KMK ÚJ KÖNYVEK Katt a képre!!!

2025. február 19., szerda

Jessica Anya Blau: Mary Jane


A Maxim Könyvkiadó jelentette meg Jessica Anya Blau regényét Mary Jane címmel, mely 1975 nyarán játszódik Baltimore kertvárosi részén, ahol az ötéves kislányuk mellé keres bébiszittert az elfoglalt orvos és felesége. Mary Jane élete gyökeresen megváltozik az övénél teljesen különböző mentalitású környezetben, különleges embereket ismer meg, és a nyár végére kiderül, a jelenléte mekkora hatást ért el az őt körülvevő felnőttekre. Kövessétek az állomásokat, és a játékunk során a megnyerhetitek a regény egy példányát a kiadó felajánlásában!
 
Maxim Könyvkiadó 2025. Dream válogatás
368 oldal
Fordította: Csiszér-Kiss Erzsébet Janka
Goodreads: 4,13
Besorolás: YA, felnőtté válás, 70-es évek, realista
 
A ​Majdnem híres című film és a Daisy Jones & The Six című könyv keveredik ebben a New York Times Könyvkritika rovata szerint „elbűvölő” regényben. Az 1970-es években játszódó történet főhőse egy tizennégy éves baltimore-i lány, akinek jellembeli fejlődését kísérhetjük végig, amint álszemérmes családja és a haladó szellemű család között lavíroz, akiknek gyermekfelügyeletet vállal a nyárra, és akikhez erre az időszakra történetesen egy híres rockzenész és az ő filmszínész felesége költözik be.
Az 1970-es évek Baltimore-jában a tizennégy éves könyvmoly Mary Jane kedvenc elfoglaltsága, amikor az anyukájával főzhet, de imád énekelni a templomi kórusban is, és minden hónapban tűkön ülve várja a családi musicalklubtagságukkal járó Broadway-darabok dalaiból összeállított legújabb lemezt. Bár ő maga csendes és visszahúzódó, nagyon megörül, amikor megkapja a bébiszitter állást: a szomszédságban lakó orvos kislányára kell vigyáznia a nyáron. Mary Jane édesanyja szerint ez egy tisztességes állás egy tisztességes háztartásban.
Persze lehet, hogy a ház kívülről tisztességes, belül azonban szó szerint és átvitt értelemben is összevisszaság uralkodik: mindenütt rendetlenség honol, az ajtókat matricák borítják, és vacsorára gabonapelyhet vagy elviteles ételt esznek. És ami még rosszabb (és amiről Mary Jane édesanyjának természetesen fogalma sem volt): az orvos apuka pszichiáter, aki egész nyáron egyetlen betegének, egy híres rockzenésznek szenteli minden idejét, hogy támogatni tudja őt a kijózanodás folyamatában. Egy héttel azután, hogy Mary Jane elkezd dolgozni a családnál, a rockzenész és az ő filmszínész felesége is beköltözik a házba.
A nyár folyamán Mary Jane kamatoztathatja háztartási ismereteit: neki köszönhetően keményre vasalt ruhák kerülnek a szekrényekbe, és minden este friss vacsora várja a családot, miközben ő maga első kézből tapasztalhatja meg a szex, a drog és a rock and roll szabad világát (a csoportterápiáról persze nem is beszélve). Az általa eddig ismert és a nyáron felfedezett új életforma összetalálkozása után Mary Jane úgy kezdi a következő tanévet, hogy már tudja, milyen emberként mit akar az élettől.

