KMK ÚJ KÖNYVEK Katt a képre!!!

2019. július 30., kedd

Csin Jung: Hős születik (A Sasíjász legendája #1)



A Blogturné Klub tagjai keleti utazást tettek a nemrég megjelent Hős születik című kötettel, ami a már Kínában rendkívül sikeres és kultikus A sasíjász legendája címet viselő sorozat első része. Sokan egyenesen a “kínai Gyűrűk Uraként” emlegetik Csin Jung fantáziavilágát, így minden BTK tag igazán kíváncsian vette kezébe a kötetet. Ha neked is felcsillant a szemed a fönt emlegetett mű miatt, vagy csak érdekelnek a harcművészeti fantasyk, tarts velünk a turné mind az öt állomásán és nyerj egy saját példányt!

Helikon, 2019
470 oldal
Fordította: Károlyi-Szalai Eszter
Goodreads: 4,12
Besorolás: fantasy, történelmi fikció

A 12–13. században a dzsürcsi Csin és a kínai Szung birodalom harcban áll. Tomboló Menny Kuo és Vasszívű Jang fogadott testvérek, és szívből gyűlölik az északi, dzsürcsi betolakodókat. Asszonyaik gyermeket várnak, a férfiak pedig megesküsznek, hogy gyermekeik egy életre összetartoznak majd.
Egy, a kormány embereivel vívott harc közben Tomboló Menny Kuo meghal, Vasszívű Jang pedig eltűnik. Kuo fia, Kuo Csing Mongóliába kerül, ahol Dzsingisz kán védőszárnyai alatt cseperedik fel. Kiváló íjász lesz, aki egyszer egy nyílvesszővel két sast is lelő – így lesz a neve Sasíjász. Bosszút akar állni apjáért, és fel akarja szabadítani hazáját a Csin birodalom igája alól. Jang Kang a Szung birodalom katonája, majd árulója lesz. A két fiú, akit szüleik testvéreknek szántak, egymással szemben találja magát.
A Sasíjász legendáját, a „kínai Gyűrűk Urát” eddig több mint 300 millióan olvasták világszerte, a regényciklusból számos mozifilm és tévésorozat készült.


Kínai Gyűrűk Ura? Több, mint 300 millióan olvasták? Akkor rossz nem lehet, ide nekem azonnal!
Így indultam neki ennek az abszolút gigantikus műnek, amelynek per pill az első része elérhető itthon magyarul.

A regény egy bevezetővel indul, amelyet az angol fordító írt a történethez, ami egy rövid kedvcsináló, egy bevezető, hogy meghozza a lelkesedésünket (ha még addig nem jött volna meg) a regényhez. Engem eléggé feltüzelt, hogy aztán a következő rész azonnal le is hűtsön:).
Hiszen utána jöttek a szereplők. Édes Jó Istenem! Itt éreztem először azt, hogy biztos, hogy el szeretném olvasni ezt a történetet? Hét oldalon keresztül olyan nevek jöttek velem szemben, mint például: Kétszeresen Aljas Fekete Szél, Páratlan Bölcsesség Láma, Lobszang Csóten rinpócse, Keleti Eretnek Patikus Huang vagy Csien Csing-csien, a Rettenthetetlen. Miután végigolvastam a neveket, a hozzájuk tartozó rövidke leírást, úgy döntöttem, hogy lesz, ami lesz, belevágok. Anno a Battle Royalt is túléltem - pedig ott 40 japán nevet kellett észben tartanom egyszerre, ez nem lehet rosszabb ilyen szempontból. És mennyire jól tettem! Egyrészt nem kellett végül annyi nevet megjegyeznem, másrészt pedig nagy könnyebbség volt, hogy sok névnek volt magyar fordítása is.

A történet középpontjában egy fogadás áll. Két gyermekkori jóbarát, akik annyira jóban vannak, hogy megesküsznek arra, hogy ha gyermekük születik, akkor vagy "vértestvérekké" vagy házastársakká válnak, szemtanúja lesz egy leszámolásnak, ám az egyik ellenfél életben marad, így a két férfiért - bár ártatlanok, visszajönnek a kormány emberei és megölik őket. Asszonyaik elmenekülnek és megszületik a két gyermek. A két gyermeket párfogásba veszi a taoista Csiu Csu-csi és a Dél Hét Különce harcos csapat és fogadást kötnek arra, hogy kinek a pártfogoltja lesz 18 év múlva a győztes. A dolog pikantériája az, hogy egyik sem tudja, hogy merre van a két gyermek, így először meg kell találniuk őket és utána rávenni arra, hogy tanuljanak tőlük harcművészetet...

Az első regény az egyik fiú sorsát öleli fel, Kuo Csingét, aki végül Mongóliában születik meg és egy véletlen folytán Temüdzsin (a későbbi Dzsingisz kán) kezei alá kerül és ott nő fel. Igazából ezt a részt szerettem a legjobban, érdekes volt belelátni ebbe a különleges világba, a harcokra, az intrikákra, a belharcokra, illetve, hogyan volt képes Temüdzsin összefogni (persze sok harc és vita árán) a mongol törzseket, hogy a világ egyik legnagyobb és legütőképesebb hadseregét hozza létre.
Amikor azonban nem a mongol pusztákon vándoroltunk, akkor Kína vendégei voltunk, megismerhettük a vidéki városok életét és természetesen a HARCMŰVÉSZETEKET. Ebből sosem volt elég, látszik, hogy az író jártas ebben a témában és mindenki, aki szintén űzi ennek a látványos sportnak bármely ágát, annak nagy öröm lesz ez a regény. Nekünk laikusoknak persze sokat nem fog mondani mondjuk egy "kutasd át a tengert, fejezd le a sárkányt" vagy egy "repülő főnix felébreszti a sárkányt" mozdulatsor, de biztosan lesz olyan, aki erre csak bólogatni fog, hogy igen, ide pont ez a mozdulat kellett. Ilyen látványos leírásokból kapunk eleget és egy pár ilyen után döbbentem rá, hogy akarom ezt a történetet filmvásznon is látni, hiszen ezek a mozdulatok valószínűleg, nekünk kívülállóknak látványban ezerszer többet mondana, mint így leírva.

Mindemellett természetesen kapunk jó pár szereplőt, jókat, rosszakat (nevekkel direkt nem riogatok senkit:), erkölcsi tanításokat, szerelmet, jó sok harcot, bosszúvágyat, öröknek tűnő barátságokat és izgalmakat bőven. Nehéz - egy-két résztől eltekintve - rájönni, hogy mi az, ami csak fikció, hiszen a történet nagyon sok része valós történelmi tényeken alapul és ebben a részben még nem nagyon találkozunk mágikus lényekkel sem. 

A történet pedig egy percre sem ül le. Ha van is benne egy-egy rövidebb átfogó rész, az csak azért kell, hogy egy nagyobb, harcos részt vezessen be. Az egész regény olyan, mint egy írott akciófilm, jó részt csak kapkodtam a fejem a sok harcos esemény láttán. 
A szereplők pedig - miután leülepedett, hogy ki kicsoda:))) egy ilyen típusú történethez vártan feketék vagy fehérek, nem sok olyan szereplőt láttam, aki nagy meglepetést okozott volna, de érdekes módon ez nem vált kárára a történetnek, sőt szerintem inkább hozzáadott.  

Összességében az elején kicsit féltem, hogy mit fogok én ebből megérteni - amikor is számomra már nyilvánvaló volt, hogy ez a regény nem egy "Gyűrűk ura" más ország tollbamondásában, hanem egy attól teljesen eltérő, de hasonlóan gigantikus mű. De kellemesen csalódtam, hiszen ez egy valódi  vuhszia, egy harcművészeti fantasy, harcos hősökkel és ugyanilyen, sőt néha náluk jobb harcművész ellenségekkel, akik végig mozgásban tartják a történetet, látványosan bemutatva ezt a számunkra sok mindenben ismeretlen és különleges világot.
Személy szerint nagyon várom a folytatást! (és biztos vagyok benne, hogy megkeresem vagy a filmet, vagy a tévésorozatot, mert mindegyik szereplőről és magáról a történetről is él bennem egy kép és kíváncsi vagyok, hogy ezt hogy sikerült filmvászonra vinni).

