Oldalak

2019. október 31., csütörtök

Mark Sullivan: A skarlát ég alatt


Mark Sullivan lebilincselő regényében egy ismeretlenségben maradt hős alakja rajzolódik ki előttünk. Pino Lella mindössze tizenhét éves volt, amikor már zsidókat mentett Olaszországból, neve mégis hosszú évtizedekig ismeretlen maradt. A skarlát ég alatt ennek a fiatalembernek a legnehezebb éveit dolgozza fel kivételesen lebilincselő módon.
Tartsatok a Blogturné Klub bloggereivel és nyerjétek meg a könyv egyik példányát a kiadó felajánlásából!

Könyvmolyképző Kiadó, 2019
568 oldal
Fordította: Barthó Eszter
Goodreads: 4,42
Besorolás: történelmi fikció

A ​II. világháborús Olaszországban a szerelemért megérte kémnek állni.

Egy elfeledett hős igaz története. A USA Today és a #1 Amazon Charts bestsellere, A skarlát ég alatt egy fiatalember elképesztő bátorságának és alkalmazkodóképességének diadalmas, epikus története a történelem egyik legsötétebb időszakában.

Pino Lellát nem érdekli a háború, sem a nácik. Ő csak egy átlagos olasz kamasz, aki főként a zenével, a jó ételekkel és a lányokkal törődik, de ártatlanságának napjai meg vannak számlálva. Amikor milánói otthonukat lerombolják a szövetségesek bombái, Pino csatlakozik egy földalatti mozgalomhoz, és zsidókat menekít át az Alpokon keresztül Svájcba. Közben beleszeret a nála hat évvel idősebb özvegybe, Annába, de a történelem viharai szerelmüket sem kerülik el.

Hogy megvédjék a fiukat, Pinót szülei arra kényszerítik, hogy beálljon a német katonák közé – abban a reményben, hogy így távol tarthatják a harcoktól. De Pino megsebesül, és mindössze tizennyolc évesen beosztják sofőrnek Adolf Hitler olaszországi jobbkeze, Hans Leyers tábornok mellé, akit a Harmadik Birodalom egyik legtitokzatosabb és leghatalmasabb parancsnokaként ismernek.

Pino a német hadvezetőségbe beépülve lehetőséget kap, hogy kémkedjen a szövetségeseknek. A fiú a háború és a náci megszállás szörnyűségei közepette titokban harcol a jó oldalán, miközben az Anna iránt érzett szerelme és a megálmodott közös jövő reménye tartja benne a lelket.


Igen, mondhatjátok, hogy már megint egy újabb regény, ami a II. világháborúban játszódik. Igen, én is mondhatnám. De érdekel a korszak és annak pedig külön örülök, hogy ennyire sok JÓ regény jelenik meg erről az időszakról és különböző szemszögekből, különféle helyszíneken más-más emberek hősiességét ismerhetjük meg. Szerintem erre óriási szükség van, mert itt van például a főhősünk, Pino, akinek a sokszor embert próbáló, hősi tettei csak véletlenül kerültek napvilágra, pedig szerintem hatalmas dolgokat vitt véghez, amit minél több embernek ismernie kellene. 

Pino Lella
Pedig Pinonak esze ágában nem volt hősnek lennie. Egy egyszerű, 17 éves tinédzser volt, aki ugyanúgy akarta élni az életét, mint a többi ugyanilyen korú sorstársa. Egyetlen egy dolog lépett közbe, ez pedig a II. világháború. A regény igazából 2 évet ölel fel, azt az időszakot, amikor Milánó valójában is belekerül a háború poklába. Pinno nem volt különleges, nem volt zsidó származású, egy teljesen hétköznapi olasz családban élt. Nem éltek rosszul, a szülei egy táskaüzletet vittek, a fiú szórakozott, kergette a szép lányokat, amikor a helyzet egyre rosszabbra fordult. A szövetségesek naponta bombázták a gyönyörű várost, Pino nem egyszer csak a csodával határos módon élte túl ezeket a rombolásokat. Közben a németek meg egyre szorosabban fogták a gyeplőt, egyre több a megszorítás, így a fiú szülei úgy döntenek, hogy Pinot is felküldik a hegyekbe, a testvére után, akit Re atya fogadott be sok más fiúval együtt a háború borzalmai elöl. Pino azonban ott nemcsak tanul és éli a fiúk életét, hanem az atyától komolyabb feladatot is kap. Végig kell gyakorolnia az összes létező utat a kolostortól a svájci határig, hiszen majd menekülteket kell átsegíteni a semleges zónába. 

