Lily Ebert egy holokauszt-túlélő, aki megfogadta magában: ha túléli Auschwitz
borzalmait, akkor mindent elkövet azért, hogy mesélhessen a táborban
elszenvedett tapasztalatairól. Amikor a COVID-korlátozások miatt nem járhatott
már iskolákba, rendezvényekre, hogy személyesen meséljen a holokausztról,
amely addigi missziója volt, dédunokája létrehozott neki egy TikTok-fiókot.
Azóta a 97 éves Lily Ebert a közösségi médiában folytatja a tanúságtételt,
rövid videókban válaszol a fiatal, többnyire 18-24 éves közönség kérdéseire. A
Lily fogadalma egy lenyűgöző és rendkívül inspiráló idős hölgy írása, aki
méltán lehet mindannyiunk példaképe. Tartsatok velünk, ismerjétek meg Lily
Ebert történetét és légy az a szerencsés olvasónk, aki a blogturné végén
megnyeri a kötet egy példányát.
2021, XXI. Század Kiadó
320 oldal
Fordította: Endreffy Kata
Goodreads: 4,85
Besorolás: holokauszt, történelmi, igaz történet
Lily Ebert holokauszt-túlélő, aki a TikTokon beszél Auschwitzról, a
haláltáborban szerzett élményeiről. Amikor 1945-ben kiszabadult, egy
amerikai zsidó katona adott neki egy bankót, amire azt írta:
„Sok szerencsét, és sok boldogságot”.
Lily dédunokája, Dov a közösségi hálón akarta felkutatni a katonát és
leszármazottait, és ezzel az immár kilencvenhat esztendős Lily egy csapásra
a világsajtó szalagcímei között találta magát. Annak idején megfogadta: ha
túléli a tábort, mindenkinek elmondja, mi az igazság Auschwitzról. És most
elérkezett az ideje.
Szívbe markoló, ahogy Magyarországról ír, boldog gyermekkoráról, aztán meg
arról, hogy 1944-ben, amikor megérkeztek Auschwitzba, az édesanyja és két
húga életét vesztette. Eltökélte, hogy a másik két húgára nagyon vigyázni
fog. Érzékletesen írja le a tábor embertelen körülményeit, és azokat az apró
győzelmeket, amelyek erőt adtak neki.
Lilyt rengeteg veszteség érte, de aztán sikerült új életet kezdenie. Nem
volt könnyű, a gyász mindvégig ott maradt a szívében, de hallgatóságot
talált, és beszámolóiban felfénylik a remény, hogy ilyen alávaló gonoszság
soha többé nem történhet a világban.
És ismét egy holokauszt történet. Mondhatnátok, hogy már annyi ilyet olvastam. Nem tudom, hogy miért, de érdekel a téma, szeretnék minél több sorsot, minél több ilyen történetet megismerni.
A regény Lily élettörténetét meséli el, aki Bonyhádon született és ott is nevelkedett, testvéreivel és szüleivel boldogan éltek, egy ottani zsidó közösség megbecsült tagjaiként. A háború szele sokáig nem ért el hozzájuk, de egy napon nem tudták elkerülni az elkerülhetetlent, az egész családot - sőt az egész zsidó közösséget elvitték. Édesanyja, Lilyvel és a tesvéreivel együtt Auschwitzba került, ahol személyesen doktor Mengele döntött a sorsukról. Lily és két húga életben maradhatott és dolgozhatott a halálgyárban, míg édesanyjuk, legkisebb húguk és kisöccsük a gázkamrákban végezte. Lily a történtek dacára valami hihetetlen erővel és kitartással vigyázott magára és a két húgára és túl is élték a háborút. Lily, bár eleinte titkolta, hogy mi történt vele/velük, de egy idő után úgy döntött, hogy minél több emberrel megismerteti a történteket és emléket állít a meggyilkolt családtagjainak, rokonainak és mindenkinek, akire már senki nem emlékezhet.
