, ti se hagyjátok ki, aki szereti a keleti meséket, biztosan nem fogja megbánni.
Azóta az írónő írt egy újabb sorozatot,  Flame in the Mist címmel, nagyon szeretném, ha itthon is megjelenne, igazán nem sok szamurájos történet akad a könyvpiacon.

Borító: Nagyon szép, bár éppenséggel nem ilyen ruhákban járt Sahrazád.
 
Kedvenc karakter: Kálid, Sazi

Szárnyalás: Nem tudtam mást választani, mint egy valódi szárnyalást, az utazást a varázsszőnyegen, miközben meghallgattam az Aladdin vonatkozó betétdalát.

Mélyrepülés:  -

Érzelmi mérce:  Sokféle érzelem kavarodik, és persze minden megvan benne, ami romantikussá teszi.

Értékelés:


2019. május 9., csütörtök

Cselenyák Imre: A sivatag hercegnője



Cselenyák Imre egy különleges világba kalauzol el bennünket, a forró Bagdad egzotikus hastáncosnőinek szívszorító, de különleges világába. Tartsatok a Blogturné Klub négy bloggerével, ismerjétek meg Zubeida történetét és ha játszotok, egy példányt megnyerhettek a könyvből!

Könyvmolyképző, 2018
320 oldal
Besorolás: romantikus

Bagdad, hastáncosok, fűszeres illatok, földet-eget megmozgató szerelmek világa!
A kislány Zubeida élete csupa kaland, amíg a bagdadi bazársoron lakik. De a gondtalan napok véget érnek, amikor az apja tartozása miatt eladják őt a mara házba, ahol hastáncosokat nevelnek.
Nem elég szépnek lenni, a tehetség is kell, hogy átvészelje a nehézségeket. Egy nap szemet vet rá a síita főimám, de Zubeida retteg a férfitől.
A sors közbeszól, és Bagdadban árvíz támad.
Zubeida éppen csak megmenekül, és egy titokzatos, jóképű férfival kell átvészelnie napokat egy szigeten.
Vajon az-Zahir mit érez iránta?
Tudja szeretni szívből, szenvedélyesen, vagy csak tárgyként kezeli?
Miért hagyja őt faképnél? Találkoznak még valaha?
És mit tehet Zubeida, amikor újra felbukkan a gyűlöletes imám, és magának követeli őt?
Zubeida a szerelem szabadságáért küzd egy olyan világban, ahol a nőknek kevés joguk van választani és ellentmondani.
Lebilincselő hitelességgel és gazdag szókinccsel megalkotott, letehetetlen történet.
Titkos vágy, tilalmak és szenvedély. Repülj vissza és merülj el az Ezeregy éjszaka meséinek magával ragadó világában!


Az egzotikus kelet! Egyrészt nagyon érdekelnek az ott játszódó történetek, másrészt viszont még mindig elborzaszt az ott élő nők helyzete. Hastáncosokról azonban még soha nem olvastam, így izgatottan vetettem bele magam a történetbe. 

Zubeida a család egyik imádott lánya, védett környezetben nő fel. Szülei szeretik, a testvérei is, az élete nyugodt, békés, ám az édesapja egy őrült fogadás következtében kénytelen őt eladni egy hastáncosokat nevelő házba. A kislány élete innentől megváltozik. Bár nem bántják, jól tartják, hiszen az "árunak" minőséginek kell lennie, de nincs már mögötte a védő-óvó család, így az élete teljesen megváltozik. Telnek az évek, Zubeidából gyönyörű fiatal lány lesz, a ház egyik ékköve. A férfiak körülrajongják, de nemcsak a szépsége miatt, hanem a különleges tánc és zenetudása miatt is. A lány álmodozik, hogy vajon kinek a házába fog kerülni, amikor is kiderül, hogy a nem túl megnyerő, szigorú, síita főimám szeretné megszerezni. A lány retteg, nem tudja hogyan tudná megúszni ezt az adásvételt, de óriási szerencséjére Bagdadot még soha nem látott árvíz támadja meg, így Zubeida (egyelőre) megmenekül a nem túl rózsás jövője elöl. De mi lesz így vele? Nincsen mellette se család, se férfi, se az eddig rá vigyázó ház... Vajon mit tartogat számára így a sors?