Igazából ez a rész volt az, ami valóban beindította a történetet. Eleinte Pino csak kirándult, bár a hegyek között ez se volt könnyű móka. Átjutni a hágón viharban, esőben, lavinán át, magukat partizánoknak kiadott útonállok között. Aztán mindezt családokkal, kisgyerekekkel, terhes kismamával ugyanilyen körülmények között. Ez a rész igazán filmbe illő, majd a körmömet lerágtam, hogy mindenkinek sikerül-e átjutnia Svájcba. Pino egészen beleszokott ebbe az életbe, amikor is vissza kellett utaznia Milánóba, hiszen lassan "besorozáskorú" és a német hadseregnek mindenkire szüksége van. Hogy az orosz frontot megússza - ami szinte azonnali halált jelent abban az időben - a szülei nyomására önként jelentkezik a németek közé és egy érdekes fordulattal Hans Leyers tábornok mellé kerül sofőrnek. Ez igazán jól jön az ellenállásnak, így Pino, hasznos, de annál veszélyesebb "játékba" kezd.

A háború borzalmas, ezt nem kell sokat bizonygatni. Az író pedig főleg a fiú sorsát vette célkeresztbe, az ő életét követtük nyomon. Természetesen nem lehetett kihagyni a borzalmakat, a kijárási tilalmat, a zsidók begyűjtését, a kényszermunkát, a bombázások hatásait és még hosszú órákon át sorolhatnám. De ezek mind annyira fűszerezték csak a történetet, hogy tudjuk, hogy mi is történt a háttérben - csak elég volt annyit megemlíteni, hogy a vonat valami lengyel városba, Auschwitzba tart - bár Pino nem tudta, hogy az pontosan hol van és mit takar, MI tudtuk. Tudtuk, hogy akit odavisz a vonat, az valószínűleg soha nem jön vissza...

Mark Sullivan és Pinno Lella
Pino sorsa nem volt annyira rossz, összehasonlítva sok más hasonló regényben olvasott főhősökével - hiszen fenn a kolostorban védett életet élvezett (rendben eltekintve a rizikós vezetésektől), ahogy a tábornok mellett sem zargatták sokat. 
A szerelem sem kerüli el, az egyszer leszólított, de a fiút rútul cserbenhagyó gyönyörű asszonnyal végül is találkozik és ez egy kis könnyedséget, egy kis romantikát csempész a történetbe. Természetesen nem annyit, hogy a szál elhúzzon ebbe az irányba, de erre is szükség van. Szükség van, hiszen a háborútól függetlenül az élet megy tovább, szerelmek szövődnek, családok alakulnak, gyerekek születnek és ezt próbálta finoman bemutatni az író. 

Azt előrevetítem, hogy a regény nem rövid (majdnem 600 oldalas), de egy percig nem éreztem azt, hogy bárhol is túlságosan elnyújtott lenne. Rövid, összesen 2 évet ölel fel, de pont azt a két évet, amelyet az olasz nép a legjobban megsínylett. Az író első kézből szedte az információit, hiszen Pinoval személyesen is találkozott, ő tisztelte meg a bizalmával annyira, hogy elmesélte neki a történetét. A többit pedig rengeteg tanulmányúttal egészítette ki Mark Sullivan - beszélt a túlélőkkel, járt a helyszíneken, rengeteg leírást, iratokat böngészett végig ahhoz, hogy minél életszerűbb legyen ez a történet. Mert hiszen ez egy regény, de azt figyelembe kell vennünk, hogy a fő szál egy valódi, élő ember története, ami nem lett sem szépítve, sem lerövidítve, minden így történt, ahogy le lett írva.

És a történet vége? Kicsit keserédes, ahogyan az élet is az. Történtek jó és rossz dolgok is. Amit viszont nagyon szerettem, hogy az író nem állt meg a háború végénél, az utószóban elmeséli, hogy a túlélők sorsa hogyan is alakult tovább. Ez néhol megnyugtató volt, néhol bosszantó, de legalább tudjuk, hogy milyen életük volt.

Összességében a regényt mindenkinek ajánlom, egy nagyon jól megírt, érdekes és izgalmas történetet kapunk, amelynek főszereplője egy teljesen hétköznapi srác, akiből a háború hőst csinált.

Borító: Megnéztem a többi kiadást is, de egy kivétellel mindenki ezt a variációt használta. Nekem annyira nem jön be, nekem nem adja át a történetet, de az tény, hogy ez a vörös háttér nagyon figyelemfelkeltő

Kedvenc karakter: Pino, Hans Leyers tábornok, Re atya

Szárnyalás: az emberek hősiessége és bátorsága

Mélyrepülés: a háború és a rémtettek - és még valami, ami Pinoval történik, de azt nem árulom el, mert az erősen spoiler lenne

Érzelmi mérce: én személy szerintem izgultam, idegeskedtem, rettentően mérges voltam, elolvadt, majd darabokra tört a szívem.. és ez még csak egy rész azokból az érzelmekből, amelyeket az olvasás közben éreztem

Értékelés: 


Ha megtetszett, ITT megveheted!