A három testvér, René, Lily és Piri a háború után Forrás |
A regény első felében Lily szavaival hallhatjuk a háború előtti életüket, majd pedig a legborzalmasabb részt, a haláltáborban történteket. Ez a rész, bár már sok hasonló történetet olvastam, még mindig nagyon felkavar. Egyszerűen kavarogtak bennem az érzések, hol indulatos voltam, hogy miként lehet így bánni emberi lényekkel, hol megrázott az, hogy emberek, hogyan voltak képesek túlélni mindezt. Az éhezést, a kegyetlenkedést, hogy lehetett egyik napról a másikra úgy élni, hogy x időnként tizedelték őket, nem lehetett tudni, hogy aznap azért válogattak ki, hogy meghalj, vagy azért, hogy dolgozhass és ezáltal élhess. Lily pedig a maga módján egy hős volt, hiszen nem elég, hogy magára próbált vigyázni, de ott volt a két fiatalabb húga, akikért felelősnek érezte magát és minden megtett azért, hogy mind a hárman túléljék a háborút. És végül is megtörtént. Kiszabadultak. Igen ám, de hová is menjenek? Haza Bonyhádra, ahol már semmi és senki nem várja őket? Vagy próbáljanak eljutni Svájcba, az "ígéret földjére"? Vagy rögtön célozzák meg Izraelt, ami a zsidóság bölcsője, ahol ugyanolyan vallásúak élnek? Egyik nehéz döntést kellett meghozniuk a másik után, de a három lány ekkor is kitartott. Ha kellett születési dátumot hamisítottak, ha kellett éhbérért dolgoztak, de nem hagyták el egymást.
És mennyivel lett jobb életük a háború után? Erről is mesél Lily. Nem merem azt mondani, hogy csöbörből vödörbe kerültek, hiszen a II. világháború borzalmaival szinte semmi nem ér fel. De az új hazájuk Izrael sem lett éppen a béke országa. Megtámadták, lőttek, bombáztak, robbantottak.
Közben Lily és a húgai családot alapítottak, gyerekeik születtek, majd unokák, dédunokák. És ez volt a legerősebb "visszavágás" arra, hogy megpróbálták kiírtani őket. Túlélni és családot alapítani és gyerekeket szülni.
Lily számomra azzal mutatta magát a legerősebbnek, hogy nem kevés évvel a háború után képes volt visszamenni Auschwitzba. Oda, ahol elveszítette a családja felét. Ahol ő is napról-napra túlélt és védte-óvta a testvéreit. Képes volt visszamenni, bejárni a helyszíneket és mesélni azoknak, akik elkísérték. Ezt tartom igazi erőnek.
A könyv végén pedig kapunk egy fényképgyűjteményt, ahol megismerhetjük Lily családját: édesapját, édesanyját, testvéreit, pár képet a háború utánról, sőt, láthatjuk azt a híres "bankót", ami az egész könyv megírását megihlette. Ezzel még közelebb került hozzánk a szerző, még inkább megindító megismerni ezt a történetet.
Őszinte vagyok, sose voltam TikTok rajongó, sosem érdekelt, hogy mi "folyik ott". De azután, hogy olvastam, hogy Lily fenn van, verseket szaval, mesél, kérdésekre válaszol, úgy döntöttem, hogy én is regisztrálok és megnézem ezt a rettentő erős, bátor idős hölgyet. Szeretném megismerni.
Összességében - bár tudom, jól, hogy rengeteg hasonló könyv jelent meg a holokauszt történetek palettáján, de mindenképpen ajánlom, hogy ezt a könyvet olvassátok el. Egy különleges, bátor fiatal nő története, akit nem tudott megtörni még a világ legnagyobb népírtása sem, túlélte és missziójának tekinti, hogy minél többen megismerjék a mai napig, hogy mi is folyt ott. Ezzel emléket állítva a saját családjának és annak a több millió embernek, akik sajnos nem élték túl ezeket a táborokat.
Borító: Gyönyörű, az egyik legszebb idei borító, ami a kezembe került
Érzelmi mérce: Megrázó, megható, néhol örömteli
Ha megtetszett, ITT megrendelheted!
Nyereményjáték:
Mivel Lily Ebert egy holokauszt-túlélő, aki a saját bőrén tapasztalta meg
Auschwitz borzalmait, ezért a mostani játékunk is a haláltáborok világához
kötődik. Minden állomáson találtok egy idézetet egy olyan kötetből, melynek a
holokauszt a központi témája. Nincs más dolgotok, mint a Rafflecopter megfelelő
sorába beírni, hogy melyik könyvből idéztünk.(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
“A marhavagonok felfedték most előttük az igazságot: mindannyian barmok
vagyunk.”
A blogturné további állomásai:
November 16 - Csak olvass!November 17 - Kelly és Lupi olvas
November 19 - Zakkant olvas
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése