Oldalak

2020. augusztus 26., szerda

Richard H. Pitcairn - Susan Hubble Pitcairn: Kutyák és macskák természetes egészsége

Partvonal Kiadó, 2020
528 oldal
Fordította: Dörgés János
Goodreads: 4,17
Besorolás: ismeretterjesztő

Az ​állatok számára természetes életmódot szem előtt tartó Pitcairn házaspár neve már régen összefonódott a holisztikus állatgyógyászattal, és a mai napig a mozgalom éllovasaiként tartják őket számon. A Kutyák és macskák természetes egészsége című kézikönyvük világszerte nyújt biztos támpontot a gazdiknak, akik fontosnak tartják négylábú kedvenceik biztonságát és jólétét. A vadonatúj, átdolgozott kiadásban az alapvető állattartási ismeretek mellett megtalálhatók az élelmiszerek összetételét vizsgáló, áttörést jelentő kutatások eredményei is. A magas tápértékű, húsos és alternatívát jelentő hús nélküli receptek segítségével mi magunk is egészséges étrendet állíthatunk össze négylábú barátainknak.
Külön érdekessége a könyvnek, hogy az illusztrációkat Susan Hubble Pitcairn készítette, aki költő és díjnyertes illusztrációiról ismert festőművész. A szenvedéllyel és elkötelezettséggel összeállított kötet nélkülözhetetlen, ha a lehető legegészségesebb és legboldogabb életet igyekszünk biztosítani szeretett állatainknak.

Előre mondom, hogy ez egy nagyon megosztó könyv lesz. Őszinte leszek, én pár hónapja kaptam meg a könyvet, belelapoztam, pont azt a részt fogtam ki, ahol azt magyarázta a szerző, hogy miért jó, ha vegán lesz a kutyánk és a macskánk. Ezen úgy felhúztam magam, hogy ott is hagytam a könyvet, mert ha akkor írok róla valamit, az minden lett volna, csak jó nem.
Kis időt hagytam magamnak, hogy lecsillapodjak, majd újra nekiálltam, de akkor az elejétől kezdtem el, nem a közepébe olvastam bele újra. Így már azért picit "más lett a leányzó fekvése". Nem változott meg a véleményem, sose kényszeríteném rá a kutyámat egy csak vegetáriánus étkezésre, diatetikus sem vagyok, de amit leírt, abban sok igazság van és sok okos dolgot osztott meg velünk.

18 külön fejezetet kapunk, ahol az író nagyon részletekbe menően mesél, magyaráz, oktat minket mindenről, amit a kutya és macskatartásról tudni kell. Elmesélte, hogy kezdődött számára az egész holisztikus gyógyászat - gyakorló, a már bevált módszerekből kicsit kiábrándult állatorvosként, amikor egy nap egy letargikus, elég rosszul kinéző csivava került a vizsgálóasztalára. Majd részletesen elmeséli - ezt a részt nagyon szerettem - hogy mi is található a kutyatápokban és miért is nem javasolja őket. De elmagyarázza azt is, hogy MI mit eszünk meg nap, mint nap, mi minden van az élelmünkben - főleg a húsban - és itt tér rá arra, hogy miért is jó a biotermelésből származó növények elfogyasztása.
Annyira meggyőzően beszél róla, hogy még én is, aki vérbeli ragadozó vagyok, elgondolkoztam, hogy ki kellene próbálnom:D. De a kutyámat nem tudnám csak erre rávenni. Pedig arra is ad magyarázatot, hiszen évszázadokon keresztül a kutyák nem voltak ennyire kiemelt helyen, mint most, hús az emberek asztalára is leginkább csak ünnepnapokon került, a kutyák még annyit se láttak belőlük. Legtöbbször kenyéren, mindenféle zöldségen, maradékon éltek és mégis szép kort megéltek! Manapság pedig nagyon odafigyelünk rájuk, sokan már csak és kizárólag hússal etetik őket, de ez a hús milyen hús? Genetikailag módosított, mindenféle növekedésserkentővel és hormonokkal (rosszabb esetben kemikáliákkal) tömött állatok húsából származik. 
Annyira belelendül a vegetáriánus étkezés dícséretébe, hogy még menüket is kapunk külön macskáknak és külön kutyáknak és abban is segít, hogyan tudjuk átszoktatni őket a legegyszerűbben.

Mindemellett nemcsak az élelmiszer az, ami veszélyes, hiszen minden vegyszeresen kezelt, a ruházattól kezdve a játékokon, felszerelési tárgyakon, a bútorokon át, amivel az állatok közvetlenül találkoznak. Őket is vegyszerekkel kezeljük, bolhaírtó, kullancsíró, sampon, illatosító, tisztítóspray és még folytathatnám. Nem véletlen, hogy ennyi rákos, daganatos állat van és az életkoruk is jóval lecsökkent.
Az író pedig erre próbál segítséget adni mivel lehet jobbá, hosszabbá tenni a kedvenceink életét, mire kell odafigyelnünk már a leendő társunk kiválasztásánál, hogyan takarítsuk a lakásunkat, hogy minél kevesebb kemikália kerüljön be. Hogyan mozgassuk a kutyánkat, hogyan játsszunk vele, mi a számára testileg és agyilag is kielégítő séta. De tanácsokat kapunk a kirándulásra, utazásra, kutyával történő együtt nyaralásra is.
Ami szintén megosztó rész lesz, az pedig az oltások - fontossága és gyakorisága. Ezt egy gyakorló állatorvos "szájából" hallani eléggé meglepő. A szerző részletesen elmeséli, hogy hogyan is történik az oltóanyag "összerakása", mivel "serkentik" az immunrendszert, hogy több ellenanyagot termeljen, milyen a kutya és a macska immunrendszere, hogyan reagálnak az oltásra és milyen mellékhatásai lehetnek. Ez a rész nagyon megdöbbentett....
És persze nem hagyhatjuk ki a beteg állatok ápolását, etetését, illetve azt sem, amikor végső búcsút kell mondanunk a szeretett kutyusunknak vagy cicánknak...
A szerző az amúgy is érdekes információk mellett (még nekem is tudott új dolgokat mondani) saját otthoni és munkahelyi élményekkel színesítette tovább a leírásokat, ezeket külön imádtam.  

A könyv végén pedig kapunk egy jó hosszú leírást arról, hogy melyek a leggyakoribb betegségek, balesetek és ezeket hogyan lehet kezelni holisztikusan. Őszinte leszek, nem olvastam el mindet, csak párat futottam át és tényleg, nagyon részletes magyarázatot kapunk, hogy hogyan kell kezelni és mik azok a módszerek, amelyek segíthetnek, de én azt mondom, hogy ezt NE próbáljuk ki otthon egyedül. Mindenféleképpen beszéljünk egy olyan állatorvossal, aki ért a holisztikus gyógymódhoz, lássa az állatot ő is, nehogy még nagyobb bajt okozzunk, mint ami már megvan.

Összességében azt mondom, hogy a kezdeti ellenérzéseim után nagyon kellemesen csalódtam a könyvben és bár biztos vagyok benne, hogy megosztó lesz,  de minden kutya és macskatulajdonosnak érdemes beszereznie, mert nagyon sok érdekes és hasznos információt ad ez a könyv. Aki pedig nem akarja vegetáriánussá átnevelni a kutyáját vagy cicáját, azok simán lapozzák át azokat a részeket.