Nyereményjáték:
A játékban ezúttal a főszereplő, Pino Lella számára kedves vagy fontos helyszínek neveit keressük. A bejegyzésekben összekevertük és kiemeltük a keresett szó betűit, a feladatotok pedig összerakni és beírni a Rafflecopter dobozba.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


A blogturné további állomásai:
Október 24 - Könyv és más
Október 27 - Utószó
Október 31 - Kelly és Lupi olvas

2019. október 29., kedd

Jennifer Mathieu: Moxie, avagy a vagány csajok visszavágnak



A vagány csajok visszavágnak Jennifer Mathieu könyvében! Egy félénk középiskolás lány, Vivian történetét ismerjük meg elsősorban, aki fellázad a fiúk és az ostoba viselkedések ellen egy zine megalkotásával és terjesztésével. Hamar kiderül azonban, hogy nemcsak Vivian, hanem sok más lány története is egyben ez a könyv, olyanoké, akik nem hagyják magukat! Ha felkeltettük az érdeklődéseteket, tartsatok a turné bloggereivel, és játsszatok a könyvért!

Könyvmolyképző Kiadó, 2019
344 oldal
Fordította: Hajdú Beáta
Goodreads: 4,33
Besorolás: YA, realista

A vagány csajok visszavágnak!

Vivian Carter besokallt. Elege van a texasi kisváros középsulijából, ahol a focicsapatnak mindent szabad. Elege van a szexista öltözködési előírásokból, a folyosói beszólásokból, de legfőképpen abból, hogy értelmetlen szabályok mentén élje az életét.
Az anyja a kilencvenes évekbeli punk-rock mozgalom, a Riot Grrrl tagja volt. Viv a nyomdokaiba lépve készít egy feminista szóróújságot, amit név nélkül eljuttat a diáktársaihoz. Nincs ezzel más célja, csak kiereszteni a gőzt, a lányok azonban a kezdeményezés mellé állnak. Valóságos forradalom robban ki. A csajok forradalma.
A Moxie egy olyan történet, ami belőled is kihozza a lázadót.
Minden bizonnyal film készül belőle. Amy Poehler színésznő, író, producer produkciós cége tűzte ki célul a megfilmesítését.

Nyerj a könyvből energiát és dobd be magad, ahol csak kell!

A könyvvel kezdetben nem volt teljesen felhőtlen a kapcsolatom. Tudni kell, hogy van egy táblázatunk, ahol jelölhetjük, hogy ki milyen könyvet szeretne elolvasni. Én pedig bármire megesküszöm, hogy ezt a könyvet soha az életben nem jelöltem be. Se a fülszövege nem hozott lázba, se a borító. Persze a rengeteg turné között nem néztem oda, hanem beírtam a nekem megfelelő dátumot, majd elkezdtem olvasni a könyvet. Őszinte leszek, az első 15%-ig úgy éreztem, hogy mi a fenének olvasom én ezt a könyvet? Ki szúrt ki velem, hogy elovastatja?

Vivian először rettenetesen idegesített és untatott. Értettem, hogy lázadni akart, hogy az édesanyja rég elfeledett fiatalkori cuccait megtalálva kicsit nosztalgiázni akart - ilyet én is csináltam. Anyu régi bőrszoknyáját hordtam, olyan zenéket hallgattam, amire ő is bulizott, stbstb. De itt meg is akadtunk...

Aztán beindult a történet. Kiderült, hogy több van mögötte, mintsem egy unatkozó tinilány új szórakozása, hanem Vivian megelégelte az iskolájukban történő visszaéléseket. Visszaélés alatt értem azt, hogy az igazgató és a vezetés csak és kizárólag a futballcsapatot támogatja (lévén, hogy az igazgató fia a focicsapat sztárja). Ebből kifolyólag a fiúk szó szerint bármit megtehetnek, a lányokat úgy molesztálhatják ahogyan csak úri kedvük tartja, úgy öltözködnek, úgy viselkednek, ahogyan csak szeretnének. Miközben a lányoknál dresszkód vizsgálat van és keményen büntetik őket a nem megfelelő öltözékért, ha szólnak a szexista bánásmód miatt, senki nem hallgatja meg őket, szó szerint büntetlenül molesztálhatják őket a fiúk. 
Viviannek pedig ebből lesz elege. Névtelenül egy kampányt indít, "Helyi Vagány Csajok" aláírással, hogy megfékezze ezt az áldatlan állapotot. Nem kis meglepetésére azonban kiderül, hogy amit ő egyéni akciónak kezdett el, az beindítja az iskola lányait és közösen fognak össze a szexista és a "fiainak" mindent megengedő iskolai vezetés ellen.