Borító: Nekem nagyon tetszik, figyelemfelkeltő, gyönyörű

Kedvenc karakter: Kuo Csing, Dzsingisz kán

Szárnyalás: -

Mélyrepülés: - 

Érzelmi mérce: van benne egy-két érzelmes rész, de nem ez a mérvadó benne

Értékelés:  

Nyereményjáték:
Mivel a teljes sorozat a harcművészetek körül forog, így a nyereményjáték során is ennél a témánál maradunk. A feladat nem más, mint megnevezni a rafflecopter megfelelő rublikájában a származási országát a megadott harcművészeti irányzatoknak.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

Dzsúdó


A blogturné további állomásai:
Július 22 - Könyv és más
Július 26 - Ambivalentina
Július 30 - Kelly és Lupi olvas
Július 31 - Spirit Bliss Sárga könyves út

2019. július 27., szombat

Adam Bray: Marvel - Amiről tudnod kell és tudni érdemes



A Kolibri kiadó jóvoltából hazánkban is megjelent a Marvel amit tudnod kell és tudni érdemes című kötete, mely egyetlen rajongó polcáról sem hiányozhat. Ha szeretnéd tetőtől talpig megismerni az univerzum összes hősét, gonoszát és segítőjét akik a kiterjed képregényes világban eddig előfordultak, megtudni, hogy milyen kalandokba keveredtek, akkor tarts a Blogturné Klub kilenc bloggerével. 
Kövesd a turnét, játssz és vidd haza a könyv egy példányát!

Kolibri, 2019
240 oldal
Fordította: Sepsi László
Goodreads: 4,06
Besorolás: ismeretterjesztő

Úgy gondolod, mindent tudsz a Marvel-képregények világáról? Akár igen, akár nem a válaszod, ettől a könyvtől garantáltan eláll a lélegzeted!

Az Amiről tudnod kell és tudni érdemes izgalmas és kevésbé közismert tényeket vonultat fel a Marvel-képregénysorozatok több évtizedes történetéből. Hány színvariációja létezik Hulknak, mitől olyan különleges Marvel Kapitány macskája, és miként tett szert egy béka Thor mitikus erejére? Ebből a csodás, képregények stílusát idéző könyvből megtudhatod!


Ha emlékeztek rá, akkor már egyszer górcső alá került egy Marvel könyv a blogunkon, ami csak félig-meddig nyerte el a tetszésemet, így újra próbálkoztam, hátha itt most megkapom azt, amit szerettem volna.

A könyv nagyon szép kivitelű, keményborítós, színes, fényes lapokból áll, amit jó minőségű rajzok illusztrálnak.

Ami először feltűnt, hogy a szerző itt és most nem a nagyon közkedvelt filmeket és sorozatokat vette alapul, hanem az eredeti képregényeket. Így aki a filmes szereplőkre kíváncsi és a színészeket szeretné nézegetni, az csalódni fog. Azok viszont biztosan nem, akiket érdekelne a karakterek és több információt szeretnének kapni, mintsem milyen anyagból van az adott hős csizmája.

Külön fejezeteket kaptak a karakterek, a csapatok, a helyszínek, a mágiák és tudományok és a kulcsesemények. Számomra nagyon érdekes volt, hogy sok esetben a filmben látott történések és az eredeti képregényben lévő történet eltért egymástól. Így volt olyan szereplő, aki a filmben meghalt és a képregényben nem és fordítva. Ezen felül olyan szereplők is előkerültek, amelyeket imádok, de nem is gondoltam volna hogy ebben az univerzumban élnek - ilyen volt például Penge, a Fénybenjáró (pedig a párom mondta, hogy a film elején ott van a nagy MARVEL felirat:))). Így igen, ebben az univerzumban léteznek vámpírok, vérfarkasok és megannyi más különleges karakter is. Sőt van egy alternatív dimenzió is, ahol még érdekesebb lények élnek! 

Engem nagyon megdöbbentett, hogy mennyi karakter létezik még ebben a világban! Ha ezt mind meg akarják majd filmesíteni, akkor azt hiszem, hogy el leszünk még pár évig látva MARVEL filmekkel:). Én pedig kíváncsian várom, hogy kik következnek (bár azt is el kell, hogy ismerjem, hogy a könyv végefelé már kezdtem elveszíteni a fonalat, hogy ki kihez tartozik, főleg, amikor már a Szörnylégió vagy Szupergonosz-csapatok tagjaira került a sor...).

Külön köszönöm, hogy végre valami infót sikerült megszerezni például a Fekete Özvegyről - akit a filmekben nem túlzottam kedveltem, de így megismerve a történetét már jobban érdekel róla is egy külön film.
Vagy itt van Hulk, aki a filmekkel szemben "picit" több, mint egy nagydarab hörgő izomgép. :) Ja és ciki vagy sem, de azt sem tudtam, hogy Howard, a kacsa (még mindig kísért az a borzalmas film, ami készült róla anno:) is ehhez az univerzumhoz tartozik. Amit viszont nagyon sajnáltam, hogy az X-Men csapatról sajnos elég kevés szó esik, pedig ők kifejezetten a kedvenceim közé tartoznak, így szívesen megismertem volna még jobban őket (bár oké, a filmek elég sok infót adtak így is).
És akkor még nem is említettem, hogy Kanadának is van szupercsapata, az Alfa Különítmény, sőt nemcsak Amerika Kapitány, hanem Brittannia Kapitány is létezik!

Ami viszont számomra picit furcsa volt, hogy a Bosszúállók (ami angolul is Avengers - tehát a fordítás itt épp jó lett) a könyvben a Bosszú Angyalai név alatt szerepeltek. A karakterek becézése se jött be, például kifejezetten pislogtam az elején, hogy ki a frász az a Kapi, mire leesett, hogy az az Amerika Kapitány beceneve. Így amikor Pókiról volt szó, már a szemem se rebbent:).

Élveztem, hogy minden infó, karakter és esemény képregényszerűen jelenik meg, így úgy éreztem magam, mintha egy nagy képregényt olvastam volna. A nagy az igen könnyed szó erre a hatalmas könyvre, amit mindenféleképpen otthoni olvasásra ajánlok, mert nem könnyű sem megtartani illetve az sem könnyíti meg az olvasást, hogy sokszor fordítgatni kell a könyvet, mert hol vízszintesen, hol függőlegesen kapjuk az infókat.

És igen, az infók. Aki semmit nem tud erről a világról, de se ideje, se pénze beszerezni az összes képregényt (ez volt a nagy problémája a páromnak is), az ebből a kötetből nagyon jó, érdekes, néhol humoros, néha megdöbbentő információhoz juthat. Látszik, hogy a szerző sok munkát fektetett bele ebbe a kiadványba és mindez a könyv hasznára vált. Látni kellett volna, ahogy feküdtem az ágyon, olvastam a könyvet, aztán csak egy, majd kettő, majd három, majd egyre több infót olvastam fel a páromnak, aki nagy MARVEL rajongó és még neki is tudott újdonságokat adni ez a könyv!

Összességében ajánlom mindenkinek, aki MARVEL rajongó, akár a képregények, akár a filmek révén. Szerintem mindenkinek adhat új információkat, amelyek érdekes, humorosak és rengeteg kérdésünkre választ adhatnak.

Borító: Figyelemfelkeltő, nekem nagyon tetszik

Szárnyalás: Hogy végre kapunk érdekes információkat a szereplőkről és erről a világról

Mélyrepülés: a becézések - pl Kapi vagy Póki

Értékelés:  

Ha megtetszett, ITT megveheted!

Nyereményjáték:
Mostani játékunk során arra vagyunk kíváncsiak, mennyire ismeritek a Marvel univerzum filmjeit, illetve azok szereplőit. Minden állomáson találtok egy nevet, ami a hősök polgári neve, persze kicsit összekeverve a betűket. Ha megfejtitek, akkor az illető szuperhős nevét beírni a rafflecopter doboz megfelelő sorába. 

Fontos! A kiadó csak Magyarország területére postáz. A nyerteseket e-mailben értesítjük; amennyiben 72 órán belül nem jelentkezik a szerencsés, újabb nyertest sorsolunk.