 
Mary Jane egy egész sor művészt ihletett meg, akik szinte kivétel nélkül a mariguhána becenevére utaltak a dalaikban, nem konkrét személyre. A Maxim Kiadó új megjelenésében viszont egy aranyos, 14 éves Mary Jane-ről olvashatunk, aki igenis megihletett a kedvességével és bájával egy igazi rocksztárt, aki végül dalt írt róla egy különleges nyár emlékére. A könyv bő lére eresztett fülszövege alig szorul kiegészítésre, 1975-ben vagyunk egy tehetős baltimore-i városrészben, ahol a 14 éves Mary Jane Dillard nagy örömmel indul munkába, bébiszittere lesz egy öt éves kislánynak a nyári szünetben. Mary Jane családja konzervatív, patrióta család, apuka ügyvéd, aki minden reggel ugyanakkor indul dolgozni és vacsoraidőre ér haza, amikor is frissen készült étellel várja a felesége és a lánya, akik közösen főznek az előre eltervezett étlap szerint. A család tagja a helyi golfklubnak, ahol eltöltik a szabadidejüket, a feleségek teáznak, pletyiznek, a pasik golfoznak. Vasárnap a család templomba jár, ahol a feleség tanít is, Mary Jane pedig énekel a kórusban, komoly elismeréssel. A jó tanuló, csendes lány rendezett, unalmas, kiszámítható életébe az hoz némi izgalmat, amikor havonta új lemez érkezik a musicalklub előfizetéshez, amit aztán rongyosra hallgat. Ehhez képest óriási változást okoz Dr. Cone otthonába belépnie, ahol minden a fele tetején áll, rendetlenség, sőt káosz uralkodik a ház minden zugában. A feleség nem igazán nevezhető háziasszonynak, ugyanis semmi ilyesmit nem csinál, nem vásárol, nem főz, nem takarít. Mary Jane kézbe veszi a dolgokat, eljár az ötéves Izzy-vel bevásárolni, lépésről lépésre rendbe teszik a házat, és elkezd reggelit készíteni minden nap, később főz esténként is, amivel valósággal lenyűgözi a családot. A szüleinek persze ezt nem vallja be, hogy nem csak a gyerekre vigyáz, hiszen nem erre szerződött, viszont nagyon tetszik neki a feladat és szívesen csinálja. Főleg annak fényében, hogy Dr. Cone új betege egy híres rocksztár, Jimmy Bendinger lesz, aki elhozza magával Sheba-t is, a sztárszínésznő feleségét. Bentlakásos módszerrel fogják Jimmy-t itt kezelni, meg kell szabadulnia a kábítószer függőségétől, mindezt teljes titokban, a sajtó és a rajongók teljes kizárásával. 
Imádtam olvasni ezt a regényt, és ennek számos oka volt. Nagyon jó választás szerintem a 14 éves Mary Jane szemszögéből mesélni a történetet, aki kellően naiv, de nagyon nyitott is egyben, a szerző hihetetlen élesen tudta megmutatni a kontrasztot a két család között, és azt is, mennyire jól tudott alkalmazkodni ezekhez a változásokhoz úgy, hogy közben ő is jelentősen formálódott. Ráadásul ő is óriási hatással volt az új környezetére a kislánytól kezdve a sztárokig. Nekem az is nagy élmény volt, hogy egyáltalán erről a korszakról olvashatok első kézből, mint kiderült a szerző is itt nőtt fel és nyilván vannak saját családi tapasztalatai, amit beépített a történetbe. Olyan témák is felmerültek menet közben, mint az antiszemitizmus, a szegregáció, osztálykülönbségek, nemi szerepek korlátai, stb. Engem például kiakasztott, hogy Ford elnök képe ki volt rakva a lakásban. Jesszusom! És imádták. A szocit juttatta eszembe, amikor sz intézményekben ki volt téve a főmuftik képe nálunk is, de hogy otthon is lett volna bárkinél, azt nem tudom elképzelni. Ilyen csak Kínában meg Észak-Koreában hihető, mondjuk ott még manapság is.
Nagyon tetszett az a folyamat, ahogy Mary Jane alkalmazta a háztartással kapcsolatos tudását, egyre több terület felett vette át az irányítást, és valódi megbecsülést és dicséretet kapott, ami rá is fért az otthoniakhoz képest, ahol az anyja nem különösebben ajnározta. Cone-éknál lazaság volt, bármiről beszélhettek nyíltan, őt is kérdezték, meghallgatták. Természetes volt, hogy egy tinédzsernek tetszik ez a közeg, ahol nincs tabu téma, szinte felnőttként kezelik. Olvasóként és főleg anyaként azért felvetett pár kérdést ez a család. Gyakorlatilag elhanyagolták a gyereküket, főleg az anyának kellett volna kissé megerőltetnie magát, nem izgatta, hogy tele van romlott kajával a hűtő, és ami ehető, azok is trash kaják. Ez még nem minden, de simán hagyták azt is, hogy egy légtérben füvezzenek, igyanak a két kiskorúval. 
Ugyanakkor szeretetből nem volt hiány, Mary Jane jóformán meg is rökönyödik azon, mennyi ölelést és puszit kap, nem ehhez van szokva, otthon legfeljebb megveregetik a vállát. Ez az egész átalakulási folyamat tetszett, a lány ugyanis egyre több nyíltsággal kérdez rá az őt feszítő kérdésekre, az emberi jogoktól kezdve a vallásig, sőt a szexfüggőség is téma lesz. Persze eljön az a pont, amikor Mary Jane szülei rájönnek, hogy valamit elhallgat a lányuk, nincs minden rendben ezzel a nyári munkával, jön a tiltás és a szobafogság. Mégis, sikerül feloldani a helyzetet, amihez úgy jutnak el, hogy mindenki belátja, hogy a dolgok változnak, ha akarjuk, ha nem. Mary Jane életében óriási változást hozott ez a nyár, a kiszámíthatóság immár nincs kőbe vésve. Rengeteg új benyomás érte, amikre örökre emlékezni fog (bár van pár pillanat, amit szerintem szívesen elfelejtene), rájött, hogy a felnőttek is esendők, hibázhatnak, és nem minden alakulhat mesébe illően. Összességében mégis nagyon menő volt ez a nyár, amikor még egy dalt is írt róla egy híres rocksztár, ő meg megtalálta az igazi önmagát, jóval magabiztosabban indul neki a fiatal felnőtt életének. 
Én nagyon szerettem ezt a történetet, érdekes korrajz volt, főként annak tükrében, hogy a világ másik felén én is akkor voltam hét éves, majdnem Izzy-vel egykorú. Szívesen olvasnék még a szerzőtől, gördülékeny, kellemes a stílusa, a szereplők érdeklődést váltottak ki belőlem, kíváncsi lettem a sorsukra. A fiktív híresség karakterek bevonásával adott némi extra pop-kult élményt is a regényhez, bőven említésre került az akkori valós zenei élet és a színészvilág. A főszereplő kora miatt ifjúsági regénynek tűnhet, de szerintem abszolút ajánlható a felnőtt olvasóknak is.  
Képek: Pinterest