Nem tudom elmondani, hogy mennyire megérintett ez a regény. Együtt idegeskedtem a lányokkal, forrt bennem a düh, amikor megalázták őket a dresszkód ellenőrzéssel, amikor a tanárok egyszerűen átnéztek a fiúk zaklatásain, sőt a lányokat büntették, hogy biztosan ők izgatták fel a "szegény" srácokat, akik a hormonjaik miatt nem bírnak magukkal. 14 évesen hasonló szituációba került pár lány osztálytársam velem együtt, akikkel (sajnos) hamar nőiesedtünk. A tanároknak pedig hiába szóltunk, nem vettek minket komolyan, hiszen a fiúk csak játszanak...
Ezért még inkább együtt szurkoltam Viviannek (és a többieknek), hogy a kiáltványok érjék el a céljukat és felébresszék a néma beletörődésből az áldozatokat. Ha anno mi is így összefogunk, akkor talán én se járkáltam volna hosszú éveken át görnyedten és bő pólókban, hogy eltakarjam magamat...

Mellette viszont imádtam, ahogyan ez a kezdeményezés szépen lassan barátságokat szőtt, olyan lányok álltak szóba egymással, akik azelőtt még egymásra se néztek. Kiderült, hogy a legutolsó "szürke kisegérnek" ugyanolyan problémái lehetnek, mint mondjuk a pompomlányok, mindenki által irigyelt vezérének. És erre egy a megoldás - ha közös összefogás.
Vivian pedig a kezdeti ellenszenvemet túlélve a kezdeti, "nem merem felvállalni a dolgot és anomim maradok" kicsit szégyenlős, csendes lányból egy harcos feministává vált, aki képes volt kiállni a többiekért is. 

Volt persze egy kis szerelmi szál is a regényben, hiszen Vivian végre valahára rálelt arra a fiúra, aki szó szerint a lelki társa lett. Seth volt az a fiú a regényben, aki visszaadta a nőknek a férfiakban való hitét, aki nem csak egy szexuális tárgyat lát a lányokban, hanem ki áll mellettük és segít nekik. Imádtam ezt a csendes, okos, jószívű srácot, tökéletes párja volt Viviannak. 

Összességében ez a regény az, amit mindenkinek olvasnia kellene - főleg általános és középiskolában. A lányoknak azért, hogy igenis van lehetőség arra, hogy ha bántanak benneteket, ha elnyomnak, ha molesztálnak, akkor fogjatok össze és közösen lépjetek fel a bántalmazóval szemben. Higgyétek el, az esetek többségében célt fogtok érni vele. 
A fiúknak pedig azért, hogy kívülről is lássák, hogy milyen károkat tudnak okozni, ha lenézik vagy szexuális tárgyként kezelik a lányokat.
Én pedig köszönetet szeretnék mondani annak a bloggertársamnak vagy koboldnak :), aki bejelölte ezt a könyvet és így rávett arra, hogy elolvassam. :)

Borító: Szerintem figyelemfelkeltő és a történethez tökéletesen passzol

Kedvenc karakter: Vivian, Seth, Lucy, Claudia, Emma, Keira

Szárnyalás: a lányok összefogása!

Mélyrepülés: az iskola hozzáállása a dolgokhoz...

Érzelmi mérce: idegeskedtem miatta, élveztem a történteket és persze nem maradhatott el belőle a YA romantika se :)

Értékelés: 

Ha megtetszett, ITT megveheted!

Nyereményjáték:
A Moxie egy feminista regény, úgyhogy a nyereményjátékunkban is erre a témára koncentrálunk. Feminista, női sorsokról szóló könyvek fülszövegrészleteit fogjátok megtalálni minden blogon, a feladat pedig mindössze annyi, hogy beírjátok a könyv írójának (egy esetben a szerkesztőnek) a nevét és a könyv címét a rafflecopter doboz megfelelő sorába.

Ne feledjétek, a beírt válaszokon már nem áll módunkban javítani. A kiadó csak Magyarország területére postáz. A nyerteseket e-mailben értesítjük. Amennyiben 72 órán belül nem jelentkezik a szerencsés, újabb nyertest sorsolunk.

Ez a könyv kell neked. Vicces, erőteljes és személyes történetek nőktől nőknek arról, hogy mit is jelent számukra az F betűs szó.


A blogturné további állomásai:
Október 19 - Deszy könyvajánlója
Október 21 - Könyv és más
Október 23 - Sorok Között
Október 25 - Könyvvilág
Október 27 - A Szofisztikált Macska
Október 29 - Kelly és Lupi olvas

2019. október 26., szombat

Alexandra Christo: To Kill a Kingdom - Egy birodalom végzete

A Könyvmolyképző Kiadónál hamarosan megjelenik Alexandra Christo debütáló regénye, ami külföldön már bestseller lett. A történet főszereplője Lira egy királyi családból származó szirén, akit azzal büntetnek, hogy emberré varázsolják, és elveszti szirén képességeit. Lirát egy herceg menti meg, akinek a szirénvadászat a hivatása. Kövessétek blogturnénkat, hogy megtudjátok, mit szólnak bloggereink ehhez a nem mindennapi pároshoz! A turné végén három szerencsés olvasónk a kiadó jóvoltából megnyerheti a To Kill a Kingdom – Egy birodalom végzete című YA fantasyt!