Borító: Semmi különleges, pontosan azt mutatja, amit a könyv is adni fog

Szárnyalás: A rengeteg jótanács és magyarázat

Mélyrepülés: "Tegyük vegánná a kutyát és a macskát"

Értékelés: 

Ha megtetszett, ITT megveheted!

A recenziós példányt köszönöm a Partvonal Kiadónak!


2020. augusztus 22., szombat

Jason Momoa színező

A Maxim Könyvkiadó jóvoltából hazánkban is megjelent a Jason Momoa színezőkönyv, melyben több mint 35 rajz várja, hogy életre keltsék.
Tartsatok a Blogturné Klub három bloggerével, ismerjétek meg jobban Khal Drogo és Aquaman megformálóját, és vigyétek haza a könyv egy példányát.

Maxim Könyvkiadó 2020. augusztus
80 oldal
Maurizio Campidelli illusztrálta
Goodreads: 4,88
Besorolás: színező

Egy színező, amibe tuti belezúgsz!
Éld át minden vad vágyálmodat Jason Momoával! A Crush & Color: Jason Momoa egy csodálatos színező, mely maga az ábrándjaid gyűjteménye lesz. Mélyülj bele a több mint 35, teljesen egyedi, kézzel rajzolt képbe Jason Momoáról, a vízben, földön és a világ tetején egyaránt! Hajózzatok a naplementében, csodáld meg lenyűgöző erejét, miközben megmássza egy hatalmas szirt oldalát, és élvezd ki vele a meghitt pillanatok gyönyöreit a fantasztikus oldalakon! Színezd szebbé a napjaidat, miközben hagyod, hogy magával ragadjanak az ábrándok és a zabolátlan férfiasság forró megnyilvánulásai!
• Hagyd, hogy a több mint 35, csodás Jason Momoa-pillanat teljesen megigézzen!
• Lépj be a világba, melyben Jason Momoa a TE álmaid napja és csillaga!

Már öt éve léteznek kimondottan felnőtt színezők, sőt, egymás után jelennek meg a legkülönbözőbb témákban a mai napig is. A műfajteremtő Johanna Basford színezői hatalmas népszerűségnek örvendtek a kezdetektől, nem sok háztartás akad, ahol ne lenne fellelhető egy-egy példány, főleg, ha van a családban alkotókedvvel rendelkező hölgy. Mert bizony főleg a lányok-asszonyok kikapcsolódására hivatottak ezek a kiadványok, akik a hétköznapi taposómalomból kilépve, pihenésképp valami gyönyörűségeset szeretnének alkotni. Nem kell hozzá különösebb adottság, az eszközöket sem nehéz beszerezni, és csodás alkotások születhetnek.
A Titkos kert című füzet volt Basfordtól az első, ami nálunk is megjelent, 10-99 éves korig szólt az ajánlás, és valóban, a felnőttek el is csábultak, annyira bejött ez az új ötlet, kikapcsol, pihentet, örömet okoz az alkotás. Sorolhatnám a rengeteg témakört, de lehetetlen lenne a végére érni, az biztos, hogy mindenki megtalálja a neki tetszőt.

A blogon 2015-ben Lupi mutatta be az Állatok királysága színezőt, most rajtam a sor, hogy elővegyem a filctollakat.  Az ok nem más, mint annak az apropója, hogy a Maximnál megjelent Jason Momoa színezője. Drágáim. Amint megláttam a külföldi kiadást, azonnal  felkeltette a kíváncsiságomat, de álmomban nem gondoltam volna, hogy az egyik kedvenc kiadóm fog lecsapni a magyar kiadás lehetőségére. Momoa mellett egyébként Keanu Reeves is kapott színezőt, bár sokat lamentáltam közöttük, végül orrhosszal Jason Momoa nyert kettejük közül.

Imádom ezt a palit. Színészileg és emberileg egyaránt, ami kevés sztárral esik meg nálam. Nem akarok ódákat zengeni róla, meg történeteket mesélni, mert végeláthatatlan fangirlködésbe menne át a bejegyzés. Csak annyit, hogy ő egy bohém lélek, vicces, őszinte, családszerető, saját magát adó ember. Olyan eszmék mellé áll, amik nekem is fontosak, amik előre viszik a világot. Nagy környezetvédő harcos, és kiáll minden erőszak és elnyomás ellen. És azt is imádom, ahogy előszeretettel trollkodik a kollégáival.
Ha meg akarod őt ismerni, kövesd az Instagram oldalát @prideofgypsies néven. Az utóbbi időben sokat forgatott Magyarországon, (éppen jelenleg is itt forgat a Dűne legújabb filmváltozatához pótjeleneteket) korábban vicces videókat osztott meg budapesti sétáiról, élményeiről, érdemes visszanézni.

És akkor a színezőről: 35 rajz kizárólag a jobb oldalakon, ez szuper, mert nem fog átütni. A bal oldalakra a színezni való képekről olvashatunk vicces ajánlásokat. Egyértelmű célzások ezek, a füzetke tudja, hogy nagy eséllyel egy nyálcsorgató háziasszonyka vagy, aki gyönyörködni akar Jason Momoa bájaiban. Különböző  szabadidős és házimunkás tevékenységek közben színezhetjük őt, amibe a favágástól a habos fürdőzésig minden belefér.  

Két képet választottam. Az első egy óceánparti ház nyitott verandáján készült kép, ahol Jason épp reggelit készít nekem, saláta, műzli, sok zöldség, gyümölcs és turmix. Minden színes ebben a nyitott konyhában, háttérben a ragyogó kék ég, és a tenger is megcsillan, amit bocsika, ha nem látszik, de csillámos tollal színeztem ki. Megjegyzem Jasonon csak egy törölköző van alul, gondoltam, a lila szín illik hozzá. Leginkább a Crayola filceket szerettem használni, a satírozáshoz pedig zsírkrétát vettem elő. Színezés közben gond nélkül el tudtam képzelni a helyzetet, és szeretem én a salátát is, de ha beszólhatnék neki, hát inkább jobb lenne, ha palacsintát sütne ezen a szép reggelen, néha azért az is belefér.

A másik kép a habos fürdős Jason, meg is találtam a rajzoló ihletét megalapozó képet, amin tényleg kádban üldögél a színész, igaz felöltözve. Ennél a képnél még jobban túlzásba vittem a színeket, nem tehetek róla, ha filc  kerül a kezembe, hát legyen a kép minél élénkebb.  Megjegyzem itt is előkerült egy karácsonyi arany színű csillámos toll, azzal színeztem a kádat. Sajnálom, hogy a kép nem adja vissza, de képzeljétek bele, hogy ez egy arany színű kád, benne egy arany emberrel. A vizet sem hagytam üresen, mert ez egy színezett, illatos fürdőbombás habfürdő. Hmmmmm.

Imádtam színezni őt, minden kép sorra fog kerülni, annyira megtetszett. Egyébként egy-egy órát szöszöltem a képekkel. Kellemes kikapcsolódást nyújtott a rászánt idő, álmodozhattam is közben, de nekem inkább már a következő könyvön járt az eszem. Mondhatom, nehéz visszazökkenni a valóságba, de az még eszembe jutott, milyen jó ajándékötlet ez a füzet a drága barátnőimnek, vagy a kolléganőimnek. Imádnák ők is.