Tetszett, tetszett és nagyon tetszett ez a könyv. Az író gyönyörűen, szívszorítóan és szemléletesen mutatta be Zubeida szemén keresztül ezt a világot, ahol a nőknek semmi értéke, semmi szava nincs, ez a férfiak kizárólagos "játszótere". Borzalmas sorsokat ismerhettünk meg, hiszen a lányok egyike sem önszántából (illetve egy igen, de azt nem spoilerezem el, hogy ki) került a hastáncosok házába, kit a saját családja adott el, ki elárulván rossz emberek kezébe kerülve jutott ide. Igazából én egy picit több időt töltöttem volna el ebben a házban, szívesen megismertem volna még egy-két lányt jobban, de így is élvezhető volt a történet.

Zubeida egy okos, fiatal lány, aki nem igazán törődik bele a sorsába, jobbat szeretne, de valahol mégsem tud szabadulni a megszokás béklyóiból. Keresi a szerelmet, de mivel semmi élettapasztalata nincs, így hibázik, de még talán így is jobban jár, mint megannyi sorstársa. Hiszen róluk csak annyit tudunk, hogy a táncukkal elbűvöltek egy vagy több férfit, akik megvásárolták őket, de a további sorsukról nem tudunk semmit. Persze, el tudjuk képzelni, hogy milyen életük lehet, de szívesen vettem volna egy találkozást Zubeida és valamelyik előzőleg eladott társa között, ahol az adott lány elmeséli, hogy mi is történt vele az utolsó találkozásuk óta. Bár lehet, hogy ez már nagy sokk lett volna pár olvasónak, akik egy romantikus történetet vártak (és kaptak) az írótól. 

Azért látszott, hogy az író nagyon vigyáz arra, hogy ez a történet fogyasztható legyen a fiatalabb olvasók számára is, nem voltak nagy 18+ karikás részek, nem voltak nagyon borzasztó jelenetek, épp annyit kaptunk mindenből, ami picit izgalmasabbá tette ezt a regényt.
Számomra azért az nagyon elszomorító, hogy bár nem tudjuk a pontos időszakát a történetnek, de nem mai, az biztos. Viszont az sajnos igaz, hogy sok helyen a mai napig így élnek a nők. Férfiak mondják meg nekik, hogy mit tehetnek és mit nem, férfiak választanak nekik párt és férfiak döntenek a sorsukról... És ennek a mai, felvilágosult világunkban már nagyon nem így kellene lennie :(. 
A történet egyébként izgalmas, a lassabb, hosszabb bevezető után, az árvíz megjelenésével eléggé felpörögnek az események, hogy a végén egy megnyugató lezárással tehessük le a könyvet a kezünkből.

Összességében tetszett a regény, amit inkább lányoknak ajánlok, őket valószínűleg jobban megfogja az egész történet. Örülök annak, hogy rábukkantam erre a regényre, annak még inkább, hogy el is olvastam és szívesen olvasnék az írótól más regényeket is! Nagyon tetszett az írásmódja és az, ahogy elmesélte ezt a történetet.

Borító: Nekem nagyon tetszik, izgalmas és gyönyörű

Kedvenc karakter: Zubeida, Atifah

Szárnyalás: a betekintés ebbe a különleges világba

Mélyrepülés: a nők helyzete...

Érzelmi mérce: romantika, szerelem, fájdalom, gyász - de minden 18+ karika alatt :)

Értékelés: 

Nyereményjáték:
Cselenyák Imre műveiből adunk közre idézeteket. A feladat, hogy annak a regénynek a címét írjátok be a Rafflecopter helyes mezőjébe, amelyhez az adott idézet tartozik.

Ne feledjétek, a beírt válaszokon már nem áll módunkban javítani. A nyerteseket e-mailben értesítjük. Kérjük, hogy levelünkre 72 órán belül válaszoljatok, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk! A kiadó csak magyarországi címre postáz.



“A közös éneklésre elengedhetetlen szüksége van a léleknek.”