Könyvmolyképző Kiadó 2019. 
424 oldal
Fordította: Nagy Boldizsár
Goodreads: 3,96
Besorolás: YA, fantasy, retelling

Annyi szívet gyűjtöttem be eddig, ahány éves vagyok.
Vagyis a hálószobámban összesen tizenhét rejtőzik valahol a homok alatt. Olykor-olykor leások, csak hogy lássam, mind megvannak-e még. Lenn a mélyben, vérben ázva. Megszámlálom őket, és megnyugszom, hogy nem lopták el egyiket sem éjszaka. Azon se lepődnék meg, ha így történne. A szíveknek hatalma van, a magamfajták pedig egy dologra vágynak még az óceánnál is jobban: hatalomra.
A HERCEG SZÍVE LENNE AZ IGAZI TRÓFEA!
Lira hercegnő egy királyi családból származó szirén, azok közt is a legveszélyesebb. A víz alatti világban nagy tiszteletnek örvend. Már csak egy szív hiányzik a gyűjteményéből – ám azt elhibázza. Anyja, a Tenger Királynője büntetésből átváltoztatja, mégpedig egy olyan lénnyé, amitől a legjobb undorodik: emberré. Elveszi tőle a bűvös szirénének képességét is, és megparancsolja, hogy a téli napfordulóig vigye el neki Elian herceg szívét, különben ember marad örökre.
Hiába ő a leghatalmasabb emberi királyság trónörököse, Elian herceg csak az óceánon érzi magát igazán otthon. A szirénvadászat pedig a hivatása. Amikor kiment egy lányt az óceán habjaiból, hamar rájön, hogy ő bizony más, mint aminek először hitte. Az idegen megígéri neki, hogy a segítségére lesz, és együtt fogják megtalálni a módját, hogyan pusztítsák el a sziréneket. De vajon megbízhat a lányban? És vajon hány alkuba kell belemennie Elian hercegnek, mire megszabadítja az embereket a legnagyobb ellenségtől?

Az utóbbi években nagy divat lett retellingeket megjelentetni, és bevallom, nekem a kedvenceim közé tartoznak ezek a történetek, ám a To Kill a Kingdom ezek közül is kiemelkedik. Imádtam minden sorát, jól elszórakoztatott az első oldaltól az utolsóig. Remek karakterek egész sorával találkoztam, az írónő debütáló szerző létére igazán kitett magáért. A cselekmény lendületes, gyors, az olvasónak szinte vissza kell fognia magát, hogy ne egy szuszra akarja elolvasni. A vége felé a frászt hozta rám a szerző, hogy mégsem úgy alakul a sztori, mint ahogy azt vártam, de sikerült pozitívan meglepnie a végkifejlettel.

Igen, természetesen kapcsolódik a történet a Kis hableány meséjéhez, de igazán darkos változatban, aki valami könnyed átiratra számít, az csalódni fog. Itt kérem valódi, véres vadászat folyik, egyrészt a szirének vadásznak az emberekre, illetve Elian herceg csapata a szirénekre, mindkét oldal  meg van győződve róla, hogy helyesen cselekszenek, hiszen generációk óta folyik a háborúskodás.
Lira hercegnőnek egyetlen dologról szól az élete, hogy megfeleljen az elvárásoknak, megszerezze a királyi sarjak szívét, ezzel bebizonyítsa anyjának és a birodalmuknak, hogy érdemes arra, hogy átvegye majd a hatalmat az anyjától. Úgy nevelték, hogy a haragon kívül más érzelmek ne befolyásolják, hiszen minden más gyengeségre utal, amit nem engedhet meg magának egy uralkodó. A szirének a kegyetlenséget szeretik... De Lira szívében érzelmek is mozgolódnak, kétségek merülnek fel benne és némi bizonytalanság. Ráadásul csalódást okoz az anyjának, miután megöl egy hableányt, aki Elian herceget húzta a víz alá, hogy végezzen vele és megegye a szívét. A herceg megmenekül, és a Tengerek Úrnője éktelen haragra gerjed, a lányát emberré változtatja és csak egyféle módon bocsát meg neki, és engedi haza, ha emberként meg tudja ölni a herceget és elhozza neki a szívét.