AATAHNS RFMOOAFN


A blogturné további állomásai:
Július 19 - Olvasónapló 
Július 21 - Hagyjatok! Olvasok!
Július 22 - Dreamworld
Július 23 - Könyv és más
Július 26 - Sorok között
Július 27 - Kelly és Lupi olvas
Július 28 - Függővég

2019. július 26., péntek

Somaiya Daud: A tökéletes hasonmás (Mirage #1)


A Maxim kiadó jóvoltából megjelent Somaiya Daud Mirage - A legjobb hasonmás c. regénye, mely a Mirage sorozat első kötete. Ennek örömére a Blogturné Klub négy bloggere bemutatja Amani küzdelmekkel teli kalandját, mely során nem kisebb feladat vár rá, minthogy a mindenki által gyűlölt, kegyetlenségéről híres félvath hercegnő bőrébe bújjon. 
Tartsatok velünk, ismerjétek meg a Mirage sokszínű világát, és vigyétek haza a kiadó által felajánlott regény egy példányát!

Maxim, 2019
336 oldal
Fordította: Abrudán Katalin
Goodreads: 3,74
Besorolás: YA, fantasy

A kegyetlen vath hódítók által uralt világban élő, tizennyolc éves Amani igazi álmodozó. Azon mereng, hogy milyen volt az élet a megszállás előtt, arról ábrándozik, hogy milyen lenne egyszer végre az általa annyira csodált, régi, híres költőkhöz hasonlóan komolyan nekilátni a versírásnak, és várja, hogy egyszer isteni jel érkezik hozzá Dihyától, hogy kalandokban lesz része és világot lát.
Ám a kaland egészen váratlan formában jelentkezik. Az elnyomó hatalom fegyveresei elrabolják, és titokban a királyi palotába viszik, ahol megdöbbenve fedezi fel, hogy a megtévesztésig hasonlít a kegyetlen félvath hercegnőhöz, Maramhoz. A legyőzöttek körében Maram oly erős gyűlöletet váltott ki, hogy hasonmásra van szüksége, aki a nyilvános közszereplések alkalmával fellép, és akár a halált is vállalja helyette.
Amani tehát ebbe az új szerepbe kényszerül, és a veszélyek ellenére is lenyűgözi a palota szépsége, de még annál is jobban elbűvöli a hercegnő vőlegénye, Idris herceg. Ám a királyi udvar ragyogása mögött durva erőszak és félelem húzódik. Ha Amani még valaha is látni szeretné a családját, akkor tökéletesen kell alakítania a hercegnő szerepében... egyetlen rossz mozdulat is a halálát jelentheti.

Mostanában nem egy, a Közel-Keleten (vagy legalábbis az arab világban) játszódó fantasyt olvastam és hát ennek a regénynek a fülszövege - meglátni és megszeretni volt egy pillanat alatt, de annyira, hogy Kellytől elkértem, hogy hadd olvashassam el a regényt még mielőtt ő olvasná el. 

A történet szerint a 18 éves Amani nem túl jólétben, de boldogan él a családjával és a felnőtté válásának az ünnepélyes rítusára készül, amikor is a vath elnyomók megjelennek az ünnepségen és elrabolják őt. Mint kiderül, azért teszik, mert kísértetiesen hasonlít az uralkodó lányára, Maramra és a trónörökösnek szüksége van egy hasonmásra, aki helyettesíti őt a különböző eseményeken. Erre azért van szükség, mert a trónörökös nem túl népszerű sem az elnyomók, sem az elnyomottak körében.
Amani így bekerül az udvarba, ahol kemény kiképzésen esik át, hogy minden téren tudja a hercegnőt helyettesíteni, akár családi eseményekről, akár állami megjelenésről, akár a vőlegényével való randevúról legyen szó és nagyon oda kell figyelnie, mert a legkisebb hiba is az életébe kerül.
Persze hiába játsza szinte tökéletesen Maram szerepét, azért van aki rájön a turpisságra, hamarosan az ellenállók is kiderítik ezt a titkot és megpróbálják Amanit beszervezni közéjük....

Nehéz erről a regényről írni, mert részben imádtam, de voltak részei, amelyek nagyon zavartak. 

Forrás
Amit nagyon szerettem benne, azok az arab beütésű részek. Látszik, hogy az írónő otthon van ebben a világban, mert szinte letenni alig bírtam ezeknél a részeknél a könyvet, olyan gyönyörűen és részletesen mutatta be ezt a világot.
Az alaptörténet is nagyon jó lett, érdekes volt számomra ez a helyettesítősdi, szívszorító volt olvasni és átélni, ahogy Amanit kitépték a családja köréből és egy velejéig gonosz hercegnő kezei alá került. 
A szerelmi szál is nagyon aranyos volt, Idris és Amani között erős a kapocs és az írónő is olyan hévvel írta le a találkozásaikat, hogy egy percig se volt kétséges, hogy ezek ketten összetartoznak - hogy aztán mit hoz a jövő ténylegesen, az majd kiderül. 
Ami viszont számomra a legjobban tetsző rész volt, az Amani és Maram kapcsolata. Két teljes mértékben különböző fiatal lány kénytelen összedolgozni. Eleinte persze rengeteg a súrlódás, de egy idő után a közös munka meghozza a gyümölcsét, Maramról szép lassan leválnak a nemtörődöm, zsarnoki, gonosz leplek és meglátjuk alatta azt a fiatal lányt, aki kétségbeesve keresi a szeretetet, aki ha más környezetben élne, nem az udvar gonosz intrikái és az apja mellett, aki szó szerint semmibe se veszi - akkor ezerszer jobb lelkű lenne. Amani nagyon jó hatással van rá, Maram elindult egy úton, de a történet vége ezen csavart egy jó nagyot. Igazából ezerszer jobban kíváncsi vagyok arra, hogy Maram és Amani kapcsolata hogyan alakul, mint arra, hogy Idris és Amani között végül lesz-e valami.

És akkor ami zavart. Egyrészt a sci-fi vonal behozatala. Annyira, de annyira feleslegesnek éreztem bele a sok űrutazást, űrhajót, droidokat és mindenféle jövőben lévő kütyüket, hogy azt elmondani nem tudom. Én az írónő (vagy a szerkesztő) helyében kihagytam volna az egészet és kreáltam volna egy hatalmas birodalmat, különböző népekkel és szerintem így is nagyon jó kis regény kerekedett volna a történetből. Számomra ez nagyon erőltetett volt.
A másik pedig a vallások, népcsoportok és egyebek nevei. Nekem ez is sok lett. Nem véletlen, hogy csak egyetlen egyszer írtam az értékelésben is az elnyomók népcsoportjának a nevét, mert a többieket képtelen voltam megjegyezni. Sok volt az infó és számomra követhetetlen. 

És a regény vége? Valójában addigra kezdett beindulni a történet, addig csak tengtünk-lengtünk. Történtek dolgok, de igazán az utolsó 100 oldalon pörgött fel a történet. Az viszont biztos, hogy olyan függővége lett, hogy szívesen olvasnám azonnal a folytatást!

Összességében nem egy rossz regény, az elgondolás nagyon jó, a kivitelezéssel vannak apróbb problémáim. De aki szereti az arab világban játszódó fantasyket, azoknak ez is tetszeni fog (maximum átugrotok majd a sci-fi részeken:).

Borító: Jaj, gyönyörű és hűen tükrözi a történetet
Kedvenc karakter: Amani, Idris, Maram

Szárnyalás: Idris és Amani, illetve Maram és Amani kapcsolata

Mélyrepülés: az elnyomás és amit a történet elején tesznek Amanival

Érzelmi mérce: természetesen van benne romantikus szál és sok jelenet, de azért a tragédiák sem hiányoznak a történetből

Értékelés: 

Ha megtetszett, ITT megveheted!

Nyereményjáték:
A regény során a történet főszereplőjének, Amaninak a hercegnő bőrébe kell bújnia. Mostani játékunk alkalmával tehát olyan filmeket és könyveket keresünk, melyeknek középpontjában a szerepcsere áll. Minden állomáson találtok egy rövid ismertetőt, mely alapján ki kell találnotok a mű címét, majd ha megvan, beírni a Rafflecopter doboz megfelelő sorába.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

Egy nyugtalan képzeletű koldusfiúcska a XVI. századi London nyomortanyáin könyveket olvas, és királyokról álmodik… Érdeklődése egy napon egészen a királyi palotáig sodorja, és egyszerre csak bent van a pompás termekben, s a vele egyidős királyfi játékból ruhacserét ajánl, csak egy-két pillanatra. Nos, ez a játék, különféle félreértések miatt, valóságra fordul! A koldusfiú hónapokon át élheti a királyfiú fenséges, de cseppet sem irigylésre méltó életét, a királyfiú pedig szörnyű megaláztatások és szenvedések közt kénytelen ismereteket, emberséget és bölcsességet gyűjteni eljövendő országlása idejére.