A blogturné további állomásai: 
Május 09 - Kelly & Lupi olvas
Május 11 - Sorok között
Május 13 - Könyvvilág
Május 15 - Könyv és más

2019. május 7., kedd

Paulette Jiles: A kapitány küldetése



Paulette Jiles több díjra jelölt könyvében egy különleges barátság történetéről olvashatunk, amely a vadnyugaton bontakozik ki két egymástól roppant különböző ember között. Történetük lírai de egyben izgalmas is. A regényt magyarul a Libri Kiadó jelentette meg, s ha a turnén a bloggrekkel tartatok, feledezhetitek a történet szépségeit és a végén még egy példányt is lehet nyerni a könyvből.

Libri, 2019
212 oldal
Fordította: Getto Katalin
Goodreads: 4,08
Besorolás: western, történelmi fikció

Észak-Texas, 1870, eső és hideg. Jefferson Kyle Kidd kapitány az amerikai polgárháborúból hazatérve azzal keresi kenyerét, hogy településről településre vándorolva a nagyvilág híreit olvassa fel a helyieknek. Wichita Fallsban elvállal egy különleges megbízást: el kell kísérnie San Antonióba a rokonaihoz a tízéves Johannát, aki négy évet töltött a kajova indiánok fogságában. Az indiánok megölték a családját, őt pedig elhurcolták, és saját törzsükből valóként nevelték.
Kidd kapitányra és Johannára négyszáz mérföldes, veszélyekkel teli út vár. Johanna ráadásul nem beszél angolul, és minden alkalmat megragad a szökésre — sokkal inkább tűnik a kötöttségeket nem tűrő indiánnak, mint német bevándorlók gyermekének.

A két magányos lélek között a viszontagságokkal teli utazás során különös kötelék szövődik, hiszen a kegyetlen vidéken az életük múlhat azon, hogy minden különbözőségük ellenére képesek-e megbízni egymásban.
Megindító történet bátorságról, becsületről és arról, hogy a szeretet bármilyen áldozatra képes.

Hogy én milyen régen olvastam már western regényt. Mármint a valódi, cowboy, indián szereplőkkel benépesítettet. Eleinte mindig a cowboyoknak szurkoltam, aztán egy idő után az indiánok valamiért sokkal szimpatikusabbak voltak. Talán Winnetou tette, talán más:).
A történet pedig egy western történet, de valahogy mégsem az a megszokott. Itt is van egy magányos "farkas", aki összetűzésbe kerül az indiánokkal, de mégsem mindennapos ez a történet, hiszen a főhősünk már leélte az élete javát, egyszerű munkával keresi a kenyerét, járja az országot és alamizsnáért az olvasni nem tudóknak és hírekre szomjazóknak olvas fel híreket a különböző napilapokból. Egy ilyen felolvasást követően megkeresik, hogy lenne egy leányzó, akit vissza kellene vinni a rokonaihoz. Johannát 6 éves korában elrabolták az indiánok, a szüleit és testvérét lemészárolták, de most, hogy katonák egyre szigorúbbak, az indiánok 4 év fogság után inkább visszaadják a lányt, nehogy ebből probléma legyen. Kidd kapitány belemegy a megbízatásba, hiszen jó kis összeg üti a markát érte és útnak indul a vadóc lánykával. 

A történet már a fülszövegével megfogott. Indiánok által elrabolt kislány? Egy négyszáz mérföldes közös út a csendes mogorva kapitánnyal és egy, az indiánokhoz mindenáron visszavágyódó kislánnyal? Na, ebből mi sülhet ki.