Elian herceg minden vágya, hogy megölje a rá vadászó szirént, de az is, hogy megtörje a Tengerek Úrnőjének hatalmát. Ő Midasz királyságának az örököse, de a tengeri kalandozás jobban vonzza, mint az uralkodás az aranybirodalomban. Kalózként érzi jól magát, a hajóján válogatott legénységgel dolgozik, akik többsége  barát is egyben. Ha időnként hazatér, mázsás súlyként szakad rá, hogy a családja uralkodóként akarja látni, de ez csak egy feltétellel valósulhat meg, ha sikerülnek a tervei és békét köthet az óceán lakóival. Hősnek állítja be a környezete, de ő inkább gyilkosnak tartja magát.
Lira hercegnőt a nyílt tengeren pillantják meg emberként, félholtan lebegve, Elian menti fel a Szaád fedélzetére, ahol a körülményekre való tekintettel először gyanakvóan kezelik, de később elnyeri a bizalmukat, megkezdődnek a közös kalandjaik, melyek kimenetele kétséges az utolsó pillanatig.

Ennyit a történetről röviden, csakis a kedvcsinálás miatt, mert egyszerűen ezt a történetet muszáj elolvasnod, annyira brutál jó. A herceg kalózhajóját, a legénysége tagjait egytől egyig imádtam, mindenkinek megvan a maga története, de egyben megegyeznek, a kapitányukért tűzbe mennének. Kye és Madrid a két kiemelkedő mellékszereplő a hajóról, mindkettőjüknek fontos szerep jut. Kye amolyan személyi testőr is egyben, Madrid pedig egy volt női rabszolga, aki sok mindent megélt már korábban. 

A történetet a két főszereplő meséli el, így beleláthattam mindkettőjük fejébe, átérezhettem a vívódásaikat. Mindketten gyilkosok, de egyikük sem élvezi  ezt, erősek és hűségesek a maguk oldalán. A szerző szép ívű karakterfejlődésen viszi keresztül őket. Lira nagyon sokat változik és megkapja a második esély lehetőségét, Elian pedig nagyot nőtt a szememben azzal, hogy ezt megadja neki.   Az igazi negatív szereplő persze Lira anyja, aki valójában a saját hatalmát félti, ez elég hamar nyilvánvalóvá válik. A tettei segítenek abban, hogy az olvasó kellően gyűlölhesse az elejétől a végéig.  
De nem csak Lira anyja volt, aki feltarthatja a "rossz szülő vagyok" táblát.  Elian apja is kinyilvánítja, hogy mit vár el a fiától, holott annak  más elképzelései vannak, más közegben érzi jól magát. A család elvárásai gyakran felmerülő kérdések a regényben, és ezt a feszültséget remekül vezeti le a szerző a megoldásban.
Tetszett, hogy a fejezetek végén ott voltak mindig a kis horgok, tényleg érdemes akkor elkezdeni a könyvet, amikor tudod, hogy pár órát zavartalanul olvashatsz, mert nem fogod tudni letenni. 
A  világfelépítés nekem nagyon tetszett, kidolgozott volt a királyságok helyzete, a különböző népekkel változatos képet mutatott. Egy valami volt fura, ami sokaknak fel fog tűnni, a hableányok teljesen mások, mint a szirének, különböző fajként vannak feltüntetve, kinézetük és a tulajdonságaik is ellentétesek. A hableányok butácska lényekként inkább csecsebecsékre vágynak, amiket a tengerészektől lopnak, vagy kapnak, akiket nem is ölnek meg mindig, de időnként igen, mert azt gondolják, ha megeszik a szívüket, ők is emberré válnak. Na ez a csecsebecse gyűjtés nagyon emlékeztetett Arielre...  Viszont a szirének egyértelműen az uralkodói a tengereknek, és egyben kíméletlenül halálosak az emberekre. A Karib tenger kalózaiból ismert szirének ugranak be nekem róluk, ahogy lehúzzák az áldozataikat a mélybe, az éles csattogó fogsorukkal. De az ezt megelőző pillanatig meseszépek és elbűvölően énekelnek a tengerészeknek.
A romantika lassú égésű, és az a fajta, amit imádok, amikor az ellenségekből alakulnak át szerelmesekké, akik csak nagyon-nagyon soká tudják/merik ezt bevallani még maguknak is. A verbális osztás azonban megy folyamatosan és rendkívül szórakoztatóak ezek a szarkasztikus pengeváltások. Mindig replikáznak egymással, és jóformán egy dolog van, amiben egyetértenek, a Tenger Úrnőjének hatalmát meg kell törni és békében kell élni egymás mellett.

Számomra ez a könyv egy többször olvasós, szórakoztató történet, amit bármikor jólesik leemelni a polcról. Nagyon szeretem az igazán jó, romantikus YA sztorikat is, de mégis az igazi kedvenc az olyan YA fantasy, ahol a szerzők nem tolják túl a romantikát, és inkább a karaktereket és a cselekményt helyezik előtérbe. Ez egy ilyen történet, szirének, kalózok, szórakozás a köbön! Alig várom, hogy újabb regényt olvashassak a szerzőtől, ami tulajdonképpen már meg is íródott, egy mágiával átszőtt világmegmentős duológia, reméljük jön magyarul is.

Borító: Nagyon tetszik!

Kedvenc karakter: Lira, Elian

Szárnyalás: A végső csata monumentális.