A blogturné további állomásai:
Július 19 - Dreamworld
Július 23 - Sorok között
Július 26 - Kelly & Lupi olvas

2019. július 23., kedd

John Marrs: The One - A tökéletes pár

A Netflix készít a közeljövőben 10 részes sorozatot John Marrs: The One című regényét alapul véve. Ismerjétek meg ezt a különleges történetet, mely akár napjainkban is játszódhatna: felfedezték azt a gént, melynek segítségével megtalálhatod a DNS-párodat, aki a legjobban illik hozzád. De mi van, ha már van párod? És ez csak egy a millió kérdés közül, ami felmerül a sokszor sokkolóan izgalmas történetben. Tarts bloggereinkkel és nyerd meg a Maxim Könyvkiadó által felajánlott 3 példány egyikét a játékunk során.

Maxim Könyvkiadó 2018.
416 oldal
Fordította: Ipacs Tibor
Goodreads:4,10
Besorolás: misztikus thriller

Meddig ​mennél el, hogy megtaláld az igazit?
Nem kell hozzá más, csak egy egyszerű DNS-teszt. Gyorsan mintát vesz az ember, és már össze is párosítják a DNS-párjával – azzal, aki genetikailag neki rendeltetett.
Ezt ígéri egy DNSPárod nevű alkalmazás. Egy évtizeddel ezelőtt egy nagyvállalat bejelentette, hogy megtalálták azt a gént, ami párosítja az embereket a lelki társunkkal. Azóta világszerte emberek milliói találták meg a DNS-párjukat. Azonban ennek a felfedezésnek megvannak az árnyoldalai: a teszteredmények miatt számtalan párkapcsolat bomlott fel, és a feje tetejére állították a klasszikus értelemben vett románcot, randevúzást és szerelemet. Öt nagyon különböző ember kap értesítés arról, hogy megtalálták a DNS-párjukat. Mindegyikük hamarosan találkozni fog az igaz szerelmével. De nem mindenki fog „boldogan élni, amíg meg nem hal.” Mert még a lelki társaknak is vannak titkaik. És némelyik bizony sokkolóbb, mint azt bárki sejtené…
Ez a lebilincselő regény bemutatja, hogy még a legtökéletesebb felfedezéseknek is lehetnek súlyos következményei.

Nem a kedvenc műfajom a pszicho-thriller, de ennek a könyvnek annyira érdekes volt a fülszövege, hogy mindenképpen el akartam olvasni. Egyik alapvető érdekessége a könyvnek a szerkezete: nagyon ritka, hogy öt különböző szempontból olvashatjuk a történetet, öt nagyon más ember fejébe láthatunk bele. Ez abszolút követhető volt, nem kell aggódni, hogy nem tudod figyelni ennyi karakter életét. Bár mind az ötnek voltak még barátai, családtagjai, szerelmei, mégsem kevertem össze őket, jól elkülönülnek a szálak. Mi körül forog a cselekmény? Némi nyálminta és egy app segítségével megtalálhatod a nagybetűs Párod, aki a legjobban illik hozzád, akinek a legmegfelelőbb a DNS-e, hogy együtt éljétek le az életeteket.
Izgalmas, ugye? A történetben már évek óta felfedezték azt a gént, amely segítségével megvalósulhat az, amiben addig csak néhányan részesülhettek a vakszerencse révén, immár bárki megtalálhatja azt az embert, akivel a legnagyobb szerelemben és boldogságban élheti le az életét. Ehhez DNS mintát kell adni, és regisztrálni némi pénzért a DNSPárod alkalmazásban, aztán várni, hogy az addig ismeretlen párod is regisztráljon. Ha megvan az egyezés, üzenetet küldenek és felveheted a kapcsolatot az illetővel. Aki lehet nálad idősebb, fiatalabb, egyedülálló, házas, lehet nő avagy férfi, szegény, gazdag, becsületes, gonosz, beteg vagy egészséges. Lehet, hogy ugyanabban a városban éltek, de lehet, hogy a fél világ választ el tőle. Minden lehetséges, és neked kell eldöntened, hogy élsz-e a lehetőséggel, vagy maradsz a jelenlegi pároddal. 
A regény a fenti lehetséges variációkkal játszik, megismerünk öt szereplőt, akiknek épp most fogja megváltoztatni az életét ez az alkalmazás. 
Mandy - irodai alkalmazott, elvált harmincas nő, aki megkapja a nála fiatalabb, jóképű, világjáró Richard elérhetőségét, akire már a facebook képei alapján begerjed. Aztán óriási meglepetésben lesz része, amikor fel akarja keresni.
Christopher - a sorozatgyilkos, akinek a szemszöge a kedvencem volt, rettentően tanulságos, ahogy leírja az áldozatait becserkésző módszereit. Ezt mindenkinek olvasnia kell! Ő volt a legizgalmasabb karakter, és a frászt hozta rám minden megmozdulásával. Nála volt a legérdekesebb a személyiségének változása is, amikor belép az életébe az új párja.
Jade - fiatal lány, akinek rossz a kapcsolata a szüleivel, a DNS párja pedig ausztrál, a világ másik végén él, eddig csak virtuálisan beszélgettek. A lányt rábeszélik a barátnői, hogy lepje meg Kevint egy meglepetés látogatással. A férfi első szava a nem kellett volna idejönnöd volt, és meg is értjük hamarosan, hogy miért.
Nick - A házasság kapujában álló pasi, túl már néhány kapcsolaton, most úgy érzi, révbe ért jelenlegi párja, Sally oldalán, aki iránt szerelmet érez. A gép azonban mást dob, de nem másik nőt, hanem egy dögös pasit.
és végül Ellie -  ő az a tudós, aki megtalálta korábban ezt a bizonyos gént, ami megváltoztatta a világ eddigi rendjét, és az ő saját életét is. Egy törtető üzletasszony lett belőle, akinek igen sokat kellett várni a saját párjára, és bizony nagy a kíváncsisága, hiszen ő hozta létre a rendszert, végre neki is félre kell tennie az irányításmániától terhes hétköznapjait és időt kell szakítania, hogy megismerje a párját, persze alaposan lenyomozva, mert ugye mindenre fel kell készülni.

Az ötös váltott szemszög mellett a másik furcsaság a nagyon rövid fejezetváltások, ami különösen pörgőssé teszi az olvasást. A fejezetek elején segítségképp ott van a szereplő neve, de ez szinte szükségtelen, mert azonnal lehet tudni, kinek a fejezetéről van szó, nem keverednek az események. Minden egyes fejezet tartalmaz olyan infót vagy csavart, amitől megesz a fene, hogy megtudd, mi történik a továbbiakban. Imádtam ezt a tempót.
Én megemelem a kalapom a szerző előtt, számomra nagyon érdekes témát vetett fel, több szempontból is. Én végigéltem az életem során, hogy a technika fejlődése mennyire megváltoztatta a kapcsolatokat, már az ismerkedéstől kezdve. A mai gyerekek pedig ebbe a felgyorsult, személytelen világba születnek, ahol kizárólag a telefonjuk különböző appjai körül forog a világuk. Teljesen hiteles alternatív - ráadásul nem is olyan távoli - jövőként kezelni a könyvben leírt helyzetet, ebbe az irányba tart a világ, ami persze nem helyes, de tagadhatatlanul így van. Felmerül minden egyes olvasóban a kérdés, mennyire etikus beleszólni ilyen módon a kapcsolatokba? Kinek áll jogában sorsok befolyásolása? És ha már piacra dobták ezt a programot, megbízhatunk-e benne? Honnan tudjuk, nem hibázik-e valaki a folyamat során, hiszen minden megtörténhet.
Az én érzéseim a regény olvasása alatt a különböző végletek között ugráltak. A főszereplők mindegyike erős, mély érzelmeket váltott ki belőlem, és sikerült a szerzőnek rávennie arra, hogy mindegyikük helyzetébe beleéljem magam, és elgondolkodjak arról, vajon én mit tennék, hogyan döntenék. A sorozatgyilkosnál is ez volt a helyzet, bár ott a barátnő személye volt az, akivel azonosulni tudtam, de így is nagy hatással volt rám a kapcsolatuk alakulása.
De ez a beleélés az alapszituációra is igaz, én vajon meg akarnám tudni, hogy van DNS párom, vagy nem is regisztrálnék egyáltalán? Mi lenne a szitu, ha ez még a boldogult házasságom alatt vetődik fel? Megtettem volna?  Az ilyen könyveket imádom, amiket ha becsukok a végén, még nagyon sokáig velem maradnak és birizgálják a fantáziámat.
Ritka az, amikor azt mondom, hogy tökéletes a regény lezárása. Itt minden szál megfelelő befejezést kapott, maximálisan elégedett voltam,  Ellie története volt mégis a legizgalmasabb végkifejlet számomra.  
Nemrég röppent fel a hír, hogy a Netflix készít sorozatot a regény alapján. Ha egy sztori megérdemli a megfilmesítést, sőt sorozatként, akkor ez a történet az, alig várom, hogy láthassam.
Konklúzió: Persze hogy elvégezném a tesztet. Mindenki megtenné. Az ember kíváncsi természetű. Naná, hogy igen.
képek:Pinterest

Borító: Figyelemfelkeltő, bár én behoztam volna a DNS spirált a képbe.
 