Borító: Tagadhatatlanul 70-es évek hangulat.
 
Kedvenc karakter: Mary Jane
 
Szárnyalás: Nagyon tetszett a végén Mary Jane anyukájának változása.

Mélyrepülés:  Hát apukával nem voltam túl elégedett.

Érzelmi mérce: Sok minden lezajlott a 14 éves Mary Jane lelkében ezen a nyáron, változott és változtatott a környezetén.

Értékelés: 




Nyereményjáték:
 
Játékunk során pár kérdést teszünk fel nektek, amelyekre a könyv beleolvasójában találjátok meg a válaszokat. Nincs más dolgotok, mint beírni a helyes megoldást a Rafflecopter doboz megfelelő sorába.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

KÉRDÉS: MARY JANE APUKÁJA HÁNYKOR INDUL MUNKÁBA MINDEN NAP?


Állomások:
02.19 Kelly&Lupi olvas
02.21 Olvasónapló
02.23 Pandalány olvas




2025. február 15., szombat

Jay McLean: Logan (A Preston fiúk #2)


A Könyvmolyképző Kiadó jelentette meg Jay McLean: Logan című regényét, mely A Preston fiúk sorozat második része. A 19 éves Logan szereti a hétvégeket az ő Mary-jével tölteni, mert amíg elfüstöli, megszabadul a gyötrő gondolatoktól. Aubrey azonban eléri nála, hogy változtatni akarjon a kedvéért, de egy váratlan fordulat minden álmukat széttöri. Ha kíváncsi lettél a középső Preston fiú történetére, kövesd az állomásokat  és a játék megfejtéséért cserébe esélyed lesz megnyerni a könyvet a kiadó felajánlásában.
 