Mélyrepülés: Az anyakirálynő tettei borzalmasak.

Érzelmi mérce: Lassú égésű "enemies-to-lovers" romantika járja át, de nem ez a főcsapás a regényben.


Nyereményjáték

Történetünk főszereplője, Lira hercegnő gyűjteménye egészen különleges, ugyanis szirénünk hercegi szíveket gyűjt, ezért mi is minden bejegyzésünkben elrejtünk néhány szívet! LINK mutatja az emberi szívek képét! A feladatotok annyi, hogy megtaláljátok, és beírjátok a rafflecopterbe, hogy az adott napi bejegyzésben mennyit találtatok. Vadászatra fel!

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


a Rafflecopter giveaway

Állomáslista

10/24 - Sorok között
10/26 - Kelly és Lupi olvas
10/28 - Readinspo
10/30 - Dreamworld (extra)
11/01 - Fanni's Library
11/03 - Dreamworld
11/05 - Ambivalentina
11/07 - Csak olvass!
11/09 - Hagyjatok! Olvasok! (extra)
11/11 - Könyv és más
11/13 - Booktastic Boglinc
11/15 - Utószó
11/17 - Hagyjatok! Olvasok!
11/19 - Flora the Sweaterist
11/21 - Flora the Sweaterist (extra)

2019. október 18., péntek

Louisa May Alcott: Kisasszonyok (Kisasszonyok #1)



A Manó Könyvek kiadó nemrég gyönyörű kiadásban jelentette meg Louisa May Alcott klasszikusát, amelyben a March-nővérek életét ismerhetjük meg. Miközben apjuk a polgárháborúban harcol, a lányok - Meg, Jo, Beth és Amy - az anyjuk segítségével ismerkednek az élettel, női mivoltukkal, miközben megtapasztalják a testvéri rivalizálást, az első szerelmet, a veszteséget és a boldogságot. Tarts bloggereinkkel a turnén, olvasd el az ajánlóinkat, és légy az a szerencsés olvasónk, aki a blogturné végén megnyeri a Kisasszonyok legújabb kiadását!

Manó Könyvek, 2019
354 oldal
Fordította: Barta Judit
Goodreads: 4,06
Besorolás: történelmi fikció, YA, romantikus

A négy March nővér - Meg, Jo, Beth és Amy - egy új-angliai településen, nehéz anyagi körülmények között élnek édesanyjukkal, miközben apjuk a polgárháborúban szolgál tábori lelkészként. A lányokat rengeteg kaland és váratlan balszerencse éri, és a sok tapasztalat révén egyre jobban kirajzolódik a személyiségük: a józan és megfontolt Meg társaságszerető, a fiús Jo imádja a könyveket, a szégyenlős Bethet a zenélés érdekli, a kissé önző Amynek pedig művészi hajlamai vannak.

A Kisasszonyok lányregénynek íródott, ám mára az egyik legismertebb amerikai klasszikusként ismert, amely női írók generációinak adott ihletet, és számos film- és egyéb feldolgozás készült belőle.

Louisa May Alcott (1832-1888) a Kisasszonyokon kívül több, gyermekkori élményein alapuló klasszikus regényt is írt, és a szüfrazsett mozgalomban is tevékenyen részt vett.A könyv végén található szerzői életrajz, és egy, a cselekményről szóló kvíz plusz ajándék az olvasónak.


Nem is tudom megmondani, hogy hány évvel ezelőtt láttam a történet egyik filmadapcióját. Sok mindenre nem emlékeztem belőle, csak annyira, hogy négy lánytestvérről és az édesanyjukról szól, akik nem túl jó anyagi körülmények között, de példás családi összetartásban éltek. Az életük egy részét mutatta be a film, nem voltak hatalmas drámák, óriási csavarok, csak érdekes, különleges és szívet melengető volt betekinteni egy XIX. századbeli Új- Angliában élő család életébe.
Aztán a szemem elé került a könyv és úgy döntöttem, hogy jó lenne feleleveníteni a kellemes emlékeket és talán még többet is megtudok a családról, mint amit a film bemutatott.

A regény az amerikai polgárháború idején játszódik, Új-Angliában és egy hétköznapi család életébe enged betekintést. Nincsenek jó helyzetben, mert az édesapa a háborúban, tábori lelkészként teljesít szolgálatot, így az édesanyára marad a négy lány nevelése és a házzal kapcsolatos teendők elvégzése  is (persze besegít nekik egy szolgáló, Hanna). A gyermeknevelés pedig már akkor sem volt könnyű feladat, főleg, ha négy cserfes, kamaszkorban lévő leányzóról van szó.