Kedvenc karakter: Nick

Szárnyalás: Nick új kapcsolata.

Mélyrepülés:  -

Érzelmi mérce:  Jó kis érzelmi hullámvasútra visz a szerző, minden irányban alapos kilengéseknek teszi ki az olvasót. Vannak megrázó jelenetek is a sorozatgyilkos szemszögét olvasva, ez kiakasztó lehet.

Értékelés:




Nyereményjáték

Igaz-hamis játék a DNS-ünkkel: Minden állomáson találsz egy érdekességet, amiről el kell döntened, hogy igaz vagy hamis. A nyerteseket azok közül sorsoljuk, akik minden állomáson helyes megfejtést írnak be a doboz megfelelő sorába. A kiadó kizárólag magyarországi címre postáz! Sok szerencsét!

Feladvány:
A görög mitológiából ismert kimérák léteznek: ezek olyan állatok, amik egy testben két különböző állat DNS-ét is hordozzák. Igaz, vagy hamis?

a Rafflecopter giveaway

Résztvevő blogok:

07.21 Sorok között
07.23 Kelly & Lupi olvas
07.26 Spirit Bliss - Sárga könyves út
07.29 A Szofisztikált Macska
08.01 Könyv és Más

2019. július 22., hétfő

Joanna Goodman: Elveszett lelkek otthona



Joanna Goodman valós eseményeken alapuló, szívbemarkoló regénye Kanada történetének egy sötét időszakáról mesél a gyermekotthonok világán és egy megbonthatatlan anya-lánya kapcsolaton keresztül. Tartsatok a Blogturné Klub három bloggerével és nyerjétek meg a könyv egy példányát a kiadó felajánlásából!

Libri, 2019
464 oldal
Fordította: Getto Katalin
Goodreads: 4,22
Besorolás: realista

Jóváteheti-e ​a szeretet a jóvátehetetlent? 
Az 1950-es években járunk a kanadai Québecben, ahol az angol és francia közösségek együttélése csak látszólag harmonikus, a mélyben súlyos feszültségek húzódnak. 
A tizenöt éves Maggie Hughes angol apja sem szíveli a franciákat, s mindenáron meg akarja akadályozni, hogy Maggie a szomszédos farmon élő francia fiúhoz menjen feleségül. Így amikor Maggie teherbe esik, a szülei ráveszik, hogy mondjon le a kislányról, s az újszülött Elodie árvaházba kerül. 
A kislány amúgy sem könnyű sorsa újabb tragikus fordulatot vesz, amikor a nagyobb állami támogatás miatt a gyermekotthont, ahol él, elmegyógyintézetté, a több ezer állami gondozott gyermeket pedig értelmi fogyatékossá nyilvánítják. 
Van-e szabadulás ebből a kilátástalan helyzetből? Túl lehet-e élni egy léleknyomorító intézmény megaláztatásait, és létezhet-e feloldozás és megnyugvás egy anya számára, aki ilyen helyzetbe taszította gyermekét? 
Joanna Goodman valós eseményeken alapuló regénye szívbe markoló és felemelő történet az anya-lánya kötelék megbonthatatlanságáról, s megrázó pillanatfelvétel Kanada történelmének egyik sötét időszakáról.
Joanna Goodman kanadai írónő ötödik regénye, az Elveszett lelkek otthona 2018-ban jelent meg, és óriási kritikai visszhangot váltott ki. A 20. század közepén a québéci hatóságok a katolikus egyház közreműködésével körülbelül húszezer árva gyereket nyilvánítottak értelmi fogyatékossá a nagyobb állami támogatás reményében. A tartomány akkori vezetője után magukat Duplessis-árváknak nevező károsultaknak az ügy kirobbanását követően a kanadai kormány jóvátételt fizetett.

Látszik, hogy kezdek felnőni (jobb későn, mint soha, ugye?:), hiszen egyre több alkalommal kalandozom el a felnőtt irodalom tengerére és találok újabb és újabb számomra érdekesnek ígérkező regényeket, amelyek a történelem vagy a világ számomra egy-egy ismeretlen szegletébe juttatnak el.

Ez a könyv is pont ilyen volt. Napjainkban egyre sűrűbben derülnek ki az 50-s, 60-s évek borzalmas tettei, miket kellett elszenvedniük a "megesett" lányoknak és babáiknak. Ez a világ szinte minden tájára igaz volt, ugyanúgy hallottam ilyen esetekről Európából, mint Amerikából. A fiatal lányanyák sorsa mindig is rossz megítélés alá esett, de az ember azt hinné, hogy az 50-s években már a társadalom eléggé felvilágosult volt ahhoz, hogy ne bánjon úgy mind az anyákkal, mint a babáikkal, mint valami köztörvényes bűnözőkkel.

Ez a regény is egy ilyen történetet mutat be, méghozzá Kanadából. Őszinte leszek, a könyv fülszövege eléggé megtévesztő (legalábbis nekem az volt). Én valamiért azt hittem, hogy jóval borzalmasabb lesz, belemerülünk az elmegyógyintézetek (akkoriban) horrorisztikus világába és az írónő cafatokra fogja tépni a lelkemet.

Ehhez képest kaptunk egy családregényt, amelynek Maggie a főhősnője, aki 15 évesen teherbe esik a szomszédos farmon élő jóképű fiútól. Az egy dolog, hogy nagyon fiatalok, de emellett a két család még csak a köszönésig is alig jut el, hiszen az egyik család angol, a másik francia és nemigen szívlelik egymást.
A két fiatalt elszakítják egymástól, a lány megszüli a babát (a fiú nem tud arról, hogy terhes lenne Maggie) és a kislányt azonnal árvaházba adják - hiszen abban az időben egy lány, ha "megesett" és ez ki is derült róla, egy életre szóló bélyeget kapott.
Elodie (ez lesz a baba neve) egy közeli árvaházban nevelkedik, igazából nagyon rossz sora nincs egészen addig, amikor az árvaházakat államilag átalakítják elmegyógyintézetekké - hiszen azzal több támogatást kaphatnak, a benne lévő gyerekeket pedig mind értelmi fogyatékossá nyilvánítják. 
Maggie viszont nem tud szabadulni a kislánya emlékétől és megpróbálja kinyomozni, hogy hol van a lánya. De ez nem is annyira könnyű...

Szóval ott tartottam, hogy családregény. Igen, az. Végigköveti Maggie életét, kislánykorától egészen a 40-s éveig, megismerhetjük, milyen volt egy kisvárosi élet Kanadában, milyen kilátástalan sorsa és élete volt ott a nőknek. Láthatjuk, hogy mekkora ellentét volt a francia és az angol lakosok között és ez mennyire befolyásolhatta emberek sorsát. Maggie aránylag védett környezetben nő fel, a családja jómódúnak nevezhető, már amennyire az lehet egy kisvárosban. Szerettem Maggie fejében lenni, tetszett, hogy ő többet akart, nemcsak simán anya és feleség lenni, hanem tervei voltak, hogy átvegye majd az apja boltját és ott dolgozzon. Ezt az álmát azonban félbeszakította a terhessége. Ugyanabba a hibába esett, mint rengeteg másik tinédzser, tombolnak a hormonok, a szomszéd fiú kedves, gyönyörű és ellenállhatatlan. Terveik vannak, hosszútávúak, de hát az egyik angol, a másik pedig francia...

A baba megszületésével válik ketté a történet. Egyrészt folytatjuk Maggie életét - mi is történik vele, hogyan alakul a sorsa, másrészt viszont belép a képbe a kis Elodie, aki eleinte a nővérek által vezetett árvaházban él - bár sajnos nem fogadja senki sem örökbe, de mégis vannak barátnői, tanulhat, a helyzethez képest nincs annyira rossz sora. Egy nap azonban furcsa dolgok történnek. Rácsok kerülnek az ablakokra, nincs több tanóra, sőt a lányokat apró csapatokban elszállítják. Elodie is - egy rettentő gyors "állapotfelmérés" után - egy elmegyógyintézetbe kerül és innentől az élete pokollá válik.
Én igazán ezt a részt szerettem volna picikét jobban átélni. Tudom, lehet, hogy mazochista vagyok, de az írónő nem igazán végzett ezzel (számomra) valami remek munkát. Épp, hogy csak érintettük ezt a borzalmas világot, kaptunk is belőle ízelítőt, de igazán tényleg csak ízelítő maradt. Valahogy úgy éreztem, hogy Maggie részét szívesebben írja, az könnyebben megy neki. Lehet, hogy nem volt elég anyaga Elodie részéhez vagy csak túlságosan borzalmas dolgokról nem akart írni, de ezzel, hogy csak ennyire sekélyen érintettük ezt a témát, így számomra sem Elodie nem tudott közel kerülni hozzám, sem pedig nem éreztem a helyzet súlyosságát. (rendben van, volt egy két utalás, ami azért elborzasztott, de összességében hiányoltam a rideg valóságot). Nekem egy picit az is felszínes lett, hogy mi lett a lánnyal, miután kiengedték őket az intézetből. Túlságosan egyszerűen, túlságosan gyorsan történt minden és számomra Elodie túl gyorsan illeszkedett be az emberek világába, ahhoz képest, hogy min is ment keresztül és mennyire ingerszegény és zárt környezetben nevelkedett.

Maggie része viszont nagyon jól sikerült. Egy fiatal lány, aki borzalmas megpróbáltatásokon megy keresztül, de folyamatosan fejlődik, keresi a boldogságot és a szerelmet, de hogy végül sikerül-e neki megtalálni? Azt nem árulom el. Nehéz és elgondolkodtató sorsokat ismerhettünk meg, akár Maggiet nézzük, akár a lányát, Elodiet, de ott vannak Maggie szülei is, akiknek csak szépen lassacskán derül ki a története és ez így mindjárt más megvilágításba helyezi a tetteiket.

A hibáitól függetlenül tetszett a regény, nagyon fontosnak tartom, hogy minél több ember megismerje - még ha csak regények útján is, hogy mi történt akkor és ott és hogy soha többé ne történhessen meg újra ilyen. Nem tudom hány gyermek halt meg az elmegyógyintézetek falai között és hány megnyomorodott fiatalt eresztettek szélnek, miután kiderült, hogy semmi bajuk nincs és nem az intézet falai között van helyük. De az biztos, hogy amit tettek akkor és ott Kanadában, az megbocsáthatatlan. Örülök, hogy olvastam ezt a regényt és mindenkinek kötelezővé tenném.
Portugál borító

Borító: Nem rossz, de nekem a portugál borító jobban tetszik - jóval szívszorítóbb és jobban utal a történetre

Kedvenc karakter: Maggie

Szárnyalás: az anyai szeretet hatalma

Mélyrepülés: ami történt az árvákkal...

Érzelmi mérce: inkább szívszorítónak mondanám

Értékelés: 


Ha megtetszett, ITT megrendelheted!

Nyereményjáték:
A játékban ezúttal elmegyógyintézetben/nevelőintézetben játszódó híres mozifilmekből kiragadott képkockákat találtok. Mindegyik film alapja egy kitűnő regény, a feladat pedig az, hogy a képek alapján kitaláljátok, ki írta a film alapjául szolgáló könyvet. Tehét a Rafflecopter doboz rubrikáiba egy-egy szerző nevét kell beírni. 
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)



A blogturné további állomásai:
Július 18 - Ambivalentina
Július 22 - Kelly és Lupi olvas

2019. július 17., szerda

Delia Owens: Ahol a folyami rákok énekelnek


Delia Owens biológusnő első regényében, az Ahol a folyami rákok énekelnekben szívszorító s egyben izgalommal teli módon jelenik meg az ember és természet egysége; a lápi növényzet és a madarak szárnyának csapkodása közt pedig egy krimi és egy szerelmi történet szálai fonódnak össze. Nem csoda, hogy a mű rohamosan bestsellerré vált - ahogy az sem, hogy a Libri Kiadó jóvoltából végre megérkezett a magyar olvasókhoz, köztük a Blogturné Klub tagjaihoz is, akik most egy hat állomásos turné keretein belül számolnak majd be a tapasztalataikról. Tartsatok velünk, hogy ti is megismerjétek Kya Clark, a “Lápi Lány” magával ragadó életét, s végül gazdagabbak lehessetek a regény egy példányával!

Libri, 2019
426 oldal
Fordította: Csonka Ágnes
Goodreads: 4,53
Besorolás: realista

Delia ​Owens regénye Észak-Karolina ritkán lakott, mocsaras partvidékén játszódik az 1950-es és 60-as években. A történet főhőse a lápvidéken sorsára hagyott kislány, Kya Clark, aki az évek során elszigeteltségében önellátásra rendezkedik be, s alig érintkezik a környékbeliekkel.
Az első szerelem azonban Kya életét is felforgatja: a közeli kisvárosban élő Tate megtanítja olvasni, és ő az, akivel a lány osztozni tud a természet és a költészet szeretetében is. Ám nem Tate az egyetlen, aki érdeklődik a különleges, magának való lány iránt…
Egy rejtélyes gyilkosságot követően a helyi közösség felbolydul, és a gyanú hamarosan a mocsárban magányosan élő „Lápi lányra” terelődik.
A biológus Owens első regénye egyszerre fordulatos krimi, érzékeny fejlődésregény, valamint a vadon és az emberi lélek lenyűgöző természetrajza. Nem véletlenül került a New York Times bestsellerlistájának első helyére, s vezeti az Amazon sikerlistáját is. Bár csak tavaly ősszel jelent meg, már több mint 1 millió példány kelt el belőle, Reese Witherspoon is beválogatta könyvklubjának ajánlott olvasmányai közé, sőt: a színésznő produkciós cége filmet forgat a regényből.

Úristen, ez a történet! Pár napja fejeztem be, de még mindig a hatása alatt vagyok. Nem is tudom, hogy anno mi fogott meg, a gyönyörű borítója, a fülszövege, hogy Reese Witherspoon neve, de az egyik legjobb döntésem volt, hogy elolvastam.

Ahol a történet játszódik (deliaowens.com)
A történet két szálon fut. Az egyik - a jóval megdöbbentőbb, Kya sorsa. A kislányt 6 évesen hagyta magára szinte az egész családja Észak-Karolina mocsaras vidékén. Eleinte az iszákos, a gyerekével nem nagyon foglalkozó apja nevelgette, ám egy szép napon ő is otthagyta és Kyának egyedül kellett túlélnie az elkövetkezendő időszakot. Annyi segítsége volt, hogy születésétől fogva ebben a környezetben élt és miután az anyja és a testvérei is leléptek, már félig-meddig egyedül kellett túlélnie, megtanulnia főzni, élelmet szerezni, mert az apja nem nagyon törődött vele. Megkérdezhetnétek, hogy de a közeli városból senkinek nem tűnt fel, hogy egy kislány egyedül él a vadonban? A válasz - félig-meddig tudták, de nem foglalkozott vele senki. A mocsárvidék a "senkik földje" volt, oda nem nagyon merészkedtek a városlakók, hiszen az az alkoholisták, kábítószeresek, menekült bűnözök helye volt. 
Megrázó volt olvasni, hogy mit élt át ez a kislány, egyedül, mindenki segítsége nélkül. Társai csak a sirályok voltak, tanítója pedig főleg a természet, majd egy fiú szegődik a barátjának, Tate, aki megpróbál segíteni, megpróbálja tanítani a kis vadócot. 

A másik szál pedig egy gyilkosság köré fonódik. A város hírhedt playboyát, a gazdag, jóképű Chase Andrewst holtan találják a lápban. A rendőrség pedig nyomozni kezd...