Könyvmolyképző Kiadó 2024. Rubin pöttyös
472 oldal
Fordította: Eszes Rita
Goodreads: 4,45
Besorolás: new adult, romantikus, függőség, bántalmazás
 
Logan Preston gyerekként túl eleven volt. Kamaszkorában rosszfiú lett. Most, hogy tizenkilenc éves, már senki sem tudja, mi a fenére számítson tőle…
A középiskolából kimaradt Logan Preston egy mihaszna drogos. Igazi fekete bárány.
Csalódás mindenkinek. A legrosszabb semmirekellő a Preston bandából. Legalábbis mindenki így gondolja a kisvárosban, ahol él.
Ám Logan titkol valamit. Valamit, ami olyan sötét, és olyan mélyre temette magában, hogy nem csoda, ha ahhoz, hogy megküzdjön vele, szüksége van valamire, ami a felszínen tartja.
Logan önteltsége álarc. Arroganciája páncél. Egészen addig, amíg egyik éjszaka egy lány fel nem teszi magában a mindenki életét megváltoztató kérdést: Mi lapul a felszín alatt, Logan Preston?


Már nagyon vártam A Preston fiúk sorozat folytatását, 2021-ben Lucas regényével megvett magának a szerző, többek között az maradt számomra a legemlékezetesebb, hogy a főhős karakterét remekül formálta meg, jól tudott férfi szemszöget írni, mindenképp szerettem volna olvasni a többi testvér történetét is. Sajnos több mint három év kellett a  hazai folytatáshoz, remélem Leo részére nem kell majd újra ennyit várni. (Az egyetlen lánytestvér, Lucy története egy másik sorozat része, a More Than sajnos magyarul nem jelent meg, pedig a Preston Brothers ennek a spin-off sorozata.)
A fülszövegből nem derül ki, ezért jobb rögtön az elejére tennem egy figyelmeztetést, ami a beleolvasóból már azonnal ki is derül, Logan regényét vastagon átitatja a marihuána, amit kedvesen az ő Mary-jeként emleget. Hétfő reggeltől péntek estig rendesen dolgozik az apja cégénél, aztán várja őt Mary, akivel átlebegi a hétvégét, esetleg még egy-egy lány is belefér, kizárólag rövidtávú időtöltésre. Megvannak a saját démonai, amiket Mary segítségével űz el magától, jóformán csak így tudja kiütni magát, hogy aludni tudjon, én ne  ébredjen fel a rémálmaira. A regény kezdetén egy buliba indulnak Joy-al, aki jelenleg a csaja szerepét tölti be, a srác most is  alig várja a szokásos péntek esti betépést. Velük megy Joy barátnője Aubrey is, aki nemrég költözött a városba, alig ismer itt valakit. Párszor lógtak már együtt, így amikor Logan  rajtakapja Joy-t egy másik pasival, lelépnek Aubrey-val a buliból, hogy kiengedjék a gőzt egy csendesebb helyen. Logan elviszi a birtokukra, quadoznak, beszélgetnek, fürdenek a tóban, csillagokat néznek, közben megy köztük a szóbeli adok-kapok. Titokban ők is és az olvasó is érzi, hogy ebből akár több is lehet, megvannak hozzá a szikrák. Ahogy telnek a napok, minden akár jól is alakulhatna, de egyrészről Mary gyakran belekavar ebbe az alakuló kapcsolatba, másrészt Aubrey, azaz Piroska is nemrég égette meg magát egy kapcsolatban, úgyhogy eléggé félénk, visszahúzódó, önbizalom hiányos. Rájön arra is, hogy van valami Logan múltjában, ami a rémálmok okozója, ami a közös jövő kerékkötője lehet.
Persze a szerző nem elégszik meg valami egyszerű kis szarkeveréssel, mint az ex megjelenése és kisebb botrány okozása, neki ennél jóval nagyobbat kellett durrantania,  ami felért egy atombombával. 