Nyereményjáték

Mostani játékunk során arra vagyunk kíváncsiak, mennyire ismeritek Jason Momoát. Nem a színészt, hanem a mögötte rejlő embert.
Minden állomáson találtok egy kérdést, két lehetséges válasszal, nektek pedig nincs más dolgotok, mint a helyes válasz számát beírni a rafflecopter megfelelő sorába.
Ne feledjétek, a beírt válaszokon már nem áll módunkban javítani. A kiadó csak Magyarország területére postáz. A nyerteseket e-mailben értesítjük. Amennyiben 72 órán belül nem jelentkezik a szerencsés, újabb nyertest sorsolunk.

Jason Momoa képtelen ellenállni egy jó sörnek. Melyik a kedvenc márkája?
1) Dunkel   2) Guinness


a Rafflecopter giveaway

Állomások:

Blogturné Klub
08/18 Dreamworld
08/20 Könyv és más
08/22 Kelly & Lupi olvas

 

2020. augusztus 20., csütörtök

Abbi Glines: Never too far - Sosem elég (Rosemary Beach #2)


A Maxim Könyvkiadó jóvoltából hazánkban is megjelent Abbi Glines nagysikerű Rosemary Beach  sorozatának második kötete, a Sosem elég. Ennek örömére a Blogturné Klub négy bloggere bemutatja, miként is folytatódik Blaire és Rush  szenvedélyben gazdag története.
Tartsatok velünk, kövessétek a turné állomásait, és vigyétek haza a kiadó által felajánlott regény egy példányát.

Maxim Könyvkiadó 2020. 08.06.
288 oldal
Fordította: Szaszkó Gabriella
Goodreads: 4,19
Besorolás: new adult, romantikus

Szenvedély. ​Családi titkok és viszályok.
Árulás. Végtelen élvezet.
Miután a magára maradt Blaire elutazott Rosemary Beachre, hogy segítséget kérjen elidegenedett apjától, az élete máshogy alakult, mint várta. Mostohatestvére, az őrületesen szexi (és őrületesen nem egyszerű eset) Rush szép lassan az ujja köré csavarta őt, míg végül végzetesen egymásba szerettek. Azonban amikor már boldognak érezték magukat, Blaire megtudta, Rush anyja és testvére milyen aljas hazugságokkal próbálják bemocskolni elhunyt édesanyja emlékét. Ennek eltitkolását nem tudta megbocsátani a fiúnak, így eldöntötte, elhagyja szerelmét és új barátait, és visszatér Alabama állambeli otthonába. Mást sem akart, csak elfelejteni a kaotikus nyarat.
Azonban váratlan hírek borítják fel Blaire tervét, így arra kényszerül, hogy mégis megbízzon az egyetlen férfiban, aki hatalmas csalódást okozott neki. Hamarosan szembetalálja magát Rush határozottságával, amivel mindenképpen vissza akarja nyerni a lányt, miközben ő igyekszik távol tartani magát tőle. Blaire-nek fogalma sincs, helyesen cselekszik-e… vagy élete legnagyobb hibáját követi el.

Abbi Glines a Sea Breeze sorozat legutóbb magyarul megjelent részével, a Te vagy nekem a csábítás című regényével elég nagy csalódást okozott. Megvettem, elolvastam először félig, majd idővel újra végigolvastam, és rájöttem, hogy nem igazán tud a történet magával ragadni. Valószínűleg ez a tőle szokatlan alaphelyzet miatt adódott, miszerint nem a szokásos jó kislány-rossz fiú párossal dolgozott. Bejegyzést sem írtam róla, nem volt kedvem nekiállni, így merüljön az a könyv a feledés homályába. Most viszont gondoltam, adok egy újabb esélyt Abbinak, nem kissé játszik ebben szerepet, hogy még mindig kíváncsi vagyok rá, igazi guilty pleasure érzéssel olvasom a regényeit, és mert a Rosemary Beach sorozat első részét a fenti csalódásnál korábban olvastam, és tetszett is (értékelés linkje), élénken emlékeztem Blaire és Rush szenvedélyes szerelmére és a függővégre. 

Tetszett a folytatásban, hogy immár Rush gondolataiba is beleláthattam, én legalábbis nagyon szeretem a több nézőpontos regényeket, sajnos sokkal kevesebb ilyen van, mint a hősnős narráció. Rush karakterén elég nagy változást tapasztaltam, az első részbeli rosszfiús szerepe eltűnt, és full time Blaire visszaszerzésére koncentrált. Nem volt egyetlen kilengés vagy bűnös gondolat sem, amin rágódni lehet, amit meg lehetne bánni. Totál hősszerelmes verziót kaptam belőle, ami részben működött, mert tetszett az elköteleződése, de így bizonyos szempontból elvesztette az izgalmasságát.
A történet továbbra is vitt magával és olvastatta magát, de már nem olyan hévvel, mint az első részben. Kíváncsi voltam most is, hogy mi lesz a vége, de a főszereplők  egyre több ostoba lépést követtek el, főleg az volt idegesítő, ahogy Blaire hibáztatja magát folyamatosan, végeláthatatlanul. Utáltam a titkolózását, komolyan, felnőtt nőként kéne viselkednie...

Nem hiszem, hogy meg tudom írni ezt az értékelést anélkül, hogy kitérnék az első nagy csavarra a könyvben. A fülszöveg nagyon aranyosan leírja gyakorlatilag az első rész tartalmát, és próbálja kikerülni, hogy miért is megy vissza a lány Rosemary Beachre. De mivel az  egész regény erre épül és a beleolvasóban is megtudható, INNENTŐL SPOILERES A BEJEGYZÉS!, szóval Blaire

nem nehéz kitalálni...: terhes. Ráadásul meg van győződve róla, hogy egyedül ő a felelős, hiszen azon a bizonyos éjszakán a lányt nem érdekelte az óvszer hiánya, ő nem akarta félbeszakítani az eseményt. Vettem a fáradtságot és visszanéztem az első rész erre vonatkozó jeleneteit. A búcsúszex alkalmával volt óvszer. Tehát nem az volt a bűnös éj. Korábban, konkrétan a második együttlétükkor volt egy óvszer nélküli szex, és újraolvasva egyáltalán nem mondható Blaire "hibájának", vastagon benne volt Rush abban a dugásban. Megjegyzem egy "óvszer" kontra "elfelejtkeztem az óvszerről" témában MINDIG a srác a hibás. Miről beszélünk? Blaire még a terhességét is saját hibájaként kezeli, ami azért túlment egy határon. Egyébként is  sok volt nekem a részéről a "kevés vagyok neked" érzés, ami inkább átment mindig a "túl szegény vagyok hozzád" skandálásba. 

A mellékszereplők hasonlóan az első részhez rendben voltak, persze van aki kiemelkedik. Woods édes volt ebben a részben (is), és ott volt a lány mellett minden egyes pillanatban, amikor szükség volt rá (ellentétben Rush-al). A legmegfelelőbb módon támogatta Blaire-t, tanulságos pillanat volt, amikor ezt Rush is kénytelen volt belátni. Kár, hogy csak a sorozat ötödik része fog vele foglalkozni.
Nant továbbra is lehet utálni, aztán vele is történik valami, ami kihatással van az egész sztorira. Ennek kapcsán nagyot csalódtam Rush-ban, komolyan nem értettem, hogyan tudta az éjszaka közepén otthagyni a lányt, eltűnni és  hallgatni egy hétig, miután korábban  kijelentette, hogy neki Blaire az első, minden körülmények között. Valahogy mégsem.
És kaptam a vége  felé még egy óriási csavart, ami valahogy engem nem vágott oda, szóval szerintem a lényegen nem változtat, eddig is tudtuk, ki milyen természetű a családban.