Az egyik dolog, ami azonnal feltűnt a történetben, hogy az egész regényt átfonja a természet szeretete. Látszik, hogy az írónő sok időt töltött itt, rengeteget tud az itt élő növényekről, állatokról és ezt a tudását, szeretetét megpróbálja nekünk is átadni. Engem sikerült elérnie, nagyon szívesen elmennék és megnézném ezt a gyönyörű, bár kietlen és picit félelmetes vidéket.
Imádtam, ahogy Kya sorsa és élete összefonódik az őt körülvevő természettel., hiszen ez tartotta őt életben, mind fizikailag, mind lelkileg is.

Kya egy számomra nagyon csodálandó fiatal lány. Nem tudom, hogy én meddig maradtam volna életben egyedül, minden segítség nélkül a vadonban. (rendben van, egy idő után lettek segítői, de akkor is, a mindennapos teendőket egyedül kellett megcsinálnia és nem volt senki, akihez egy szót is szólhatott volna). De a lány erős volt, okos, kíváncsi, felfedező és félelmet nem ismert. Megtanulta kihasználni a körülötte lévő világot és ez a tudás csak a hasznára vált később is. Természetesen ez a magány kihatott rá, befolyásolta őt sok döntésében, ami persze nem mindig hozta a legjobb eredményt. 

Ami viszont számomra elrettentő volt, az az őt körülvevő világ. Néhány ember kivételével - Jumpin' és a felesége Mabel, akik próbáltak segíteni a magára maradt kislánynak, vagy Tate, aki bár szintén fiatal volt, de a lány mellé állt és amiben csak tudta támogatta Kyát, a többiek... Egyszerűen nem tudom elhinni, hogy nem akadt egy felelős ember sem, aki megpróbált volna ténylegesen is segíteni a kislányon. Igen, értem, tudom, hogy megpróbálták beiskolázni, de épp ez az, hogy ezek szerint TUDTÁK, hogy van létezik egy ilyen kis árva és mégis mindenki pár próbálkozás után feladta és szemet hunytak a létezése felett.

Mocsárvidék - Észak-Karolina
Az értékelésem elején említett két szál pedig szépen lassan összekapcsolódik. Már az első szál közepe felé kiderül, hogy a gazdag Chase és az árva Kya összekerülnek, tudjuk a második szálból, hogy a fiú (illetve akkor már fiatal férfi) meghalt, már csak azt kell kideríteni, hogy mi is történt. Az pedig szépen lassan - idegőrlően lassan - kockáról kockára felépül. A gyanú, a nyomozás és tárgyalás számomra egyenesen botrányos volt, bár nem először láttunk / olvastunk ilyet a világtörténelemben. Szegény, árva, nincs segítsége, fura helyen lakik, nem túl barátságos - ezek mind-mind egy "leendő gyilkos ismérvei", ugye? :( . De vajon tényleg ő tette? Vagy véletlen baleset volt? Vagy valaki más segítette hozzá a férfit a halálhoz? 
Őszinte leszek, egészen az utolsó oldalakig nem tisztázott, hogy mi is történt, egészen addig rághatjuk a körmünket, hogy vajon mi is történhetett. De ez így a jó, nekem ez így nagyon tetszett.

A szerelmi szál(ak) is teljesen realisták voltak. Nem volt benne semmi rózsaszín szirupos azonnali összeborulás, mindegyik fél hibázott, voltak jó és rossz döntések is - persze amit az egyik fél tett, arra  nincs semmilyen magyarázkodás és mentség...

És a vége? Kapunk egy végleges lezárást, ami személy szerint engem megríkatott. Hogy jó-e vagy rossz, azt nem árulom el, olvassátok el Ti is a könyvet. Higgyétek el, hogy megéri. Ez a regény annyira jó lett, hogy ha ebben az évben csak egy könyvet olvashatnék el, akkor az ez lenne.
A belőle készült filmre pedig külön kíváncsi leszek!

Borító: Egy szó van rá, gyönyörű. Imádom a kezembe venni, nézegetni, figyelemfelhívó, látványos és utal a történetre is.

Kedvenc karakter: Kya, Tate, Jumpin', Mabel

Szárnyalás: a gyönyörű természetleírások

Mélyrepülés: ahogy a helyiek bántak Kyaval

Érzelmi mérce: gyönyörű, felháborító, megríkató, imádnivaló

Értékelés: 

Ha megtetszett, ITT megrendelheted!

Nyereményjáték:
A szerző, Delia Owens természettudományos érdeklődésének és jártasságának a regényében is teret enged, ebből ered a főszereplő, Kya egyik hobbija is: a lány a lápi területen talált madártollakat gyűjti és rendszerezi. Nyereményjátékunk épp ehhez fog kapcsolódni: a turné valamennyi állomásán elbújtak egy-egy könyvben feltűnő madárfaj nevének betűi: a ti feladatotok az lesz, hogy megtaláljátok és helyes sorrendbe rendezzétek a betűket, az így kapott madárnevet pedig beírjátok a Rafflecopter doboz megfelelő sorába! A helyes megfejtők közt gazdára lel majd a regény egy meseszép példánya, sok sikert!

Ne feledjétek, a beírt válaszokon már nem áll módunkban javítani. A kiadó csak Magyarország területére postáz. A nyerteseket e-mailben értesítjük. Amennyiben 72 órán belül nem jelentkezik a szerencsés, újabb nyertest sorsolunk.



A blogturné további állomásai:
Július 17 - Kelly és Lupi olvas
Július 19 - Nem félünk a könyvektől!
Július 21 - Könyv és Más
Július 23 - A Szofisztikált Macska
Július 25 - Never Let Me Go
Július 27 - Ambivalentina

2019. július 11., csütörtök

Laura Steven: Minden, csak nem oké (Izzy O'Neill #1)



Főszereplőnk, Izzy átlagos 18 éves. Viccelődik, bulizik, sörözik, randizik… aztán néhány kompromittáló kép és egy őt alázó weboldal hatására zaklatni kezdik. Izzy a mindennapossá vált zaklatások miatt elgondolkodozik azon, hogy nagyon nem oké, ahogy a világ a tinédzser lányokkal bánik… Ha szeretnétek tudni, mit gondolnak bloggereink az Izzyt ért támadásokról, akkor tartsatok velük a könyv blogturnéján! Ne feledjétek, hogy a Maxim kiadó jóvoltából 3 szerencsés olvasónk meg is nyerheti a Minden, csak nem oké című regényt!

Maxim Kiadó, 2019
352 oldal
Fordította: Bozai Ágota
Goodreads: 4,18
Besorolás: YA, realista

A 18 éves Izzy O’Neill mindig is tudta, hogy nem dédelgethet nagyratörő álmokat. Nem mehet főiskolára és nem vár rá nagy karrier. Ám egy nap a szerencse rámosolygott, és egy olyan lehetőség hullott az ölébe, ami az egész életét megváltoztathatja. De arra nem számított, hogy hamarosan minden reménye szertefoszlik…

Miután elég sokat mutató fotók látnak napvilágot róla és egy politikus fiáról egy kerti padon, rögtön minden figyelem rá irányul, gúnyolódások céltáblája lesz, és folyamatosan szembesülnie kell a megaláztatásokkal. Izzy eleinte megpróbál csak nevetni a dolgok – de ahogyan a mindennapos zaklatások egyre intenzívebbé válnak, hamar rájön, hogy az, ahogyan a világ kezeli a tinédzser lányokat, az egyáltalán nem oké. Minden, csak nem oké.

Borító: Vicces, figyelemfelkeltő, nekem nagyon tetszik!


Ha megtetszett, ITT megveheted!

Blogturné extra - interjú fordítás


Hello, Laura! Mondanál három dolgot találomra magadról?
Megszállottja vagyok Sid Meier Civilization V játékának, eszméletlen jó nachost készítek és egyszer elmentem ejtőernyőzni egy újságcikk miatt. Egyáltalán nem ajánlom. Bárki, aki önként kiugrik egy repülőből, az őrült.

Mesélj nekünk a Minden, csak nem oké könyved megírásával kapcsolatos élményeidről. Mi volt a legnagyobb kihívás?
Akkor írtam ezt a regényt, amikor valóban az hittem, hogy a karrieremnek annyi. Két könyvet írtam és adtam ki álnéven, amelyek alig fogytak és egyáltalán nem találtam kiadót ahhoz a YA fantasy regényemhez, amin évekig dolgoztam. 25 voltam és tényleg azt hittem, hogy ez a karrierem vége.
Szerencsére félúton voltam egy két-éves Kreatív Írás mesterfokozat képzésen, ezért nem tudtam csak úgy kiszállni. Írtam egy másik, 10.000 szavas fantasy regényt, de semmi szenvedély nem volt mögötte. Elkezdtem írni egy virtuális valóságban játszódó YA fantasy regényt, amelyet a Pokémon Go ihletett, de már az első fejezetet sem tudtam befejezni. Semmi sem működött. Semmi nem vett rá arra, hogy írjak. De, mégis, a mesterfokozat. Végig kellett csinálnom. Mivel úgy éreztem, hogy végleg végeztem a könyvekkel, végül komikus rádiójátékot írtam a forgatókönyvírás kötelező moduljára. Nagyon gáz volt. Hülyeség. A Tészta-szósz tíz éve volt a címe, ami mutatja, hogy mennyire nevetséges volt az egész. Egy délután alatt írtam meg és elküldtem az olvasóműhelynek. Ezen a ponton nem voltak túl nagy elvárásaim. Ez csak egy feladat volt, amit ki kellett pipálnom, hogy a mesterfokozat oktatóim leszálljanak rólam.
Szóval elmentem a workshopra, még mindig zaklatottan a sikertelen fantasy kéziratom miatt, alig figyeltem arra, hogy mi is történik körülöttem. Amikor a kéziratom következett és az oktató átadta az osztálytársaimnak, szinte a teremben sem voltam. Egészen az első nevetésig. 
Olyan volt, mintha kiráztak volna egy hónapokig tartó elutasítások okozta homályból. Az emberek az én szavaimon nevettek. Valaki annyira nevetett, hogy képtelen volt a sorokat hangosan felolvasni. A tanáromnak egy különösen durva fordulatnál elakadt egy pillanatra a lélegzete, de aztán szintén nevetni kezdett. Ahogyan mindenki. És hirtelen én is. “De…. Én nem vagyok egy humoros ember” – gondoltam zavarodottan. “Én nem tudok komédiákat írni. Vagy mégis?” 
Hogy leteszteljem a komédiaírási hajlamomat, úgy döntöttem, hogy megpróbálok megírni egy sitcom pilotot. Még mindig rosszul álltam a regényírással és a forgatóköny pedig megnyitott egy kaput a rádió komédia világába, úgyhogy arra gondoltam, miért is ne? Lett egy vicces elképzelésem, felvázoltam a pilotot, és beneveztem egy pár pályázatra, amelyekről a mesterképzésen hallottam, majd azonnal meg is feledkeztem róluk. Aztán két hónapig nem is írtam semmit, ez volt a leghosszabb idő, hogy nem írtam egy sort sem azóta, amióta az az első könyvem első vázlatát elkészítettem. 
Ez a nem hivatalos alkotói szabadságom 2016 júliusának egy péntek délutánján merült feledésbe, amikor a barátommal egy közös utazáson vettünk részt. Egy beérkező e-mail csipogott a telefomon. Elolvastam. (Nyugi, a barátom vezetett). Az egyik pályázaton, amire beneveztem, bekerültem az első nyolc közé. És ez sokkal, de sokkal nagyobb dolog volt, mint amit hittem. Meghívást kaptam Londonba, hogy valódi színészekkel felolvassuk élő közönség és a vígjáték iparágának tv producerei előtt.
A felolvasás csak néhány hónap múlva volt esedékes, de a tűz újra lángra lobbant bennem. Egy héttel később, egy szarkasztikus tinédzser vidám hangja jelent meg a fejemben. Szarkasztikus volt, szellemes, ragyogó, de nem hagyományosan és valami nagy szar történt vele. Annyira szar, hogy blogot akart írni róla. Ez volt minden, amim volt, de tudtam. Tudtam. Ez a hang tökéletes volt. Még ágyban voltam, de megírtam a könyvem rövid bemutatását az iPhone jegyzetei közé, miközben vidáman nevettem. Ez a hang volt Izzy O’Neill. A könyv pedig a Minden, csak nem oké volt. Ezeket a nyitó szavakat nem változtattam meg azóta, hogy megírtam őket tavaly nyáron egy kora reggel az ágyban, amikor a világba vetett hitem egyetlen e-mailben lett helyreállítva. Nem nyertem a sitcom pályázaton, de a Minden, csak nem oké lett az a könyv, ami újra indította a hajómat.

Mesélj nekünk Izzy O’Neillről!
Izzy nagyszájú, szarkasztikus és nagyon okos, de nem a hagyományos módon. Egy feltörekvő komikus, aki a humort arra használja, hogy így jusson túl a nehéz helyzeteken. Iszik, káromkodik, szexel, rengeteg gyorséttermi kaját eszik és összességében úgy viselkedik, ahogy a fiatal lányoknak nem lenne szabad. A fura nagymamájával és Dumbledore nevű tacskójával él együtt. Vicces lány és teljes szívemből szeretem. Ami egy kicsit egoista, tekintve azt, hogy alapvetően ő én vagyok. 

Mit gondolsz, az olvasók mit fognak levonni tanulságként ebből a könyvből? 
Izzy egy országos botrány középpontjába kerül, amikor egy fotó kiszivárog arról, ahogy egy szenátor fiával szexel. A történet bemutatja a szexuális szabadságot, az áldozathibáztatást, a “szégyellem a testemet” és sok más Zeigeist női problémát. És nem féltem a politikát sem belevonni. Gyakran megkérdezik, hogy mit keresnek ezek a komoly témák tinédzser történetekben, de amikor az Amerikai Egyesült Államok elnöke nyíltan fogdoshat lányokat és még így is választást nyerhet, akkor el kell ismernünk, hogy valami mélyen rossz a társadalmunkban – és a problémák gyökerével kell foglalkoznunk. Végső soron a fiatal nőket szeretném ösztönözni arra, hogy szólaljanak fel és harcoljanak a nőgyűlölet és a “szégyellem a testem” véget nem érő áradatával, amivel nap, mint nap szembesülniük kell. Ez a dolog nem csak tini melodráma. Ez tényleg fontos.

Min dolgozol jelenleg?
Egy middle-grade (8-12 éve közötti korosztály) vígjátékon dolgozom szarkasztikus sellőkről, ami hatalmas móka volt és még további néhány YA történeten – remélhetőleg hamarosan beszámolhatok pár részletről! Mellette néhány forgatókönyvön is dolgozom és egy képregényen, ami azon a bizonyos kiadatlan YA fantasy regényen alapul, mert még mindig úgy gondolom, hogy az alapkoncepció nagyon jó.

Milyen “ezt mindenkinek olvasnia kell” könyvet ajánlasz?
Nemrégiben végeztem ki Adam Kay – This is Going To Hurt című könyvét. Ez egy fiatal orvos humoros, politikai és életigenlő naplója, aki az angliai Nemzeti Egészségügyi Szolgálatnál dolgozik. Tudom, hogy klisés, de annyira nevettem, hogy kicsordultak a könnyeim. Szó szerint gágogtam, mint egy liba. A frászt hoztam a kutyámra.

És végül, milyen könyvek jönnek az olvasási listádon? 
Annyira sok jó könyv jön ki jövőre! Leginkább Francina Simone első könyvét várom nagyon, továbbá a Smash It-et, Abdi Nezamian könyvét, a Like A Love Storyt, Namina Forna könyvét, a Kingdom of Soulst és Angie Thomastól bármit, amivel előrukkol.


Nyereményjáték:
A Minden, csak nem oké című regény egy LMBT+ szállal rendelkező történet, ezért a mostani lesz a feladatotok, hogy felismerjétek melyik szintén LMBT+ YA regényből származik az egyes állomásokon található idézet! 

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

“Szívem kiugrik a helyéből, nekivág a nagyvilágnak, észak felé tart, elcsíp egy révhajót, amivel átviteti magát a Bering-tengeren, és Szibériában tanyázik a jegesmedvék meg a hosszú szarvú kőszáli vagy mit tudom én, milyen kecskék között, amíg icipici gleccserré nem változik.”


A blogturné további állomásai:
Július 03 - Hagyjatok! Olvasok! (extra)
Július 05 - Nem félünk a könyvektől
Július 07 - Sorok között
Július 09 - Olvasónapló
Július 11 - Kelly és Lupi olvas (extra)
Július 13 - Hagyjatok! Olvasok!
Augusztus 09 - Deszy könyvajánlója

Rendszeres olvasók