Igazából nem rossz ez a könyv, az alaptörténet nagyon tetszett. Az írónőn látszik, hogy nagyon utánanézett a korabeli leírások alapján, hogy milyen lehetett egy vidéki, istenhátamögötti városka élete, milyenek lehettek az akkori emberek. Olyan leírásokat kaptunk, amelyek alapján becsukott szemmel is el tudtam képzelni akár a sáros, aszfaltozott utakat nélkülöző városkákat, a felolvasóesteket, ahol mindenki szájtátva hallgatta, hogy mi is történhetett a nagyvilágban vagy akár a vadont, amelyben a két főhősünk utazott.
A kapitány életébe is nagyon sok betekintést kaptunk, oldalról oldalra egyre több élettel töltötte meg az írónő a karakterét. Eleinte izgultam érte nagyon, hiszen egy öreg emberről beszélünk a vadonban, ahol nemcsak a vadállatok, de útonállók, rablók, portyázó indiánok is mind-mind a lányra, illetve az "értékes" kocsijára és lovaira fenhetik a fogukat. De aztán kiderült, hogy az öreget kemény fából faragták és nagyon jó elboldogult az út során.
A kedvencem mégis Johanna maradt. Még úgy is, hogy róla sok minden nem derült ki. Nagyon-nagyon szerettem volna, ha kap ő is egy szemszöget - vagy akár az egész történetet az ő szemszögéből ismerhetjük meg. Az írónő az utószóban leírja, hogy külön irodalmuk van a gyerekkorukban elrabolt, majd pár év múlva a civilizációba visszakerülő gyerekeknek. Mennyire érdekes, hogy gyerekként milyen gyorsan meg tudnak szokni számukra ismeretlen dolgokat, hogy pár év alatt inkább az elrablóik életéhez szoknak hozzá úgy, hogy a régi életüket már nem tudják folytatni. Borzalmas, de egyben nagyon érdekesek ezek a történetek és Johannán keresztül egy picike betekintést kaphattunk egy ilyen sorsba. Paulette Jiles érzékletesen írta le, hogy mennyire megviselte a kislányt a "családváltás", hogy mennyire nem tudta kezelni a civilizáció vívmányait még úgy sem, hogy az első 6 évében ilyen körülmények között élt. És neki még aránylag szerencséje volt.

Imádtam, ahogy szépen lassan alakult ki közte és a kapitány között egy eleinte törékeny, majd egyre erősebb bizalom, ahogyan a kislány rájött, hogy az öreg nélkül nem éli túl ezt a kalandot, így össze kell fogniuk. A kapitány pedig a tökéletes társa volt ebben, nyugodt volt, óriási türelemmel bánt a vadóckával és persze egyre jobban megszerette. És ahogy közeledtek az úticéljük felé, egyre inkább fogalmazódott meg benne a kérdés, hogy mi lenne a legjobb a kislánynak? Vajon milyen körülmények közé kerül? Vajon mi lenne a helyes lépés?
És természetesen az útjuk nem egyszerű, az összecsiszolódás mellett meg kell küzdeniük az elemek és a rosszindulatú emberek támadásaival is. Ezekkel a konfliktusokkal kaptunk egy kis ízelítőt az akkori "vadnyugat" már leáldozóban lévő, de még így is eléggé puskaporos időszakából.

Ami egyedül zavart a történetben az az, hogy nem voltak benne a megszokott párbeszéd formátumok, a beszélgetéseket simán beleépítette a történetbe. Ehhez hozzá kellett szoknom.
A másik - de ez már csak a kötekedés a részemről, hogy lehetett volna egy picit hosszabb a történet. A vége nekem nagyon sűrű lett, ott, mintha mindent gyorsan még le akart volna zárni az írónő, mindent megmagyarázni és mindenkit nyugodt szívvel elengedni a regényétől. Ez sikerült is, a lezárás nekem tetszett, de szívesebben olvastam volna róluk még egy 50-100 oldalt. Ebbe a történetbe ez simán belefért volna.

Összességében nagyon tetszett a könyv, egy különleges western történet egy elagott vén katonáról és egy árva kislányról és az ő különleges kapcsolatukról. Nyugodt szívvel ajánlom a történetet mindenkinek, én nagyon szerettem!

Borító: Szép nagyon, de egy picikét "westernesebbre" vettem volna, hogy jobban átjöjjön, miről is szól a könyv

Kedvenc karakter: Johanna

Szárnyalás: a kettőjük között kialakult kapcsolat

Mélyrepülés: az emberi gonoszság

Érzelmi mérce: barátság és szeretet

Értékelés: 

Ha megtetszett, ITT megveheted!

Nyereményjáték:
A regény a legendás vadnyugaton játszódik, úgyhogy hasonló filmeket keresünk leírás alapján. Feladat: felismerni a filmet és címét beírni a Rafflecopter megfelelő sorába.

Ne feledjétek, a beírt válaszokon már nem áll módunkban javítani. A nyerteseket e-mailben értesítjük. Kérjük, hogy levelünkre 72 órán belül válaszoljatok, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk! A kiadó csak magyarországi címre postáz.



A blogturné további állomásai:
Május 01 -  Olvasónapló
Május 07 - Kelly és Lupi olvas
Május 10 -  A szofisztikált macska
Május 13 - Spirit Bliss - Sárga könyves út

Rendszeres olvasók