Ami viszont még mindig jól működik, az a kémia Blaire és Rush között, annak ellenére, hogy  nagyon nagy túlzásnak éreztem a terhesség és a szexuális vágy közötti összefüggést. Jó, Abbi Glines többször volt terhes, biztos vannak ilyen irányú saját tapasztalatai, de vannak azért bizonyos határok, amin átlépni nevetséges hatást vált ki.
De amit szex terén kaptam, az még mindig izgató és szempárásító, szóval nem véletlenül gondolom, hogy Abbinak ez az egyik erőssége. Rush az első könyvben hagyta a bad boy stílust, de legalább a farkát átmentette ebbe  a részbe is. Bár ahhoz nem volt elég tökös, hogy haragudjon a lányra, amiért titkolta előle a terhességét, pedig ezen a ponton egy picit elszakadhatott volna a cérna.

Őszintén szólva a vége elég gyors lezárást kapott, csodálkoztam, hogy már a köszönetnyilvánítás következik, nem pedig egy epilógus. Mindenesetre boldoggá tesz - idézőjelben -, hogy Rush innentől akkor is Blaire mellett fog állni, ha bálna nagyságúra hízik. De ezt a következő részben leellenőrizhetjük, ugyanis a sorozat harmadik része is róluk szól majd. Szerencsére most nincs függővég, szóval nem kaparom a falat, de azt hiszem mindenképp adok esélyt a folytatásoknak is, mert hát Abbi az Abbi.

Íme a részek:
1. Fallen Too Far - Beléd esve (Rush & Blaire)
2. Never Too Far - Sosem elég (Rush & Blaire)
3. Forever Too Far (Rush & Blaire)
4. Rush Too Far (Rush & Blaire)
5. Twisted Perfection (Woods & Della)
6. Simple Perfection (Woods & Della)
7. Take A Chance (Grant & Harlow)
8. One More Chance (Grant & Harlow)
9. You Were Mine (Tripp & Bethy)
9.5 Kiro's Emily (FREE novella)
10. When I’m Gone (Mase & Reese)
11. When You're Back (Mase & Reese)
12. The Best Goodbye (Captain & Rose)
13. Up In Flames (Nan)
13.5 Title TBA (Dean) 

Borító: Az első részhez illeszkedik, bár Rush sosem nézne így ki.

Kedvenc karakter: -

Szárnyalás: Woods gondoskodása lehengerlő. Nekem is ilyen főnök kellett volna a terhességeim alatt.


Mélyrepülés: Amikor Rush kiteszi a lányt a háznál és elhajt.

Érzéki mérce: Elég sok a szex, köszönhetően a terhességnek. 

Értékelés: 




Nyereményjáték

Mostani játékunk során olyan könyveket keresünk, melyben a váratlan terhességé a főszerep. Minden állomáson találtok egy-egy idézetet, mely alapján ki kell találnotok, melyik regényre gondoltunk, majd a címét beírni a Rafflecopter doboz megfelelő sorába.
Ne feledjétek, a beírt válaszokon már nem áll módunkban javítani. A kiadó csak Magyarország területére postáz. A nyerteseket e-mailben értesítjük. Amennyiben 72 órán belül nem jelentkezik a szerencsés, újabb nyertest sorsolunk.

“A jövőm nem számít, ha Eva nincs velem.”

a Rafflecopter giveaway

Állomások:
Blogturné Klub
08/18 Könyvvilág
08/20 Kelly & Lupi olvas
08/22 Sorok Között
08/24 Dreamworld

2020. augusztus 17., hétfő

Linda Castillo: Szégyen (Kate Burkholder #11)



Linda Castillo új regényében egy tragikus gyilkosság és egy gyermekrablás ügyében folytatott nyomozásba csöppenünk. Kate Burkholdernek, az amish közösségben felnövő, de azt elhagyó rendőrnőnek ebben a nagyon zárt világban kell megtalálnia a nyomokat az igazsághoz, ha nem akar kifutni az időből. Ha kíváncsiak vagytok erre az izgalmas történetre, tartsatok három bloggerünkkel, és nyerjétek meg a General Press Kiadó által felajánlott példányt!

General Press, 2020
300 oldal
Fordította: Beke Cz. Zsolt
Goodreads: 4,14
Besorolás: krimi, thriller

Egy Amish nagymamát meggyilkolnak egy elhagyott gazdaságban, a hétéves unokáját pedig elrabolják. Kate Burkholder minden figyelmét az ügynek szenteli, hiszen egy gyermek eltűnésekor a nyomozók az idővel futnak versenyt. Tudja, hogy minél később sikerül a kislány nyomára akadniuk, annál nagyobb valószínűséggel végződik tragédiával a nyomozás. Kate csakhamar rájön, az eltűnt lány családja szörnyű titkokat őriz…

Őszinte leszek, nem is a várható történet fogott meg, hanem az, hogy mindez egy Amish közösségben játszódik. Érdekel ez a vallás, kíváncsi vagyok rájuk, mert azok az információmorzsák, amelyeket például a filmekben látunk, azok nem túl sok mindent mutatnak róluk. És egy ilyen békés közösségben történik meg egy ilyen borzalmas bűntény! Ez, ebben a nyári forróságban végleg felkeltette a kíváncsiságomat.
Az se zavart nagyon, hogy ez egy sorozat 11. része, hiszen megkérdeztem a többieket és nem szorosan összefüggő részekről beszélünk, így az, aki itt és most kezd bele a sorozatba, annak is teljesen világos és érthető lesz minden.

A történet pedig nem lassú víz partot most stílusban indít, hanem azonnal egy brutális gyilkosságnak leszünk a szemtanúi. Egy nagymamát végeznek ki, az egyik unokáját, a különleges nevelési igényű, Elsiet pedig elrabolják.
Az üggyel Kate kezd el foglalkozni, aki maga is Amish származású, bár otthagyta a közösséget, de ismerik a szokásaikat, sőt a közösség jó pár tagját is. Így talán egyszerűbb a nyomozás, hiszen egy hozzájuk hasonlónak könnyebben megnyílnak az emberek. Ez egyrészt így is van, másrészt viszont sokan sokkalta gyanakvóbbak, hiszen Kate itthagyta őket, így már félig kívülálló.

Nagyon tetszett, ahogyan az írónő bemutatta ezt a világot. Olyan helyekre is eljutottunk, ahová normál kívülálló nem jut el. Rengeteg új információval bővült a világom erről a közösségről, most már sokkal jobban megértem őket.
Kate egy rettentően szimpatikus fiatal nő, okos, talpraesett, a kollégáival jó kapcsolatot ápol, ügyesen kezeli az embereket és magát a nyomozást is. Nem fél belenyúlni a "tűzbe" és olyan helyekre elmenni, olyan emberekkel találkozni egyedül, ahová talán 2-3 emberrel érezné magát biztonságban csak az ember.