Már az első résznél is éreztem, hogy Jay McLean a regény csúcspontjánál kissé túllőtt a célon, ezért vontam le akkor is egy fél pontot, most sem volt ez másként. A múltbeli események összefonása a jelennel számomra abszolút váratlan volt, nem voltam felkészülve erre, nagyot ütött, de ezzel nem is volt gond. Most inkább az ezután rám zúduló történések, azon belül is egy csúnya epizód verte ki a biztosítékot, amit igazán kihagyhatott volna a szerző. Bár tipikus és hihető, de a lelkemet legalább ennyiben kímélhette volna, az érzelmek hullámai átcsaptak a fejem felett rendesen.
Imádtam mindkét főszereplő hangját. Logan annyira valóságos volt, fejében Mary-vel és társaival, a szívem szakadt meg érte. Megvolt benne a családja iránti feltétlen szeretet és a felelősség is, és Piroska iránt is érlelődött a törődés, alakultak a komolyabb érzelmek, később a szerelem. Plusz nagyon jól szemléltette a szerző az emlékbetöréseket és annak hatásait.  
Aubrey nekem nagyon elveszettnek tűnt az elején, nem igazán értettem miért kellett ennyire hirtelen elmenekülnie otthonról, mondjuk az exe paraszt volt, de nekem ez nem elég indok, hogy messze fussak. Mindegy, a lehetőségek országában vagyunk! Nagyon tetszett Lachlannal kialakult barátsága, akiben észreveszi a rajztehetségét, amit a családjának is elmond, mert a kilenc éves kissrác bizony titkolja. Heten vannak testvérek, egy lány van köztük, a már felnőtt Lucy, aki Aubrey irodaszer boltja közelében működtet könyvesboltot, és van hat fiútestvér, akik közül Lachlan a legkisebb. Imádtam ezt a családot ebben a részben is, jó volt látni az összefogást, ha úgy hozta az élet, de benne volt a keménység, szigorúság is, és nem csak az apa részéről. Egytől egyig próbálják megőrizni az anyjuk emlékét, ez rendkívül érzékeny része a regénynek. De számos más okból is éreztem azt, hogy egy-egy gondolat, jelenet kapcsán a sírás kerülget, még jó, hogy volt erotika és humor is a történetben, ami kellően ellensúlyozta a szívfacsaró pillanatokat. Logan és Aubrey tökéletesek voltak egymás számára, megküzdöttek ezért a kapcsolatért, ha hibáztak is, rendbe tudták hozni. Nálam rezgett a léc a végén annál a bizonyos résznél, de Aubrey ezen könnyebben túllépett és pont. 
Összességében azt mondhatom, ez egy remek romantikus történet, tele érzelemmel és tele gondokkal is, sőt, súlyos problémákkal, amiből szerencsére megtalálják a szereplők a kiutat a boldog befejezés felé. Természetesen önállóan is olvasható, de teljesebb élményt nyújt, ha olvasod a sorozat első részét is. Nagyon szeretném, ha minél hamarabb olvashatnánk Leo könyvét is, bizonyos utalások elhangzottak róla, szóval eléggé felkeltette az érdeklődésemet.
Képek: Pinterest
 
Borító: Illik a sorozatba.

Kedvenc karakter: Logan, Piroska.

Szárnyalás: Lachlan.

Mélyrepülés: -

Érzéki mérce: Megvan az oka a Rubin pöttyös besorolásnak, kellően szexi jeleneteket is tartalmaz a regény, plusz az "érzelmi hullámvasút" kiválóan jellemzi.

Értékelés: 

Ha megtetszett, ITT megrendelheted!
 
 
Nyereményjáték:
 
Játékunk során pár kérdést teszünk fel nektek, amelyekre a könyv beleolvasójában találjátok meg a válaszokat. Nincs más dolgotok, mint beírni a helyes megoldást a Rafflecopter doboz megfelelő sorába.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
 
KÉRDÉS:   MINEK A BECENEVE A MARY JANE?

 
 
További állomások:
02.15 Kelly és Lupi olvas
02.18 Kitablar
02.21 Veronika’s Reader Feeder
 
 

Rendszeres olvasók