A négy testvér névszerint: Jo, aki szeleburdi, vadóc, szenvedélyes, barátkozó és igazi könyvmoly; Meg, a legidősebb nővér, aki nagyon szép és vágyakozva nézi a környékbeli gazdag családokat, ahol a lányok bálokba járhatnak szép ruhákban és nem kell napi házimunkával törödniűk. Mindemellett családszerető, jószívű leányzó. 
Ott van Beth, a legfélénkebb lány, aki nagyon tehetséges zongorista, mindenki kedvence, mert rettentő jó szíve van.
És persze Amy, a legkisebb, aki forróvérű, kicsit hisztis, ha nem az van, amit ő akar. Mindemellett tehetséges festő. 

Ahogy már fentebb is írtam, a család helyzete nem a legrózsásabb, ezért a lányoknak szinte mind napi szinten részt kell venniük a családfenntartásban és a háztartási munkákban. Mindemellett persze azért jut idő közös játékra és programokra is és amikor Jo kideríti, hogy a szomszédban lakó mogorvának tűnő, nagyon gazdag nagyapa unokája, Laurie nem is hordja annyira fenn az orrát, hanem barátságos, kedves és jólelkű, akkor indul be csak igazán az élet! A fiú által sokkal tágabbra nyílik a lányok előtt a világ, hiszen eddig csak négyen voltak és csak lányok és most egy fiú csatlakozik hozzájuk!

Őszintén szólva imádtam ezt a regényt, még úgy is, hogy én már ennél jóval pörgősebb történeteket kedvelek. De itt és most egyszerűen jólesett lelassítani és egy szerető és nagy családdal tölteni egy kis időt. Betekintést nyerni a lányok mindennapjaiba, ahogy civakodtak, majd kibékültek, ahogy közösen találtak ki ajándékokat, ahogy képesek voltak lemondani a hőn áhított étkezésről egy náluk jóval szegényebb család javára. Sosem szerettem volna abban a korban élni, de itt az írónő képes volt egy olyan meleg család képét elémtárni, aminek szívesen lettem volna a tagja, még abban az időben is. Jo volt a nagy kedvencem már a filmben is és a könyvben is ő maradt meg annak. A kedves, vadóc, könyvmoly leányzó, akivel akkor és most is könnyen tudtam azonosulni. 
És persze Laurie! Akinél soha nem tudtam eldönteni, hogy csak barát vagy valamivel többi is, hiszen fiatal volt még, de annyi bölcsesség, annyi udvariasság és néha flört is benne volt a viselkedésében, hogy nehéz volt ez alapján eldönteni, hogy hová is tartozik:).

Az édesanya pedig rettentő jószívű és könyörületes volt - képes volt még azt a keveset is, ami nekik volt, megosztani másokkal. A lányokat is erre a könyörületességre tanította, de míg más regényekben fel szoktam ezen sokszor háborodni, itt most könnyed nyugalommal vettem tudomásul, hogy ez így helyes. Mellette felvilágosult nőnek is mondhatjuk, hiszen a lányait is arra nevelte, hogy legyenek önálló, saját gondolataik; nem erőszakoskodott, nem az volt a célja, hogy a lányokat minél "jobb partiba" kényszerítse, hanem meghagyta a döntést a számukra, hogy szerelemből házasodhassanak - még akkor is, ha ezzel nem tudta bebiztosítani a lányok és a saját későbbi jólétét. 

Természetesen azért nem csak jó dolgok történnek a lányokkal, hiszen betegség, lemondások, félreértések, irigykedés, minden előkerül, ahogy ez egy bármilyen másik családban is előfordul. De az édesanyjuk bölcsessége és jóindulata tovább él a lányokban, ők is ezt az utat követik, még akkor is, ha a fiatalságuk miatt itt-ott megbotlanak:).

Összességében azt mondom, hogy ez a regény örökérvényű. Ahogy óriási siker volt a megírás korszakában is, úgy időről időre újra előkerül, hogy az újabb generációkat is ismételten bölcsességekkel lássa el és az olvasó szeressenek bele újra és újra ebbe a kedves családba.
Én pedig szeretném folytatni a történetüket, úgyhogy megkeresem és beszerzem a sorozat többi részét is:).

Borító: Nekem tetszik, látványos, figyelemfelkeltő, vidám, fiatalos

Kedvenc karakter: Meg, Jo, Beth, Laurie

Szárnyalás: a családi összetartás

Mélyrepülés: a család anyagi helyzete

Érzelmi mérce: szívet melengető

Értékelés: 



Ha megtetszett, ITT megveheted!

Nyereményjáték:
Mint minden klasszikushoz, a Kisasszonyokhoz is több filmadaptáció készült az évek során. A ti feladatotok az, hogy ismerjétek fel, hogy melyik feldolgozásból van a bejegyzéseknél csatolt kép, és írjátok be a kiadás dátumát a rafflecopter dobozba.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)




A blogturné további állomásai:
Október 16 - Könyv és más
Október 18 - Kelly és Lupi olvas
Október 20 - Könyvvilág
Október 22 - Hagyjatok! Olvasok!