A történet pedig? Izgalmas volt számomra, körömlerágóan. Az írónő folyamatosan mutatta az időt, hogy mennyi ideje tünt el a kislány. A nyomozás forró nyomon indul, szinte azonnal a gyilkosság után elkezdődik, a nyomozók pedig versenyt futnak az idővel, hiszen itt is szabály, hogy minél több idő telik el, annál kevesebb az esély arra, hogy az elrabolt gyermeket még élve találják meg. Kate eleinte mindenhol falakba ütközik, hiszen mindenki makulátlan, soha nem tett semmi rosszat, semmit nem tud és úgy tűnik, hogy minden ajtó bezárul előtte. Nekünk pedig egyre több a kérdésünk: Miért ölték meg ezt a kedves nagymamát? A gyilkos miért vitte el a kislányt és miért hagyta ott a húgát? Vajon egy pedofil őrült rabolta el? Egyáltalán él-e még Elsie?
A nyomozás közben pedig újabb és újabb gyilkosságok történnek. Eleinte semmi kapocs nincs köztük, de aztán szépen lassan összeáll a kép és kiderül egy borzalmas történet. Itt és most éreztem először azt, hogy megértem a gyilkos indítékait. Természetesen a gyilkosság soha nem megoldás, de együtt tudtam érezni vele. 

A történet jól felépített volt, logikusan haladtak előre, tetszett, hogy részletesen mutatta be a nyomozást. Nem ugrottunk át részeket, minden információt úgy kaptunk meg, mintha ott lettünk volna. Valószínűleg ez is az okok között volt vagy csak én vagyok már öreg róka, de körülbelül a történet felénél sejtettem, hogy mi áll a háttérben, csak apróbb pontosításokra volt szükségem. 

Ami egyedül arra utalt, hogy ez egy sorozat, az az, hogy Kate háttértörténetéről vajmi keveset tudtunk meg. Látszott, hogy mivel nem egy első részről van szó, így az írónő már sokat nem foglalkozott vele, hiszen a rajongók, az olvasók már így a 11. rész környékén eléggé ismerhetik. De a lényeg így is átjött, ez csak egy apró megjegyzés volt a részemről. 

Összességében egy nagyon izgalmas, rejtélyekkel teli, különleges világban játszódó krimit olvashattam, amit mind fiúknak, mind lányoknak ajánlok. Én pedig szerintem rávetem magam a sorozat többi részére, nagyon remélve, hogy azok is lesznek ennyire izgalmasak!

Borító: Nem rossz, kifejezi, hogy mi az egyik témája a könyvnek, de a sötét felhőkön túl nekem itt semmi nem mutatja, hogy mi is várható a regénytől...

Kedvenc karakter: Kate

Szárnyalás: az izgalmas történetvezetés

Mélyrepülés: ami történt valójában

Érzelmi mérce: romantikus szálra ne számítsatok, ellenben van gyász, bánat, fájdalom, büntudat és bosszú...
Értékelés: 

Ha megtetszett, ITT megrendelheted!

Nyereményjáték:
Linda Castillonak már több regénye is megjelent a kiadó gondozásában, melyek főszereplője szintén Kate Burkholder rendőrfőnök. Minden állomáson találtok egy-egy idézetet, a ti feladatotok pedig, hogy a regény címét beírjátok a rafflecopter doboz megfelelő helyére.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

“Nem ismeretlen számomra, milyen is egy kisváros, de mégis nyugtalanító, hogy az első ember, akivel találkozom, már azelőtt tudja, hogy hol fogok lakni, még mielőtt nekem fogalmam lenne róla.”


A blogturné további állomásai:
Augusztus 11 - Könyv és más
Augusztus 14 - Utószó
Augusztus 17 - Kelly és Lupi olvas

2020. augusztus 15., szombat

Sarah J. Maas: Macskanő - Lélektolvaj




Az Üvegtrón és a Tüskék és rózsák udvara sorozatai után most egy Stand Alone kötet érkezik Sarah J. Maas írónő tollából a Könyvmolyképző Kiadónál. A júliusban megjelenő könyv középpontjában nem más áll, mint az egyik legikonikusabb DC karakter, a Macskanő. Amennyiben kíváncsiak vagytok Selina Kyle történetére, tartsatok velünk, és játsszatok a könyvért.

Könyvmolyképző, 2020
416 oldal
Fordította: Szabó Krisztina
Besorolás: YA, fantasy
Goodreads: 4,12

Selina tökéletes tolvaj.
Luke gondterhelt hős.
Gotham Cityben nem mindenki az, aminek látszik.

A #1 New York Times bestsellerszerző Sarah J. Maas mutatja be a felnőtté váló Selina Kyle-t, aki biztosan elrabolja az olvasók szívét az új, várva várt világszenzáció YA regényben, az akciódús és izgalmakkal teli Macskanőben!

Két évvel azután, hogy kijutott Gotham City nyomornegyedéből, Selina Kyle a titokzatos Holly Vanderheesként tér vissza. Batmant elszólítja egy fontos küldetés, így könnyű préda a város .
Mindeközben Luke Fox be akarja bizonyítani, hogy Batwingként képes segíteni az embereken. A Macskanőt veszi célba, az újonnan felbukkanó tolvajt, aki Méregcsókkal és Harley Quinn-nel portyázik. Emberére akadt volna?
Selina ádáz küzdelmet folytat: éjszakánként Batwinggel, napközben pedig a pokolian jóképű szomszédjával, Luke Foxszal. Vajon képes lesz-e végrehajtani a legfontosabb tervét, miközben a múlt egy darabkája veszéllyel fenyegetve a nyomába szegődik?

Bevallom az igazat, nem vagyok teljesen otthon a DC és a Marvel hősök háttértörténében. Nem olvastam egy képregényt sem, csak azt ismerem, amit a nagy filmstudiók bemutattak. És hát ott nem igazán voltam elájulva egyik Macskanőtől sem. Arrogánsnak, idiótának tűnt mind a kettő. Így az, hogy róla olvashatók, nem vonzott nagyon, de az, hogy mindezt az egyik kedvenc írónőm veti papírra, akiben eddig soha nem csalódtam, na az már jobban felizgatta a fantáziámat, így nosza, bele is vágtam a regénybe.

A fiatal Selina Kyle élete minden, csak nem mesébe illő. Bár mi is lehetne, ha Gotham Cityben él. Az apjuk ismeretlen (talán jobb is), az anyjuk meg egy drogos, hol előkerülő, hol eltűnő nő, így Selina kénytelen egyedül megkeresni a betevőt a maga és a nagyon beteg kishúga számára. Bandához csatlakozik, éjjelente pénzért verekszik, amiből nagyjából eléldegélnek. Egészen addig, ameddig a rendőrség és a gyámhatóság rajtuk nem üt, őt lecsukják, a kishúgát pedig egy borzalmas környékre adják be nevelőszülőkhöz. Ekkor azonban egy titokzatos nő felajánlja neki, hogy tanuljon náluk, csatlakozzon hozzájuk, cserébe a kishúga normális körülmények közé kerül. Selina belemegy az alkuba.
Két évvel később pedig visszatér egy dúsgazdag, titokzatos örökösnőként Gotham Citybe, ahol nappal éli a milliomosok életét, éjszaka viszont Macskanőként fosztja ki a várost és állítja maga mellé a bűnözőket, hogy a különleges tervét véghez tudja vinni. Ebben partnere lesz Méregcsók és Harley Quinn is, persze mind a kettőnek más-más az érdeke, hogy csatlakozzanak Selinához, de a lényeg, hogy mellette állnak és segítik.

Forrás: Pinterest
A város védelmében pedig megismerhetjük Luke Foxot, egy, a közel-keleti hadszinteret megjárt, PTSD szindrómától szenvedő katonát, aki inkognitóban Batwingként segíti Batmant. Batman a történetben nem sokat szerepel, épp egy városon kívüli küldetésen vesz részt, így teljes mértékben Batwing a város védelmezője.
Luke számomra egy teljesen ismeretlen személy volt, hiszen írtam, hogy a képregényeket nem olvastam (a párom világosított fel, hogy igenis, ott szerepel a fiú). Nekem eddig Batman társa Robin volt (tudom, ezt inkább le se kellett volna írnom:). A történet elején nem volt szimpatikus a srác, persze együttéreztem vele, de számomra egy jó nagy adag szerencsétlenség volt, semmi más. Mármint a szerencsétlenséget arra értettem, hogy amilyen sikerrel fellép a Macskanő ellen. Biztos volt jó sok pozitívum is mellette, gondolom Batman se véletlenül bízott meg benne és bízta rá a várost, de valahogy ez a történet nagy részében nem jött elő. Nem is nagyon tudtam vele együtt érezni, csak akkor, amikor már több interakció volt közte és a Macskanő között. Akkor már látszódott a maszk mögött az ember is.

Selina viszont.. pont olyan lett, mint amilyenek Sarah főhősnői. Sérült múltú, de belevaló, a jég hátán is megélő fiatal nő, aki a szeretteiért nagyon sokra képes. Imádtam az összes akciójelenetét, az összes megtervezett és véghezvitt rablást és egyéb büntényt. Sarah itt is megmutatta, hogy ötletésből nincs nála hiány, mindegyik terve, amit Selina kezébe adott, tökéletes volt. 
Amit nagyon szerettem még, az a lány odaadó szeretete a kishúga iránt. Különleges kapcsolat volt kettejük között, még ha sok időt nem is tölthettünk velük. De az a kis idő minden pénzt megért.

Akit még nagyon kedveltem, az Méregcsók. Róla se tudtam túl sokat, csak annyit, amennyit a mozifilmekből megtudhattam, az pedig édeskevés volt. A filmekben ő se volt nagyon szimpatikus, inkább egy idióta ökoterroristának tűnt, de itt kapott egy kis "életet" is. Sokkal közelebb került hozzám, legnagyobb meglepetésemre sok ideológiájával egyet is értettem. Selina és Méregcsók barátsága pedig nagyon szimpatikus volt, a két meg nem értett hős, ahogy összefogott és jól kijött egymással.
Harley már más tészta volt. Ő nekem egy felemás karakter maradt, nem tudtam vele azonosulni. Pár információmorzsát kaptunk azért, hogy ő is "ember", nemcsak az kicsit túlőrűlt Joker-fanatikus lány, akit a filmekből megismerhettünk és bár így volt pár jó pillanata, amikor beengedett a "maszkja" mögé, de szívesen olvasnék egy ilyesfajta regényt róla is, hogy jobban megérthessem. 

A történet pedig? Akciódús, mint egy DC film. A világa sötét, de hát Gotham Cityről beszélünk, milyen is lenne? Annyi akciójelenetet kaptunk, hogy szerintem nemcsak a lányok (Sarah J. Maas miatt), hanem a fiúk is kedvelni fogják ezt a történetet. 
Lehet, hogy túl öreg vagyok már, de nagyon sokáig nem tudtam, nem jöttem rá, hogy mi is az a különleges terv, ami miatt Selina így felbolygatja a várost, de a végére összeállt minden:).
A vége pedig? Kaptunk egy lezárást, ami igazából szerintem csak részleges lezárás, hiszen más író tollából a többi karaktert is meg fogjuk ismerni lassacskán és biztos vagyok benne, hogy a Macskanőnek és a többieknek is lesz még ebben szerepe bőven!
Azt megszokhattuk, hogy a Sarah J. Maas regények nem rövidek, ellenben jó hosszúak, itt azonban egy aránylag közepes vastagságú könyvet vehetünk a kezünkbe. Szerintem nem kevés erőfeszítésébe került az írónőnek, hogy ilyen "rövid" történetbe beleadjon mindent, amit csak lehet, de szerény véleményem szerint elég jól sikerült neki - bebizonyította nekem, hogy rövidebb, egyedülálló történeteket is meg tud írni annyira jól, mint amennyire a sorozatait elkészíti.

Én pedig alig várom, hogy a következő írónő tollából megismerjek egy újabb karaktert!

Borító: Nekem nagyon tetszik. Illik ehhez a sötét világhoz, Selina arca félig inkognitóban maradt - nagyon jó lett!

Kedvenc karakter: Selina, Méregcsók, Luke

Szárnyalás: a családi szeretet és Selina "badass" stílusa

Mélyrepülés: -

Érzelmi mérce: barátság, családi kötelék, egy kis romantika - de minden a YA keretei között maradva

Értékelés: 


Ha megtetszett, ITT megrendelheted!

Nyereményjáték:
A mostani játékunk DC Comics karakterekhez fog kötődni. A feladat, hogy felismerjétek az állomásokon található képek szereplőit, és beírjátok a nevüket a Rafflecopter doboz megfelelő sorába.

Ne feledjétek, a beírt válaszokon már nem áll módunkban javítani. A kiadó csak Magyarország területére postáz. A nyerteseket e-mailben értesítjük. Amennyiben 72 órán belül nem jelentkezik a szerencsés, újabb nyertest sorsolunk.





A blogturné további állomásai:
Augusztus 05 - Sorok Között
Augusztus 06 - Readinspo
Augusztus 07 - Könyvvilág
Augusztus 09 - Olvasónapló
Augusztus 10 - Fanni's Library
Augusztus 11 - Deszy könyvajánlója
Augusztus 12 - Könyv és más
Augusztus 13 - Hagyjatok! Olvasok!
Augusztus 15 - Kelly és Lupi olvas
Augusztus 16 - Dreamworld

2020. augusztus 12., szerda

Rebecca Ross: A királynő koronázása (The Queen #2)

A Maxim Könyvkiadó jelenteti meg Rebecca Ross The Queen sorozatának befejező részét  A királynő koronázása címmel. A győztes csata és a bűnösök elfogása után még nem jött el a megbékélés ideje, újabb szökésekkel, ármányokkal és cselszövésekkel  kell hőseinknek szembenézniük. Érdemes követni az öt állomásos blogturnét, a kiadó felajánlásában három példány kerül kisorsolásra a játékunk helyes megfejtői között.

Maxim Könyvkiadó 2020. augusztus
400 oldal
Fordította: Bihari György
Goodreads: 4,28
Besorolás: YA, fantasy,

Brienna ​immár a tudás mesternője, és kezdi megszokni új életét a csodás Maevana földjein az egykor kitagadott lord, David MacQuinn lányaként. Még hosszú út áll előtte, hogy megkedveltesse magát a MacQuinnekkel, mely nem egyszerű feladat, ha közben a királynő legfőbb tanácsosaként nemcsak a háza, de az egész ország érdekeit nézni kell. És akkor még ott van a sajgó vágy, melyet nap mint nap érez Cartier, valódi nevén Aodhan Morgane iránt. Aodhan igyekszik helyreállítani elbukott háza hírnevét, bár gondolatait főként a gyönyörű Brienna és csókjának édes íze köti le. Amikor azonban egy este egy koszos kisfiút talál a kastélyban, aki nem mondja meg, kicsoda, a dolgok új fordulatot vesznek. Vajon ki igazából a fiú, és mit akar Aodhantól? Eközben közeleg a kegyetlen, ledöntött uralkodócsalád, a Lannonok tárgyalása, mely után a jogos királynő, Isolde végre felülhetne a trónra. Azonban a börtönbe vetett gaz királynak, Gilroy-nak sok szövetségese van, akik bármit megtennének urukért. Briennáéknak újra össze kell fogniuk, még ha a küldetés az életükbe is kerülhet. És jobb, ha vigyáznak, ugyanis a szerelmes szívnél nincs sérülékenyebb.

Vártam már a második és - pillanatnyilag úgy tűnik - egyben az utolsó rész megjelenését, mert hiába volt győzedelmes az első rész végén megvívott csata, és hiába került fogságba a trónbitorló király, nyilvánvaló volt, hogy a történetnek itt még nincs vége. Szerencsére alig több mint egy év telt el a két rész megjelenése között, így jól emlékeztem a történetre, (értékelés itt) de azért kedvemre volt, hogy a szerző az első fejezetekben felelevenítette a történéseket, mindezt kellemes, okos módon, nem tűnt felesleges ismétlésnek.
Rögtön az elején kiemelem, mennyire imádtam a helyszínek hangulatát. A középkori Skóciára emlékeztetett, és minden leírás is megerősített ebben. A házak tulajdonképpen a klánok megfelelői, bár kicsit sok nevet kell megjegyezni, ettől függetlenül a névválasztások abszolút tetszettek.
Az első rész volt a szerző írói debütálása, már akkor is elvarázsolt a tehetségével, de számítottam rá és nálam be is igazolódott, hogy a második regénye még jobbra sikerült. Csodás új szálakat szőtt a történetbe, imádtam a kisebb nagyobb titkokat, például a semmiből felbukkanó családtagokat. Az első részhez képest merészebbnek éreztem a nehezebb témákról szóló részeket, voltak szívszorító visszaemlékezések és a jelenben is szerepeltek kínzások és erőszakos jelenetek. Összképet tekintve egy nagyon kellemes hangú stílusa van az írásnak, amire vevő lennék a továbbiakban is.

Néhány nappal a csata után vagyunk, és a megnyugvás helyett ezer feladat zúdul a szereplők nyakába, hiszen a leendő királynőnek ki kell derítenie, hogy a királyság 14 háza közül kikkel tud szövetségre lépni, kik az ellenségei, és mit tud kezdeni a politikailag semleges területekkel.
Fő feladat továbbá, hogy a bűnösöket bíróság elé vigyék, ahol a nép fogja meghallgatni az összeírt  vádakat és ők döntenek a bebörtönzött Lannonok sorsáról is.
És ami a főhőseinket illeti, Brienna a MacQuinn házban szembesül azzal, hogy mennyire nehéz lesz beilleszkednie, hiszen valójában ellenséges családból származik, akiket gyűlölnek ezen a helyen. Fogadott apja hiába támogatja, a nép csak akkor fogja befogadni, ha jobban megismerik, és ehhez idő kell, tettek és szavak, de ismerve Brienna személyiségét, ez nem lesz lehetetlen.
Cartier is visszatér a Morgane birtokra, ahol egy hatalmas romhalmazt talál, de megacélozva magát megkezdi a hely és a saját lelke újjáépítését. Napról napra egyre többen állítanak be a kastélyba, fogadnak hűséget neki és ajánlják fel szolgálataikat. Mindkét háznál újabb és újabb emlékek és titkok merülnek fel, amik nagy meglepetéseket okoznak.

Azt szerettem volna, ha kicsit nagyobb hangsúlyt kap a romantika, kifejezetten erre számítottam is a második részben. Ám Brienna és Cartier viszonylag kevés szerelmi jelenetet kapott, úgy éreztem a páros már össze lett boronálva az első részben, és nincs ok a további bonyolításra. A szerző elintézte a távolságtartást azzal, hogy titokban kell tartani a szerelmüket a koronázásig, mert mindketten zsarolhatók lehetnek a gyenge pontjuk miatt. Ezzel aztán le is csapta ezt az elhintett lehetőséget, és nem volt nagy meglepetés, amikor ez be is következett. 
Úgy éreztem, a kevéske romantika helyett a fő hangsúly a családi kapcsolatokon volt, a politikai manőverezésen, intrikákon, hogyan építi fel a királynő a birodalmát,  pontosan eltervezett lépésenként. Nagyon fontos téma a közösség építése, mert erős alapokra, szövetségekre lehet csak támaszkodni.
Elég nyilvánvaló, hogy a történet továbbra is az erős hősnőkre épít. Brienna fejlődése az első részben csodálatosan kirajzolódott, és ez ebben a részben is folytatódik. Okos és átgondolt lépésekkel segíti a királynőt és a családját, persze az elkerülhetetlen csapdákba ő is besétál. Egészen elképesztő volt számomra, hogy mennyire erős volt a legrosszabb helyzetekben is, amikor más már rég feladta volna.

Azt egy kicsit sajnáltam, hogy a mágia nem volt teljesen kibontva, felbukkant időnként, de alig foglalkozott vele a szerző, pedig remekül ki lehetett volna emelni, és milyen jó lenne erre egy harmadik rész... Arról nem is beszélve, hogy kíváncsi lennék a Lannon ház két legifjabb sarjának, Ewan és Keela életének alakulására. Ők remek új karakterek voltak, nem lehetett nem megszeretni őket, bármilyen is legyen a múltjuk. Persze a szerző a "soha ne mondd, hogy soha" szólással kommentálta az esetleges harmadik rész megírását, de ez nagyon is kétséges szerintem, mivel idén egy teljesen más, stand-alone regénye jelent meg.

Összességében nagyon tetszett ez a duológia, fordulatos a cselekmény, szerethetők a karakterek, érezhetően feminista, kedvesen romantikus és a politikai cselszövések szövevénye miatt az első oldaltól az utolsóig izgalmas. Nagyon ajánlom!

Borító: Az első részhez illeszkedik, nagyon szépséges.
 
Kedvenc karakter: Brienna, Cartier

Szárnyalás: Neeve szála nagyon tetszett, remek meglepetés.

Mélyrepülés:  -

Érzelmi mérce: Néhol bizony erősnek éreztem a kínzások és korábbi sanyargatások leírását, szóval inkább a 15 éven felüli korosztálynak ajánlom.

Értékelés:


BELEOLVASÓ

Nyereményjáték

Arra számítunk, hogy olyanok játszanak, akik ismerik az első részt, és a második részbe is beleolvastak a kiadó weboldalán.
Minden állomáson kaptok egy kérdést, amit be kell írnotok a rafflecopter doboz megfelelő sorába. Otthon érdemes a keresztrejtvényt lerajzolva kitölteni a sorokat, mert a középső vastagon kiemelt függőleges sor adja ki a bónusz megoldást, ami növeli a nyerési esélyt.
Minden kérdésre egy-egy szó (név) a válasz, amelyek könnyedén megfejthetők, ha elolvastátok a beleolvasót.
A nyerteseknek 72 óra áll rendelkezésükre a megküldött értesítő levélre válaszolni. Figyelem! A kiadó kizárólag magyarországi címre postáz.

Vízszintes 1:  Brienna tanítójának, szerelmének keresztneve.

a Rafflecopter giveaway


A blogturné állomásai:
Blogturné Klub
08.12 Kelly és Lupi olvas
08.15 Sorok között
08.18 Csak olvass!
08.21 Dreamworld
08.24 Readinspo

2020. augusztus 2., vasárnap

Michelle Hodkin: The Retribution of Mara Dyer - Mara Dyer végzete

Könyvmolyképző Kiadó 2020. Vörös pöttyös könyvek
488 oldal
Fordította: Komáromy Zsófia
Goodreads: 4,09
Besorolás: YA, paranormális

Be kell érnie a hazugságokkal, amiket mondtak neki?
Mara Dyer hinni szeretné, hogy nem.
Nem is kell.
Ám nem gondolja végig, hová vezethet az igazság utáni kutakodása.
Pedig kéne.
Soha nem kellett elképzelnie, meddig menne el azért, hogy bosszút állhasson.
Most kiderül.
Hűség válik árulássá, ártatlanok bűnösökké, sors és véletlen csap össze, ahogy Mara Dyer története elérkezik a megdöbbentő befejezéshez.
Eljött a végzet.
Ismerd meg a végső, döbbenetes titkokat!

Nagyon vártam már a sorozat befejező részét, de mivel évek teltek el az előző részek olvasása óta, (első rész értékelésemásodik rész értékelése)  nem voltam rest, és újraolvastam az első két részt, hogy felfrissítsem az emlékeimet. Nem mondanám, hogy ugyanolyan lehengerlő volt az élmény, de kellő izgalommal kezdtem bele a történet lezárásába.
A cselekmény ott folytatódik, ahol a második részben abbamaradt, egyrészt természetesen kétségbeesetten aggódik mindenki Noah miatt, akiről azt feltételezik, hogy már nem is él, másrészt válaszokat akarnak kapni, mi is ez az egész a képességeikkel.

Az egész befejező kötet más volt, mint az előzőek, több okból is. Először is, mindenki, aki szereti ezt a sorozatot, az biztos benne, hogy Noah még él, mégis a szerző megteszi az olvasóval, hogy a könyv kb. 70 százalékáig nem mutatja meg őt. Ez nagyon sok idő, nem is értem, hogyan tehette meg. A sorozatban meghatározó Mara és Noah kapcsolata, szerintem indokolatlan volt ilyen sokáig húzni a találkozást, még ha a legvégén történtek kellemesen megvigasztalták az olvasót. Noah saját szemszöget kapott és merte is használni! Őszintén szólva bepárásodott a szemüvegem azt a bizonyos szexjelenetet olvasva, mintha nem is egy ya regényben lennénk. Nagy kárpótlás volt ez, de sajnos nem feledteti a végkimenetelt. Mint pasit, imádtam a három rész során, de ebben a részben karakterileg ő is hagyott kivetnivalót, nekem nagyon nem jött be ez az egyre növekedő öngyilkos hajlam, legyen rá bármi is a magyarázat.

Abban is más volt a zárókötet, hogy nagyon sok múltbéli jelenetet tartalmaz, ami néha engem kizökkentett a dinamikából és zavarónak éreztem, bár igazából tetszettek ezek a részek is a maguk módján. Főleg, miután összeállt a kép, ki is meséli ezeket a részeket.
Mara nagyon más lett... Mintha személyiséget váltott volna, annyira nem ismertem rá. Volt amiben jónak éreztem ezt a változást, de többnyire inkább csalódást okozott. És az sem tetszett, hogy a többiek simán elfogadták a dolgait, mintha mindig is ilyen lett volna, pedig néha közelebb állt egy pszichopatához. Túl sok olyan pillanat volt, amikor egy fikarcnyit sem tudtam megérteni a tetteit, egyébként meg hogy változott át egyik napról a másikra profi gyilkossá?
Az is meglepő volt, hogy külső helyszíneken haladt a sztori, sokáig  roadtrip  élményben volt részem, velős horror elemekkel tűzdelve. Épp csak a láncfűrész nem került elő..

Tetszettek a mellékszereplők ebben a részben is, bár Jamie, Stella és Daniel  karakterét jobban is ki lehetett volna bontani. Jamie humora sokszor megvillant, de róla magáról nem esett elég szó, kíváncsi lettem volna a bővebb történetére. Az lejött, hogy fejezetről fejezetre egyre közelebb állnak egymáshoz, egyre szorosabb a barátságuk.
Stella és Mara barátsága is fontos, hiszen igazából ő az egyetlen barátnője, de nekem nagyon furcsa volt, ahogy a regény vége felé Stella egyszerűen hazament és onnantól semmi információ. Mint egy sorozatból kiírt szereplő, és hát valóban az.


Mégis, minden zavaró apróság ellenére az egész cselekmény nagyon is olvastatja magát, nem unatkoztam egyetlen oldalon sem. A szálak csavarodnak, meg tudott lepni a szerző egy-egy fordulattal. Noah apjának szerepe elég durva, az egész hozzáállása Marához brutális, arról nem is beszélve, ahogy a saját fiával is bánt. 

Ám a vége engem nagyon feldühített. Úgy jött le, a szerző kötelességének érzi kielégíteni a romantikus érzelmű jónépet és egy zagyva, de boldog befejezést írt. Elvitte az egészet egy fura filozofálásos agymenésbe, de még véletlenül sem az történik, aminek lenne értelme.
Az, hogy egymillió kérdés maradt megválaszolatlanul, mit sem számít. Nagyon sajnálom ezt, mert az egész sorozatnak remek volt az alapötlete, az első részt évekig a legjobb paranormális ya-nak tartottam, és persze Noah, az a szarkasztikus, arrogáns, nagyképű srác az elejéről, na ő volt az, aki miatt megremegtek az olvasói szívek. Őt akartam volna visszakapni, de az a hajó az első két résszel el is úszott.  Sajnálom tényleg, de így elvesztettem az érdeklődésem a Noah-féle újragondolás irányában.

Összességében azt hiszem, túl magasra tettem a lécet az első két rész alapján, és hiába volt ez a történet is remek, az összes befolyásoló tényező miatt csak közepesre sikeredett a kivitelezés. Úgy éreztem a szerző nem mert elég tökös lenni, hogy valóban drámai véget írjon, inkább a nyálas kielégítést választotta. De hogy ne ezzel a rossz szájízzel zárjak, maga a sorozat az egyik legjobb paranormális ya sorozat a 2010-es évekből, a gyengébb harmadik rész nem feledtette el, mennyire szerettem, mennyire vártam az új részeket.

Borító: Az imádás még mindig tart ezzel a víz alatti fotósorozattal.

Kedvenc karakter: -Noah, Jamie

Szárnyalás: Nem tagadom, Noah szemszögéből a szexjelenet.

Mélyrepülés: Nem tudtam eldönteni, hogy a magyarázat végül is paranormális vagy tudományos? Szerintem a szerző sem.

Érzéki mérce: Elég sok WTF pillanat volt, Mara tetteivel kapcsolatban, enyhén szólva is sokkoló egy ya regényben, mint  ahogy az egy szem szerelmi jelenet is 16 éven felüli.

Értékelés: